Reakcie budeme postupne dopĺňať.
BRATISLAVA. Vojna na Ukrajine trvá presne tri roky. Rozsiahlu inváziu do susednej krajiny podniklo Rusko v ranných hodinách 24. februára 2022.
Pri príležitosti výročia sa vyjadrili aj slovenskí politici.
Peter Pellegrini, prezident
Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej zeme, uviedol na sociálnej sieti prezident Peter Pellegrini.
"Svetové spoločenstvo a lídri stoja pred zásadnou úlohou, ako ukončiť toto ľudské utrpenie a nastoliť udržateľný mier akceptovaný všetkými zainteresovanými stranami," dodal.
Pellegrini verí, že diplomatické úsilie a dialóg, ktorý sa začal na medzinárodnej scéne, prinesú ukončenie vojny a nastolenie udržateľného mieru.
Juraj Blanár, minister zahraničných vecí
Minister zahraničných vecí za Smer Juraj Blanár absolvuje deň tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli.
V statuse na sociálnej sieti napísal, že vláda od svojho nástupu neustále zdôrazňuje, že konflikt nemá vojenské riešenie a je potrebné riešiť ho diplomaticky za rokovacím stolom a za účasti všetkých zúčastnených strán.
"Podporujeme preto aktívny prístup novej administratívy Spojených štátov amerických s cieľom ukončiť tento vojnový konflikt čím skôr," uviedol.
Peter Žiga, podpredseda Národnej rady poverený jej riadením
Z pohľadu Slovenska je podľa Petra Žigu, podpredsedu Národnej rady povereného jej riadením, kľúčové úsilie dosiahnuť čo najskôr trvalý mier na Ukrajine, ktorý bude založený na kľúčových princípoch Charty OSN.
Žiga verí, že v tomto roku príde koniec vojny. Realita podľa neho ukazuje, že neexistuje vojenské vyriešenie konfliktu.
"Táto vojna priniesla bezprecedentné ohrozenie európskej i globálnej bezpečnosti a stability, obrovské ľudské utrpenie a tragické straty na životoch na oboch stranách. Dôsledkom tohto strašného konfliktu sú aj významné ekonomické škody pre oba štáty a Európu, vrátane Slovenskej republiky," zdôraznil Žiga.
Pripomenul potrebu odmietnuť zmeny medzinárodne uznávaných hraníc silou, pretože podkopávajú základy usporiadania Európy po druhej svetovej vojne. Dodal, že násilné zmeny hraníc vytvárajú medzinárodný precedens, ktorý je pre Slovensko neakceptovateľný. Podporuje a víta všetky mierové iniciatívy.
"Verím, že rok 2025 prinesie koniec tejto viac ako trojročnej tragickej vojny. Strategickým záujmom Slovenskej republiky je mierová, nezávislá, demokratická a prosperujúca Ukrajina, integrovaná do európskych štruktúr po splnení príslušných kritérií," vyhlásil Žiga.
Slovensko podľa jeho slov bude Ukrajine aj naďalej pomáhať najmä v humanitárnej a rozvojovej oblasti "a má záujem zapojiť sa do procesov medzinárodnej obnovy a rekonštrukcie Ukrajiny".

Matúš Šutaj Eštok, minister vnútra a predseda Hlasu
Cesta k mieru na Ukrajine vedie cez rokovania. Ak chceme, aby u východných susedov zavládol skutočný a trvalý mier, je nevyhnutné, aby sa v určitej fáze rokovaní do nich zapojili aj zástupcovia Európskej únie, vyhlásil líder koaličného Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Šutaj Eštok zdôraznil, že nastal čas uprednostniť skutočné záujmy ľudí pred politickými a vojenskými ambíciami. "Je čas odložiť urazené ego niektorých európskych lídrov a konečne podporiť mierové rokovania," napísal na sociálnej sieti.
"Osobne vítam pripravované stretnutie medzi USA, Ruskom a Ukrajinou rovnako, ako by som podporil akékoľvek iné úsilie, ktoré povedie k okamžitému ukončeniu tohto konfliktu," doplnil.
Trvalý mier nemôže podľa lídra Hlasu určovať ani garantovať len Amerika, pretože Ukrajina neleží v Amerike, ale v Európe. "Je predovšetkým v záujme Európy, aby na našom kontinente konečne zavládol pokoj a aby jeho garantom nebola cudzia mocnosť.
