SME

Dobrovoľní záchranári žiadajú stiahnuť novelu o Horskej záchrannej službe

Dobrovoľní záchranári spisujú hromadnú pripomienku.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SITA)

ČERVENÝ KLÁŠTOR. Dobrovoľní záchranári Horskej služby žiadajú v celom rozsahu stiahnuť novelu zákona o Horskej záchrannej službe (HZS), ktorú predložilo ministerstvo vnútra do medzirezortného pripomienkového konania.

Účinnosť má nadobudnúť v októbri 2025.

"Návrh zákona zásadným spôsobom vstupuje a obmedzuje činnosť dobrovoľníckych organizácií horských záchranárov, organizácií dobrovoľných hasičských zborov aj dobrovoľníckych pátracích a kynologických organizácií," uviedli zástupcovia dobrovoľných záchranárov Horskej služby počas tlačovej besedy v Červenom Kláštore v Pieninách.

SkryťVypnúť reklamu

Migaľ podobný návrh stiahol

Zástupcovia dobrovoľných záchranárov sa zhodujú na tom, že ide o takmer identický návrh zákona, ktorý v minulosti predložil poslanec Samuel Migaľ, no po hromadnej pripomienke zo strany dobrovoľných záchranárov a následnom stretnutí ho stiahol.

„Teraz je to predkladané ako vládny návrh zákona, v podstate s malými obmenami, ale jedná sa o to isté znenie,“ upozornil predseda občianskeho združenia Horská služba Malá Fatra Štefan Smrekovský.

Predseda Horskej služby Pieninského národného parku Marko Popovič vysvetlil, že daný zákon už dobrovoľným záchranárom neumožní vykonávať záchrannú preventívnu činnosť v horských oblastiach, ktoré sú chránené.

Dobrovoľní záchranári v tejto súvislosti spisujú opäť hromadnú pripomienku, pod ktorú sa zatiaľ podpísalo viac ako tristo ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

„Požadujeme, za účasti zainteresovaných zložiek, pripraviť legislatívu, ktorá zjednotí profesionálne aj dobrovoľnícke organizácie horských záchranárov, vytvorí priaznivé podmienky na rozvoj a posilnenie záchranárskych kapacít na území Slovenska, zefektívni výkon záchrannej činnosti a povedie k úspore financií štátneho rozpočtu,“ skonštatovali dobrovoľní horskí záchranári.

Novelu zákona považujú za zlú, podľa nich ešte viac zhorší a skomplikuje súčasný zákon.

Smrekovský tvrdí, že dobrovoľní záchranári sú posledné dve desaťročia každou jednou novelou postupne okliešťovaní. „Zákon je postavený proti tým činnostiam, ktoré vykonávame,“ dodal.

Popovič doplnil, že kým v roku 1979 pracovalo v Horskej službe 852 dobrovoľných členov, v roku 2024 celoslovenská dobrovoľná organizácia disponovala členskou základňou už len v počte 222 záchranárov.

SkryťVypnúť reklamu

Tri roky školenia sú málo

Dobrovoľníci horských služieb zároveň poukazujú na to, že novela zákona má zriadiť neštátnu samosprávnu organizáciu Národnú asociáciu horských záchranárov. Tá bude podľa Smrekovského za úhradu vydávať povolenie na výkon záchrannej činnosti vo forme špecializovanej prípravy a skúšky. Podľa dobrovoľníckych organizácií horských záchranárov však bude len suplovať činnosti, ktoré si v súčasnosti vykonávajú vlastnými kapacitami.

Zhodujú sa na tom, že preškolenia raz za tri roky, ktoré má realizovať, sú nepostačujúce. „Žiadny zodpovedný zástupca organizácie si nedovolí poslať na zásah do náročného horského terénu záchranára vyškoleného raz za tri roky,“ upozornil Popovič.

Dobrovoľní záchranári sa vrátili aj k téme novely zákona o integrovanom záchrannom systéme, ktorá priniesla od roku 2023 vytvorenie mechanizmu akreditácie ostatných záchranných zložiek. Ak má subjekt akreditáciu, je zaradený medzi integrované záchranné systémy a operačné strediská môžu danú zložku volať na zásah.

SkryťVypnúť reklamu

Občianske druženia dobrovoľných záchranárov v Pieninách, Čergove a Malej Fatre však čakajú na rozhodnutie o udelení akreditácie takmer dva roky. Sekcia krízového riadenia ministerstva vnútra podľa nich päť mesiacov mlčí.

„Do dnešného dňa nemáme výsledok, čiže nevieme, čo za tie dva roky robia ministerskí úradníci. Tým pádom sme aj blokovaní, ak by prišlo k nejakému nešťastiu, efektívne pomáhať,“ komentoval Juraj Ružbarský z Horskej služby Čergov.

Dobrovoľní záchranári v tejto súvislosti hovoria o porušení zákona o správnom poriadku.

Reakcia ministerstva vnútra

Novela zákona o Horskej záchrannej službe by mala podľa ministerstva vnútra priniesť jej zefektívnenie a rýchlejšie plnenie úloh. Zabrániť by zároveň mala aj zneužívaniu názvu a znaku Horskej záchrannej služby. Vyplýva to z návrhu novely zákona o Horskej záchrannej službe, ktorú rezort vnútra predložil do medzirezortného pripomienkového konania.

SkryťVypnúť reklamu

"Súčasne je cieľom návrhu zákona zriadiť stavovskú organizáciu Národnú asociáciu horských záchranárov, ktorej úlohou je vykonávať odbornú spôsobilosť mimo horských oblastí s použitím lanových techník a ktorá bude hájiť záujmy svojich členov," uviedol rezort v materiáli.

Novelou zákona by ministerstvo chcelo zároveň upraviť pravidlá registrácie a členstva v Národnej asociácii horských vodcov SR. Zmeniť by sa mohlo aj zakotvenie disciplinárnej právomoci k osobám vykonávajúcim horskú vodcovskú činnosť. Táto činnosť by sa tiež mohla rozšíriť o vedenie kurzov technickej pomoci v horách, ale aj podmienky vykonávania horskej vodcovskej činnosti.

Predkladateľ novely zákona plánuje nadobudnutie účinnosti zmeny legislatívy na 15. októbra 2025.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 201
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 935
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 431
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 318
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 988
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 101
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 588
  8. Ísť do kúpeľov je IN 4 002
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu