BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) zatiaľ prezidentovi SR Petrovi Pellegrinimu nepredstavil nominantov na vládne posty.
Uviedol to v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.
Neodpovedal, či by vymenoval Huliaka
V diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy priamo neodpovedal na otázku, či by za ministra vymenoval aj Rudolfa Huliaka z Národnej koalície. Hovoril o ňom len nepriamo.
„Nerád by som mal vo vláde ministra, ktorý chcel vystúpenie z EÚ a NATO,“ povedal Pellegrini. Práve Národná koalícia pritom mala obe spomínané témy vo svojom programe. Pellegrini zdôrazňoval aj to, že jeho predchodkyňa Zuzana Čaputová bola v inej situácii, keď odmietla Huliama vymenovať za ministra. V tom čase sa totiž hovorilo o menovaní celej vlády vrátane premiéra, avšak teraz sa majú meniť „len“ ministri.
Vlády Roberta Fica sa prezident zastal. „Nebudem robiť kroky, ktoré majú destabilizovať a prispieť k pádu tejto vlády,“ povedal Pellegrini.
Súčasné dlhotrvajúce hádky koalície prirovnal k časom vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera. „Som znepokojený a mrzí ma, že po mojom odchode sa začala erózia pokoja a kľudu, ktorá predtým vládla,“ povedal Pellegrini.
Snahou opozície je podľa neho len položiť vládu, avšak jej predstavitelia sa vraj nezaujímajú o tom, čo bude nasledovať. Prezident súčasnosť nepovažuje za vhodnú dobu na predčasné voľby.
Zvolá ďalší okrúhly stôl
Pellegrini zvolá ďalší okrúhly stôl s predstaviteľmi koalície aj opozície, na ktorom chce hovoriť o posilnení výdavkov na obranu. A to vrátane témy, či vôbec Slovensko k takému kroku pristúpi napriek požiadavke NATO.
Baviť sa o tom chce s politikmi z oboch brehov. „Aby som ako prezident prezentoval čo najširší politický konsenzus na samite NATO, ktorý bude v Haagu začiatkom júla, aby sme jasne povedali, ako sa Slovensko k tejto téme postaví,“ povedal Pellegrini.
Do týchto výdajov by sa podľa neho mohla započítavať napríklad aj výstavba nemocníc či oprava mostov.
Kritizoval núdzový summit v Paríži
Prezident kritizoval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za núdzový summit o bezpečnosti, na ktorý nebolo pozvané Slovensko ani Česko.
„Myslel som si, že toto už máme za sebou,“ povedal Pellegrini v Sobotných dialógoch s tým, že o delení na lepších a horších členov Európskej únii sa hovorilo skôr v minulosti. Z toho že Macron teraz pozval na samit 19 z 27 členských krajín, bol prezident nemilo prekvapený.
„Tí, čo rozprávajú správnym jazykom, ktorý Bruselu vyhovuje, môžu sedieť za stolom, tí druhí nemôžu,“ povedal Pellegrini. Zopakoval však, že pokiaľ ide o otázku vyslania vojakov na Ukrajinu po ukončení vojny, súhlasí s premiérom Robertom Ficom a Slovensko by o niečo také aj tak nemalo záujem
Fica podporil aj vo vzťahu k jeho postojom k novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Dodal, že jeho vyjadrenia a súčasné dianie v témach geopolitiky len potvrdzuje to, že na Slovensku hovorili vládni politici už pred rokom či rokom a pol.
Podobne ako Fico kritizoval aj americké peniaze, ktoré vraj dostali mimovládne organizácie. Viaceré, ktoré uplynulý týždeň z takéhoto financovania obvinili vládni politici, to pritom odmietli.

Beata
Balogová