Doterajšia neschopnosť európskych lídrov ukončiť vojenský konflikt na Ukrajine poukazuje na nejednotnosť a chaos v Európskej únii," myslí si Šutaj Eštok. Európa preto podľa neho musí získať späť svoju vážnosť a vrátiť sa k sile a stabilite, akú mala v minulosti.
Ivan Korčok, exminister zahraničných vecí a člen predsedníctva PS
Bývalý minister zahraničných vecí a člen predsedníctva Progresívneho Slovenska Ivan Korčok zdôraznil, že Rusko napadlo Ukrajinu hanebne a bezdôvodne.
"Neexistuje nič, čo by legitimovalo toto hrubé porušenie medzinárodného práva, zabíjanie nevinných a ničenie Ukrajiny len preto, lebo jej Moskva odoprela právo na existenciu," napísal na sociálnej sieti.
Pripomína, že Ukrajina sa bráni proti presile štátu, kde ľudský život nemá žiadnu hodnotu. "Od prvého dňa vojny platí, že Ukrajinci bojujú za svoju vlasť, ale aj o celú Európu, a teda aj o nás," zdôraznil.
Pripomenul, že na prahu štvrtého roka vojny sa Ukrajina ocitá pod tlakom nielen Ruska, ale aj USA. Práve teraz sa podľa Korčoka rozhoduje o podobe bezpečnostnej architektúry celej Európy.
Veronika Remišová, poslankyňa NR SR a predsedníčka Za ľudí
Opozičná poslankyňa a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová pripomína, že vojna na Ukrajine zásadne ovplyvnila bezpečnostnú situáciu v Európe. Ruská invázia bola podľa nej brutálnym aktom agresie.
Premiérovi Robertovi Ficovi vyčíta, že ju ospravedlňuje slovami, že ruský prezident Vladimir Putin mal na napadnutie suseda nejaké dôvody.
"Neexistujú žiadne humánne, ani ospravedlniteľné dôvody na vojnu, ktorá vyvraždila tisíce ľudí a ďalším miliónom spôsobila utrpenie a pripravila ich o strechu nad hlavou," uviedla na sociálnej sieti.

Prvoradým cieľom podľa Remišovej zostáva dosiahnutie mieru, ale ten musí byť spravodlivý a nie taký, aký ponúka americký prezident Donald Trump s Putinom.
"Takýto 'mierový proces', kde agresor dostane všetko a obeť nič, bude viesť len k tomu, že akýkoľvek väčší štát nebude váhať s drancovaním menších štátov," zdôraznila Remišová.
Považuje za dôležité, aby Európska únia bola jednotná, pretože bezpečnostná situácia na Ukrajine ovplyvní predovšetkým Európu a Slovensko.
"Je obrovským rizikom, ak by našim susedom bol polorozpadnutý štát, prípadne nejaká vysunutá ruská enkláva, o čo sa snaží Putin. Slovensko aj z ekonomických dôvodov potrebuje za suseda demokratickú a stabilnú Ukrajinu."
Branislav Gröhling, poslanec NR SR a predseda SaS
Vojna na Ukrajine spôsobila nesmierne utrpenie miliónom ľudí. Mier však nemôže akceptovať jednostranné podmienky ruského agresora, uviedla opozičná strana SaS s tým, že akákoľvek forma mieru legitimizujúca ruskú agresiu a ospravedlňujúca zabíjanie je neakceptovateľná.
"Ruská vojna proti Ukrajine je hrubým porušením medzinárodného práva a priamym útokom na hodnoty slobody a demokracie. Stále platí, že zodpovednosť za toto utrpenie nesie jedine ruský režim. Akékoľvek volanie po mieri musí byť založené na spravodlivosti a obnovení suverenity Ukrajiny, nie na akceptovaní ruských vojenských výbojov," skonštatoval líder SaS Branislav Gröhling.
Podpora Ukrajine nie je podľa jeho slov iba morálnou povinnosťou Slovenska, ale aj jeho záujmom. "Ak by sme prijali mier na podmienkach agresora, znamenalo by to ohrozenie bezpečnosti celej Európy. Slovensko musí byť jednoznačným hlasom v prospech spravodlivého mieru a podpory Ukrajiny," podotkol.
Juraj Krúpa, poslanec NR SR za SaS
SaS zároveň vyzvala na odmietnutie akejkoľvek predstavy mieru legitimizujúceho okupáciu ukrajinského územia. Odsúdila tiež naratívy legitimizujúce ruskú agresiu.
"Ak by sa medzinárodné spoločenstvo zmierilo s tým, že Rusko násilím mení hranice, vytvorilo by to precedens s nepredvídateľnými dôsledkami pre celý svet. Rokovania o Ukrajine bez Ukrajiny by boli nielen tragédiou pre samotnú Ukrajinu, ale aj hrubým porušením medzinárodného práva. Tu nejde len o budúcnosť Ukrajiny, ale aj o stabilitu a bezpečnosť celej Európy a sveta," dodal poslanec Národnej rady za SaS Juraj Krúpa.
Michal Šimečka, poslanec NR SR a predseda PS
Tri roky od začiatku vojny na Ukrajine si pripomenul aj predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka. Ako uviedol, vidieť dopady vojny na vlastné oči je úplne iné, ako o nej čítať na internete.
„Ukrajinu som navštívil ako jeden z prvých európskych politikov krátko po začiatku ruskej agresie a pred mesiacom som v Kyjeve rokoval priamo s prezidentom Volodymirom Zelenským. Utrpenie a obeta našich susedov je nesmierna a hanebné zločiny Putinovho režimu sa nedajú ničím ospravedlniť,“ napísal na sociálnej sieti.
Podľa jeho slov netreba zabúdať na to, že na Ukrajine sa bojuje aj za Slovensko. „Pretože Rusko popiera medzinárodné právo a vôbec právo menších krajín na nezávislosť a suverenitu. Pretože Rusko sa nijak netají tým, že aj Slovensko je preň nepriateľskou krajinou, a že by bolo najradšej, keby sa celá EÚ rozpadne a Putin si môže násilne rozobrať jeden štát za druhým," uviedol Šimečka s tým, že Putinovi v tom bráni jedine európska jednota a ukrajinská odvaha pri bránení svojej vlasti, ktorá je zároveň tým, čo Slovensko od Ruska fyzicky oddeľuje.
Ak by podľa jeho slov premiérovi záležalo na Slovensku, podporoval by obranu Ukrajinu a tiež jednotu Európy.
„Mal by rokovať a budovať dobré vzťahy s Poliakmi, Čechmi, Francúzmi, Nemcami, Veľkou Britániou. On sa namiesto toho spolieha na Putina s Trumpom. Je to obrovský omyl. Nedovoľme, aby nás Fico vyviedol z Európy, nedovoľme, aby Ukrajina prehrala svoj statočný boj, veď mier, bezpečie a prosperita v Európe sú našim najväčším národným záujmom," zdôraznil predseda PS.
Jaroslav Naď, exminister obrany a predseda strany Demokrati
Mimoparlamentná strana Demokrati vyzýva, aby spoločnosť nerezignovala na fakty. „Je to Rusko, ktoré je nezákonne na území Ukrajiny a je to Vladimir Putin, ktorý dáva rozkazy na bombardovanie aj civilných objektov,“ vyhlásili Demokrati, ktorí sú rovnako názoru, že súčasťou mierových rokovaní musí byť aj Ukrajina a súčasne musí dostať bezpečnostné záruky.
„Vojna môže skončiť hneď, a to akonáhle posledný vojak opustí okupované územie. Ukrajina má legitímne právo brániť sa a je morálne správne jej pomáhať. Navyše, pomoc Ukrajine je v bytostnom záujme Slovenska, pretože kto si myslí, že sa Rus zastaví a uspokojí so zabratím Ukrajiny je naivný,“ vyhlásil exminister obrany a predseda Demokratov Jaroslav Naď.
Ako dodal, je správne aj naďalej pomáhať Ukrajine, pretože bráni aj slobodu Slovenska. „Rozhodnutie poskytnúť systém S-300 a vládou Petra Pellegriniho uzemnených stíhačiek bolo v záujme Slovenskej republiky, a to ako z morálneho tak zákonného hľadiska. Dokazuje to aj fakt, že ani po ôsmich mesiacoch od podania trestných oznámení zo strany súčasnej vlády za pomoc Ukrajine nebol Jaroslav Naď predvolaný na výsluch,“ uviedla strana.
Juraj Šeliga, podpredseda strany Demokrati
Podpredseda strany Demokrati Juraj Šeliga doplnil, že rokovania o mieri bez Ukrajiny sú nemysliteľné.
„Rusko je agresor a Putin je masový vrah. Mierové rokovania bez obete ruskej agresie sú nonsens a Ukrajina má mať pri rokovacom stole hlavné slovo. Súčasťou dohody o mieri musia byť bezpečnostné záruky pre Ukrajinu, je to nevyhnutná podmienka na začatie dialógu,“ dodal Šeliga.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine