Zábery z dronu na zhromaždenie v Bratislave. Autor: TASR
BRATISLAVA. "Hlavný architekt systému našich ľudí je znovu pri moci," prihovoril sa davu v Bratislave otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka Jozef.
Od streľby vo Veľkej Mači, pri ktorej zomrel jeho syn aj so snúbenicou Martinou Kušnírovou, ubehlo sedem rokov. Rodičov dvojice privítal dav dlhým potleskom a pokrikom: "Ďakujeme!"
Zhromaždenia organizované občianskymi iniciatívami sa v piatok konali vo viac ako štyridsiatich mestách na Slovensku aj v osemnástich mestách v zahraničí - vrátane Paríža, Osla či Amsterdamu.
Na bratislavské Námestie slobody prišlo v piatok podľa odhadov firmy SafetyCrew, ktorá dohliada na bezpečnosť zhromaždenia v hlavnom meste, desať- až 12-tisíc ľudí.
V predvečer jarných prázdnin v Bratislavskom kraji je to výrazne menej ako pred dvoma týždňami, keď odhady v Bratislave hovorili o 42 až 45 tisícoch zúčastnených.
Piatkové zhromaždenie na Námestí slobody bolo spomienkou na zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú a zároveň zhromaždením pod názvom Slovensko je Európa, proti snahám o odklon zahraničnej politiky Slovenska a proti akejkoľvek spolupráci s Ruskom, agresorom na Ukrajine.
Organizovali ho iniciatíva Za slušné Slovensko, ktorá protesty pripravovala aj v roku 2018 a vyústili až do demisie Roberta Fica, spolu s iniciatívou Mier Ukrajine, ktorá na námestia zvoláva ľudí posledné mesiace.
Jozef Kuciak z pódia vyhlásil, že na Slovensku sa deje pomsta na slušných vyšetrovateľoch, ale aj na neziskových organizáciách, ktoré od začiatku pomáhali aj im a pochodovali s nimi na protestoch.
"Rozpustená špeciálna prokuratúra, odstavenie slušných a dobrých vyšetrovateľov a ich kriminalizovanie, čo nás ešte čaká? To, že Kočnera pustia z basy?" pýtal sa s narážkou na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, v ktorého prípade minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru rozhodol o prerušení výkonu trestu. "Doteraz som to nepochopil," dodal.
"Poviem to priamo, objednávateľ je Kočner a verím tomu na sto percent,“ povedal Jozef Kuciak po tom, čo Špecializovaný trestný súd dva razyoslobodil Kočnera spod obžaloby, že bol objednávateľom vraždy jeho syna. Najvyšší súd má opäť stanoviť termín pojednávania, na ktorom bude rozhodovať o odvolaní prokuratúry.
So slzami v očiach na pódium prišla matka Martiny Kušnírovej Zlatica. "Keď hovoria, že tancujeme na ich hrobe, to nie je pravda. My za nich bojujeme,“ prihovorila sa ľuďom.
Rodičia zavraždenej dvojice ľudí vyzvali, aby neboli pasívni a aby prišli vždy voliť vrátane tých, ktorí to bežne nerobia.
"Je len na nás, na ľuďoch, ako si nastavíme priority - či je pre nás podstatná sloboda, alebo nečinnosť a čakanie, že všetko za nás niekto vyrieši,“ povedal Jozef Kuciak.
„Nevzdávajte to, ani oni sa nevzdávali a bojovali, kým im guľka vraha neprevŕtala srdce a hlavu," hovorí Zlatica Kušnírová.
V Košiciach vyšlo v piatok na námestie podľa odhadov organizátorov šesťtisíc ľudí, v Banskej Bystrici ich bolo päťtisíc, v Nitre tri a pol tisíca ľudí a napríklad v Martine sa ich zišlo 1500.
V Žiline sa zhromaždenie konalo už vo štvrtok s účasťou zhruba päťtisíc ľudí.

