SME

Slovenské deti sa cítia najviac ohrozené psychickými problémami

Najväčší strach majú z neúspechu v škole.

Ilustračné foto. Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Slovenské deti sa cítia najviac ohrozené psychickými problémami. Najväčší strach majú z neúspechu v škole.

Vyplynulo to z prieskumu Úradu komisára pre deti v spolupráci s Trnavskou univerzitou a Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety.

Celoslovenský prieskum priniesol poznatky o tom, ako sa deti cítia v rodine, škole, vo vzťahoch, ako vnímajú bezpečie a aké majú obavy. Výskum realizovali na 67 školách a zapojilo sa 1 120 siedmakov základných škôl.

Z prieskumu vyplynulo, že deti, ktoré vyrastajú v stabilnom rodinnom prostredí s oboma rodičmi, prežívajú najväčší pocit bezpečia a celkovú dôveru v život.

SkryťVypnúť reklamu

„Dôležitosť otcov vnímajú deti výraznejšie ako v minulosti - oproti prieskumu v roku 2022 stúpli na druhé miesto, ktoré predtým patrilo starým rodičom. Výrazne vzrástla aj dôvera voči kamarátom. Naopak, na poslednom mieste v dôvere a dôležitosti sa ocitli online kamaráti,“ priblížil detský ombudsman. Prieskumom sa zistilo, že deti sa najviac obávajú školského neúspechu. Uviedlo to 55 percent z opýtaných detí. Na druhom mieste je strach zo samoty a opustenosti, ktorý vyjadrilo 52 percent.

Tento strach je súčasne výrazne vyšší u dievčat než u chlapcov. „Zistenia zároveň poukazujú na to, že dievčatá majú silnejšie obavy z výsmechu, priberania na váhe a kyberšikany. Naopak, poklesol strach detí zo šikanovania v školách,“ doplnil detský ombudsman.

SkryťVypnúť reklamu

Tretím najväčším strachom je podľa detí strach z odlúčenia od jedného alebo oboch rodičov (51 %) a na štvrtom mieste je strach z neprijatia kamarátmi (49 %). Strach zo smrti uviedlo 48 percent z opýtaných žiakov. Deti majú strach aj z toho, že nebudú mať kde bývať (48 %), že sa rodičia rozvedú (42 %) a tiež zo šikanovania (39 %).

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že 91 percenta opýtaných detí vníma ako ohrozenie psychické problémy, depresie, strachy a úzkosti. Rovnako ako ohrozujúce vnímajú aj zlé vzťahy v rodine (91 %), násilie a šikanu (87%), drogy a alkohol (85 %), chudobu a nedostatok peňazí (82 %), nedostatočnú zdravotnú starostlivosť (80 %), diskrimináciu a znevýhodňovanie (77 %) a zlé životné prostredie (76 %). Ako prieskum ďalej ukázal, vzdelanie deti považujú za dôležitejšie ako značkové oblečenie.

SkryťVypnúť reklamu

„Pozitívnou správou je, že deti si veľmi cenia vzdelanie. Prvýkrát bol v prieskume meraný aj význam viery, ktorá sa prekvapivo dostala medzi päť najdôležitejších hodnôt. Naopak, značkové oblečenie považujú deti za najmenej dôležité,“ doplnil komisár pre deti.

Z prieskumu vyplynulo, že pre deti je najdôležitejšie zdravie (97 %), dobrá škola (92 %), jedlo (90 %), dobré možnosti pre športovanie (81 %), viera (78 %), prístup na internet (72 %), vonkajší výzor (72 %) či možnosti zaujímavej umeleckej činnosti (53 %).

Detský ombudsman doplnil, že výskum ukázal, že až 4,2 percenta detí nemá žiadneho kamaráta a takmer polovica (47,9 %) trávi na sociálnych sieťach viac ako štyri hodiny denne.

„Slovenské deti sa najviac obávajú psychických problémov, ako sú depresie, úzkosti a strachy. Pozitívnym posunom je, že strach zo šikany medzi deťmi poklesol,“ doplnil komisár pre deti s tým, že celkovo sa miera šikany ukazuje ako nižšia než v okolitých európskych krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum tiež ukázal, že ak deti vidia šikanu, väčšinou ju nahlásia učiteľovi alebo sa pokúsia zastať šikanovaného spolužiaka. „Výsledky prieskumu jasne ukazujú, že otvorené rozhovory o problémoch detí, ich pocitoch a strachoch majú veľký význam. A že otváranie tém pomáha veci postupne zlepšovať,“ doplnil detský ombudsman.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 615
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 948
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 441
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 407
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 139
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 135
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 110
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 593
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu