11. februáraSvetový deň chorých a trpiacich - vyhlásený pápežom Jánom Pavlom II. pri výročí prvého zjavenia v Lourdoch ...
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
11. februára
Svetový deň chorých a trpiacich - vyhlásený pápežom Jánom Pavlom II. pri výročí prvého zjavenia v Lourdoch
1650 -- v Štokholme zomrel francúzsky filozof, matematik a prírodovedec René Descartes. Tvorca novovekej koncepcie subjektu, zakladateľ novovekého racionalizmu a vedeckého objektivizmu. Rozhodujúcim spôsobom prispel k novovekému pojatiu prírody ako nekonečného, matematicky prepočítateľného a predvídateľného univerza. Jeden zo zakladateľov analytickej geometrie, svojou fyzikou ovplyvnil francúzsky materializmus 18. stor. Diela: Pravidlá na vedenie rozumu, Rozprava o metóde, Meditácie o prvej filozofii, Princípy filozofie. Narodil sa 31. marca 1596 v La Haye.
1847 -- v meste Milan, Ohio, sa narodil americký vynálezca, elektrotechnik a podnikateľ Thomas Alva Edison, priekopník všestranného využitia elektrickej energie. Vynašiel uhlíkový mikrofón, fonograf, žiarovku s uhlíkovým vláknom, elektromer, kinematograf, filmovú kameru, skonštruoval elektrické dynamo. Založil továreň na výrobu elektrických strojov a prístrojov, staval elektrárne. Prvý pozoroval princíp diódy, tzv. Edisonov jav. Zomrel 18. októbra 1931 vo West Orange, New Jersey, USA.
1914 -- v Starej Pazove (JZR) zomrel evanj. farár a publicista Vladimír Hurban. Od r. 1875 bol farárom v Starej Pazove, kde založil Vzájomnú pomocnicu a Slovenskú národnú knižnicu. Ľudovýchovný pracovník, autor cestopisov, rozširovateľ slovenskej tlače. Syn Jozefa Miloslava Hurbana, otec spisovateľa V. Hurbana Vladimírova. Narodil sa 5. mája 1850 v Brezovej pod Bradlom.
1929 -- na základe zmlúv medzi Svätou stolicou a Talianskom bol vytvorený nezávislý Vatikánsky mestský štát na čele s pápežom.
1939 -- v Martine zomrela prozaička, redaktorka, publicistka Elena Maróthy-Šoltésová. Dcéra básnika Daniela Maróthyho, významná predstaviteľka slovenského literárneho realizmu, vedúca osobnosť slovenského ženského hnutia, redaktorka, v r. 1894-1927 predsedníčka Živeny. Jej tvorba bola ovplyvnená smrťou oboch detí, malej dcérky a dospelého syna. Začínala v Slovenských pohľadoch uverejnenými črtami Na dedine a Prípravy na svadbu, neskôr napísala črtu Umierajúce dieťa a novelu V čiernickej škole. Dvojzväzkový román Proti prúdu je vybudovaný v duchu "ideálneho realizmu", vrcholným dielom však ostali zápisky Moje deti, v ktorých vznešene podala svoj tragický údel. Narodila sa 6. januára 1855 v Krupine.
1939 -- v Plzni sa narodil literárny historik, kritik a publicista Rudolf Chmel. Od r. 1961 pôsobil v Ústave slovenskej literatúry SAV. V r. 1982-89 bol tajomníkom Zväzu čs. spisovateľov, v r. 1988-90 šéfredaktorom Slovenských pohľadov, v r. 1990-92 veľvyslanec v Budapešti. Vypracoval sa na popredného hungaristu, skúmajúceho slovensko-maďarské literárne vzťahy: Literárne vzťahy slovensko-maďarské, Paralely a konfrontácie. Autor analýz Kritika a kontinuita, Dejiny slovenskej literárnej kritiky. Ako editor sa venoval M. Dohnánymu, A. Škarvanovi, J. M. Hurbanovi, A. Matuškovi a i., zostavil antológiu slovenskej satirickej poézie Žihadlice. Venuje sa i politicko-spoločenskej publicistike: Moja maďarská otázka, v r. 1993 spoluzakladal Fórum slovenskej inteligencie.
1941 -- v Bratislave sa narodil prozaik, významný humorista a satirik 60. rokov, autor detskej literatúry Vlado Bednár. Pracoval v mládežníckych časopisov ABC pionierov, Prúd, vo vydavateľstve Smena, v Mladej tvorbe. Debutoval satirickou prózou Uhni z cesty. Jeho knihy: Divné hrušky s divnou chuťou, Veterné mlyny a Nebrnkaj mi na city autenticky zachytili psychiku dospievajúcich chlapcov. Pre mladšie deti napísal Dobrodružstvá troch mudrlantov, Veľká dobrodružná vlastiveda. Ďalšia tvorba: Vajce v stodole, Koza, Lacný príbeh, Dračie žily a i. Tragicky zomrel 17. januára 1984 v Bratislave.
1948 -- v Moskve zomrel sovietsky filmový režisér Sergej Michajlovič Ejzenštejn, klasik svetovej kinematografie. Po štúdiách na Vysokej škole technickej v Petrohrade spolupracoval s moskovskou Prvou robotníckou scénou Proletkult. Položil vedecké základy filmovej teórie a preslávil sa najmä originálnou obrazovou skladbou. V r. 1937 sa stal doktorom, prednášal, je autorom mnohých teoretických prác a štúdií. Ovplyvnený ruskou avantgardou nakrútil v 20. a 30. rokoch revolučné poémy Stávka, Krížnik Potemkin ( v ankete v r.1958 o najlepší film všetkých čias získal prvé miesto), Desať dní, ktoré otriasli svetom, Generálna línia. Neskôr vytvoril historické monumentálne fresky Alexander Nevský a Ivan Hrozný. Narodil sa 23. januára 1898 v Rige.
1982 -- v Bratislave zomrel spisovateľ, grafik, redaktor, popredná osobnosť slovenského nadrealizmu Rudolf Fabry. Jeho debut Uťaté ruky sa pokladá za signálnu zbierku nadrealizmu na Slovensku, ktorý sa v tridsiatych rokoch rozvinul do silného generačno-poetického hnutia. Ďalšie básnické zbierky: Vodné hodiny, hodiny piesočné, Ja je niekto iný, Kytice tomuto životu a i. Autor próz s vojnovou tematikou, reportáží a cestopisov: Salaim aleikum – Rozprávanie o starom a novom Egypte. Tvoril koláže a venoval sa knižnej grafike. Stál pri konštituovaní týždenníkov Nedeľa, Život a dvojtýždenníka Film a divadlo. Narodil sa 8. februára 1915 v Budmericiach.
1990 -- po 26 rokoch väzenia prepustili na slobodu juhoafrického bojovníka za slobodu Nelsona Mandelu. Vo väzení bol od r. 1964, keď ho odsúdili na doživotie. V 70. a 80. rokoch symbol boja proti apartheidu.
2000 -- v Paríži zomrel francúzsky filmový režisér Roger Vadim, vl. m. Plemianikov. Potomok rusko
- francúzskych rodičov, jeho partnerkami boli herečky Brigitte Bardotová, Jane Fondová, Catherine Deneuveová, Annette Stroybergová. Najznámejšie filmy: ... a Boh stvoril ženu, Nebezpečné známosti, Neresť a cnosť, Zámok vo Švédsku, Štvanica, Barbarella. Narodil sa 26. januára 1928 v Paríži.