BRATISLAVA. Ak má ktokoľvek podozrenie, že ho tajná služba bezdôvodne odpočúva, môže požiadať špeciálnu komisiu, aby stav preverila.
Umožňuje to zákon o ochrane pred nezákonným odpočúvaním, ktorý ešte v roku 2015 presadil vtedajší minister vnútra za Smer Robert Kaliňák.
Komplikáciou je, že parlamentná komisia, ktorá má na odpočúvanie dozerať, nefunguje, lebo nikdy nevznikla. Nádej na jej vznik je podľa zistení SME malá aj za vlády Smeru, Hlasu a SNS.
Pred mesiacom bol hlavnou témou premiéra Roberta Fica zo Smeru údajný pokus o štátny prevrat so zapojením opozície, mimovládnych organizácií a ukrajinskej tajnej služby, ktorý podľa neho odhalila SIS.
„To, o čom SIS hovorí, je podložené dôkazmi a ITP-čkami,“ tvrdil premiér. „Cieľom bude, aby vláda padla, a aby došlo k prevzatiu moci možno aj bez parlamentných volieb,“ povedal.

Po pár dňoch však zostalo o prevrate ticho. Vyšetrovanie, ktoré ohlásila polícia, doteraz neukázalo žiaden konkrétny výsledok. Opozícia a mimovládne organizácie upozorňovali na možné zneužitie tajnej služby v politickom boji.
Citlivé informácie
Podobné obavy vyvolalo ešte v septembri aj Ficovo vyjadrenie o májovom atentáte na jeho osobu.
Tvrdil, že SIS získala informácie o priamom prepojení strelca Juraja Cintulu na opozičné strany a dokonca ešte ďalej. "Vyzerá to na strašné veci, strašné veci," hovoril.