Útoky na novinárov sa stupňujú
Na zhromaždení v hlavnom meste vystúpili aj novinári z viacerých redakcií, za ktorých vyhlásenie prečítali šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová a šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný.
"Už sedem rokov robíme výnimku a v deň výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej stojíme na pódiu. Robíme to preto, aby bolo jasné, že na nich nezabúdame a nikdy neprestaneme byť novinármi a novinárkami," čítal vyhlásenie Kostolný s tým, že za normálnych okolností by novinári na tribúnach stáť nemali. "Tu však nie je nič normálne."

V spoločnom vyhlásení novinári upozorňujú, že útoky Roberta Fica na novinárov sú ešte "brutálnejšie a nenávistnejšie" ako v roku 2018, keď musel pre masové protesty v uliciach po vražde Jána a Martiny podať demisiu.
Pripomenuli, že okrem nadávok o "krvilačných bastardoch, protislovenských prostitútkach či Sorosovej čriede prasiat" premiér tvrdí, že novinári sú opozičná sila, že ich platia z cudziny a sú nepriatelia Slovenska.
"Je to lož. Pravda je jednoduchá: platia nás naši čitatelia. Platíte nás vy. A platíte nás práve za to, aby sme Roberta Fica kontrolovali – jeho zahraničné cesty, dohody s Putinom či s Trumpom, kšefty s koaličnými partnermi."
"Nie sme nepriatelia Slovenska, naopak, sme novinármi preto, aby Slovensko bolo lepšou krajinou. To, že to Ficovi prekáža, je najlepším potvrdením, že to robíme dobre," čítali ďalej.
Počiatek, Žiga, Kažimír
Spoluorganizátorky z iniciatívy Za slušné Slovensko Karolína Farská a Veronika Grand Bruncková z pódia čítali mená bývalých či súčasných politikov Smeru, ktorým pomohli zmeny Trestného zákona presadené Smerom, Hlasom a SNS.
Jána Počiatka, bývalého ministra financií za Smer, ktorý bol obvinený v kauze Lemikon, ale po novele Trestného zákona bol prípad premlčaný a trestné stíhanie zastavené, či Petra Žigu, bývalého ministra hospodárstva zo Smeru (dnes Hlas), ktorý čelil obvineniu z korupcie. Po účinnosti novely Trestného zákona jeho trestné stíhanie zastavili pre premlčanie.
"Hanba!" kričal dav.
Spomenuli aj bývalého ministra financií Smeru a dnes guvernéra Národnej banky Petra Kažimíra. Po účinnosti novely jeho obhajca podal návrh na zastavenie trestného stíhania z dôvodu premlčania.
Stanke: Choďte si užívať rentu
„Doteraz som vás nepočul vysloviť ich mená - Ján Kuciak a Martina Kušnírová,“ obracal sa na premiéra Fica z bratislavského pódia herec Slovenského národného divadla Richard Stanke v spoločnosti ďalších hercov.
„Sme tu z vlastnej vôle a presvedčenia, že nás vaša vláda unáša do rúk masového vraha a zločinca,“ zakričal. „Nepotrebujeme na to žiadne temné sily v pozadí, ani aby nám za to mal niekto platiť.“
Stanke vraví, že Fico nazýva spojenecké krajiny krvilačnými a „s tým, kto má sám krv na rukách, sa objíma", čím myslel ruského prezidenta Vladimira Putina a Ficovu decembrovú cestu do Moskvy.
"Choďte si užívať svoje ťažko zarobené peniaze a doživotnú rentu, na ktorú sa vám budú skladať aj tí, čo nemajú čo do úst," vyhlásil herec a vyzval premiéra na odstúpenie.
"V čase, keď sa v Európe formujú spojenectvá na zastavenie zla, sa premiér našej krajiny stretáva so zločincom Putinom," rečnila spoluorganizátorka z iniciatívy Mier Ukrajine Lucia Štaselová, ktorá tiež žiada Fica o vzdanie sa mandátu. "Premiér napľul svojimi postojmi do tváre tisícom nevinných ľudí, ktorých aj v tejto chvíli zabíjajú ruské bomby," dodala.
Medzi ľuďmi zhromaždenými v hlavnom meste bola aj Barbora Dvorská, ktorá prišla s manželom Michalom aj dvoma dcérami. Cítili sa bezpečne a prídu znova.
„Ak neskončíme so zápalom pľúc,“ hovorí Dvorská. Na otázku, či nie je protest súčasťou puču, ako ho označuje premiér Fico, reagovala smiechom. „Toto ešte berie vôbec niekto vážne?“
Plánujú prísť aj na budúci protest Slovensko je Európa, ktorý bude 7. marca.
Robert Juráček prišiel so sestrou a priateľmi. „Žena zostala doma s chorým dieťaťom,“ hovorí. Zatiaľ boli na všetkých protestoch a plánujú prísť aj na ten budúci. „Nie sme spokojní s tým, kam to tu smeruje.“
Dôchodkyňa Ružena Lelkešová prišla zo Stupavy. Na protesty chodí podľa vlastných slov od roku 1989 „a neprestane, kým bude treba obhajovať slobodu a demokraciu“.
„Po vražde Janka a Martinky sme mali nádej, že príde lepšia vláda, ale prišlo len sklamanie. Vláda Igora Matoviča to zbabrala,“ hovorí. Na námestie prišla aj kvôli svojim deťom a vnúčatám.
Prievidza: Dnes sa rozhoduje o našej budúcnosti
Zhromaždenia organizované občianskymi iniciatívami sa v piatok konali vo viac ako štyridsiatich mestách na Slovensku aj v osemnástich európskych mestách. V ďalších piatich slovenských mestách ich organizovala mimoparlamentná strana Demokrati.
Na protestnom zhromaždení v Prievidzi vystúpili aj traja stredoškoláci. Tvrdia, že hlas mladých v meste doteraz chýbal.
"Je to už sedem rokov, čo Slovenskom otriasla vražda Jána a Martiny. Mal som vtedy len dvanásť a nerozumel som presne, čo sa deje. Ale cítil som, že niečo nie je v poriadku. Dnes sme opäť v uliciach a na námestiach po celom Slovensku. Situácia je vážna a Slovensko sa ocitlo na rozhodujúcej križovatke dejín," povedal 18-ročný Alexander Vlk, člen študentskej iniciatívy Sme v tom spolu.
"Dnes sa rozhoduje o našej budúcnosti. O tom, či sa pridáme na stranu Ruska, ktoré už tri roky vedie brutálnu vojnu na Ukrajine a zabíja nevinných ľudí, alebo na stranu demokracie, slobody a prosperity, kde sa nemusíme báť, či prežijeme do ďalšieho dňa," hovorí.
Prvýkrát ľudia v piatok protestovali ľudia aj v Topoľčanoch, v rodisku Roberta Fica, kde sa ich podľa odhadov organizátorov stretlo osemsto.
Prítomným na zhromaždení v Gelnici sa prihovoril aj Rus Jevgenij Burgejev, ktorý už takmer deväť rokov žije a podniká v Banskej Bystrici.
„Neposlal ma sem žiadny Soros, nepoznám nikoho z Gruzínskej légie. Nie som spojený so žiadnou politickou stranou. Ani oni, ani nikto iný mi neplatili za to, že som dnes sem prišiel k vám. Jediným dôvodom, prečo som tu, je moje vlastné svedomie, moje deti, pred budúcnosťou ktorých nesiem zodpovednosť, rovnako ako pred budúcnosťou Slovenska, ktoré sa stalo mojím domovom,“ povedal.
Zdôraznil, že tisíce občanov v Rusku od začiatku agresie zažili rôzne formy represie, mnohí aj trest odňatia slobody na viac ako dvadsať rokov, len pre svoje politické presvedčenie a nesúhlas s vojnou. A mnoho ďalších bolo nútených opustiť Rusko.
