SME

V korupčnej kauze exšéfa SIS vypovedal svedok, ktorý dal úplatok 40-tisíc eur

Pojednávanie pokračovalo výsluchom Zoroslava Kollára.

Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský.Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský. (Zdroj: TASR)

BANSKÁ BYSTRICA. Výsluchom podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára pokračovalo v piatok na Špecializovanom trestnom súde, pracovisko Banská Bystrica hlavné pojednávanie v korupčnej kauze exriaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského.

Svedok v roku 2020 odovzdal úplatok 40-tisíc eur, z ktorého mal polovicu dostať obžalovaný. Chcel si tak údajne zabezpečiť, aby sa o neho prestala SIS zaujímať.

"Ďakovné"

Kollár potvrdil, že ho v roku 2020 kontaktoval bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó s informáciou o tom, že má byť centrom rozpracovania zo strany SIS.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Makó nemohol pred súdom vypovedať v kauze bývalého šéfa SIS. Nie je zbavený mlčanlivosti Čítajte 

Od marca do konca augusta prišiel za ním viackrát. Svedok opakovane odmietal dať "ďakovné" s tým, že nepácha žiadnu trestnú činnosť. Podľa neho sa však naliehanie Makóa stupňovalo, vraj že ak nič nepošle, bude mať veľké problémy. Napokon mu dal 40-tisíc eur údajne pre vedenie SIS, ale nevedel presne komu.

Podľa obhajcu exšéfa tajnej služby Ondreja Urbana by mal prokurátor vziať obžalobu späť a konečne vzniesť obvinenie dvom kajúcnikom, ktorí ho vraj v rozpore so zákonom majú dlhodobo odložené. Tvrdenia v obžalobe sa doteraz ničím nepreukázali, naopak, po výpovedi svedka sa totálne rozplynuli.

"Svedok dnes jasne povedal, že nevedel, komu zo SIS išli peniaze. Ak si pozriete prípravné konanie, tak to, čo dnes rozprával Kollár, je v priamom rozpore s tým, čo rozpráva iný kajúcnik, ktorý tu bol včera. To, z čoho obžaloba viní nášho klienta, sa nikdy nestalo," zdôraznil Urban.

SkryťVypnúť reklamu

Pčolinský označil výpoveď za informačne bohatú

Vladimír Pčolinský označil výpoveď Kollára za "príjemnú, informačne bohatú a pre neho veľmi zaujímavú".

"Všetky kľúčové, relevantné veci sú v utajovanej prílohe, pri vykonávaní ktorej ste sa nemohli zúčastniť. Keby ste tam boli, presne by ste vedeli, kto čo urobil, kto čo neurobil a kto je za čo zodpovedný," konštatoval pre médiá obžalovaný.

Obžalobu odmieta, tvrdí, že je absolútne nedôvodná a skutok vymyslený. Poprel, že by utlmoval spravodajské rozpracovanie Kollára.

"Ide o konanie pred súdom, ktoré nie je právoplatne ukončené, preto nemôžem hodnotiť obsah svedeckej výpovede," reagoval prokurátor.

Bývalý šéf tajnej služby je obžalovaný pre zločiny prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 662
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 443
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 409
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 151
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 364
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 111
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Guvernér NBS Peter Kažimír.

Nárok na obsadenie šéfa NBS má vraj podľa koaličnej dohody Hlas.


Minister školstva Tomáš Drucker.

Spájanie stredných škôl označil Drucker za jednu z kľúčových výziev.


TASR
Minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Ministerstvo životného prostredia počty zrejme nadhodnocuje.


1
Jednoizbový dom v susedstve bytovky v mestskej časti Juh je už minulosťou. Na prelome rokov odstránil stavebník strechu.

Odborník: Je to ukážka účelovej žiadosti.


1
SkryťZatvoriť reklamu