BRATISLAVA. Invázia Ruska na Ukrajinu spustila prílev utečencov, aký moderné Slovensko ešte nezažilo. Po troch rokoch sa väčšine príchodzích z Ukrajiny Slovensko javí ako druhý domov, kde vidia svoju dlhodobú budúcnosť.
Je to v kontraste s doterajšou reputáciou krajiny, ktorou väčšinou len prechádzali na západ a nebola pre nich príliš pohostinná. Skúsenosti Ukrajincov ju stavajú do iného svetla.
Ukazuje to výskum, na ktorom spolupracuje niekoľko pracovísk Slovenskej akadémie vied (spoločenskovedný ústav, sociologický ústav, ústav etnológie a sociálnej antropológie a ústav výskumu sociálnej komunikácie).
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov odhaduje, že na Slovensku je dnes asi 133-tisíc ukrajinských utečencov. V skutočnosti ide zrejme o nižšie číslo, pretože časť sa asi vrátila na Ukrajinu.
Riaditeľ Sociologického ústavu SAV Miloslav Bahna odhaduje, že na Slovensku je okolo stotisíc utečencov. Opiera sa o čísla, ktoré vyšli v Česku, kde skúmali, koľko utečencov sa odtiaľ už vrátilo domov.
Niečo sa podarilo
Veľká migračná vlna, ktorá zasiahla Európu v roku 2015, sa Slovenska dotkla len ako tranzitnej krajiny. Utečenci zo Sýrie či z Afganistanu postupovali cez naše územie ďalej do Rakúska a Nemecka, kde už často mali sociálne zázemie.