Na námestí v Leviciach sa prihovorila účastníkom spomienky aj herečka a bývalá diplomatka Magda Vášáryová. "Jediné, čoho sa táto moc bojí, sme my protestujúci," povedala pred približne 300-členným publikom.
Vyzvala ľudí, aby nesedeli doma. "Keď bude Slovensko súčasťou Ruskej federácie, budú ľutovať neskoro. Tam sa nesmie protestovať, tam sa ide rovni na Sibír."
Fico aj Pellegrini mlčia
Z troch najvyšších ústavných činiteľov sa k výročiu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nevyjadril ani jeden z nich.
Premiér Fico sa dnes napoludnie ohlásil na facebooku s videom z USA s technologickým magnátom a pobočníkom prezidenta Donalda Trumpa Elonom Muskom.
Večer vystúpi na CPAC - Konferencii konzervatívnej politickej akcie, ktorá združuje priaznivcov Donalda Trumpa a novej generácie nacionalistických konzervatívcov.
Nijako sa k výročiu nevyjadril ani prezident Peter Pellegrini a ani podpredseda parlamentu poverený právomocami predsedu Národnej rady Peter Žiga z Hlasu.
"Smrť alebo vražda kohokoľvek je tragédiou a nepochopením toho, že taká vec sa môže udiať, zvlášť ak hovoríme o tom, ak sa to udeje niekomu v súvislosti s prácou, s jeho názorom," povedal minister školstva Tomáš Drucker z Hlasu.
"Na týchto dvoch statočných mladých ľudí nesmieme nikdy zabudnúť," hovorí predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
SaS hovorí o vražde, ktorá odhalila prepojenia mafie s najvyššími politickými kruhmi. Pamiatka na Jána a Martinu je podľa nej záväzkom bojovať za bezpečnosť novinárov a spravodlivú spoločnosť.
Obete si vo Veľkej Mači pripomenulo aj hnutie Slovensko. Jej líder Igor Matovič výročie využil aj na kritiku novinárov, keďže by podľa neho "pomohlo", ak by si ostatní novinári na Slovensku "zobrali príklad z Jána Kuciaka a prestali byť majiteľmi pravdy".
Mimoparlamentní Demokrati tvrdia, že Jána a Martinu zabil prehnitý systém s politickým pozadím.
Odhadovaná účasť v jednotlivých mestách:
- Banská Bystrica - 5000
- Banská Štiavnica - 350
- Bánovce nad Bebravou - 300
- Bardejov - 300
- Bratislava - 11 000
- Čadca - 450
- Dolný Kubín
- Dunajská Streda
- Gelnica - 200
- Hlohovec
- Humenné - 300
- Komárno
- Košice - 6000
- Kremnica
- Levice - 300
- Liptovský Mikuláš - 1500
- Lučenec
- Malacky - 500
- Martin - 1500
- Michalovce - 300
- Modra
- Myjava
- Námestovo
- Nitra - 3500
- Nové Mesto nad Váhom - 600
- Nové Zámky - 350
- Pezinok - 600
- Piešťany - 750
- Podolie
- Poprad - 2500
- Považská Bystrica
- Prešov - 400
- Prievidza - 1000
- Revúca
- Rimavská Sobota
- Ružomberok - 600
- Senec
- Senica - 300
- Stropkov - 150
- Topoľčany - 800
- Trnava
- Veľký Krtíš
- Vranov nad Topľou - 350
- Zlaté Moravce
- Zvolen - 400
- Žiar nad Hronom
- Žilina (protest sa konal vo štvrtok) - 5000
Protesty organizované mimoparlamentnou stranou Demokrati:
- Galanta - 250
- Partizánske - 300
- Skalica - 500
- Trebišov - 200
- Trenčín - 2 500
Zdroj: odhady organizátorov protestov a redaktorov MY a Korzár

Beata
Balogová
