SME

Prvý Šimkovičovej konkurz v SNG: Ako to, že ministerstvo neprišlo na konflikt záujmov skôr? Čo bude ďalej?

Druhá úspešná uchádzačka rozhodnutie spochybňuje.

Dočasne poverený generálny riaditeľ Slovenskej národnej galérie (SNG) Jaroslav Niňaj a ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Dočasne poverený generálny riaditeľ Slovenskej národnej galérie (SNG) Jaroslav Niňaj a ministerka kultúry Martina Šimkovičová. (Zdroj: TASR )

BRATISLAVA. Vybraný riaditeľ Slovenskej národnej galérie mohol v týchto dňoch už iba čakať na vymenovanie do funkcie ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nom. SNS).

Namiesto toho sa výber riaditeľa vracia opäť na začiatok po tom, ako v piatok ministerka kultúry celé výberové konanie vyhlásila za neplatné.

Dôvodom bol konflikt záujmov. Jeden z uchádzačov na post riaditeľa, výtvarník Juraj Králik, kedysi podnikal s členom výberovej komisie, ktorý ho hodnotil. Králik získal v konkurze najviac bodov.

SkryťVypnúť reklamu

Po šiestich mesiacoch od odvolania riaditeľky Alexandry Kusej a po výmene už troch dočasne poverených riaditeľov za pol roka, tak erbová kultúrna inštitúcia stále čaká na stáleho riaditeľa.

Súvisiaci článok Kam doviedli Šimkovičovej riaditelia SNG? Partneri odriekajú výstavy, s kurátormi odídu aj ich projekty Čítajte 

Analytik mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko Ľuboš Kostelanský hodnotí doterajší výber riaditeľa SNG v réžii ministerstva kultúry za netransparentný.

Doteraz rezort nezverejnil mená členov výberovej komisie ani uchádzačov a nezverejňuje ani pravidlá, ktorými sa riadi, ak zistí konflikt záujmov.

"Vedenie ministerstva kultúry nenadviazalo na prax otvorených výberových konaní, ktoré zaviedla predošlá vláda, naopak nastavilo štandard, ktorý je pod úrovňou niektorých iných ministerstiev súčasnej vlády," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Denník SME odpovedá na otázky, prečo výberové konanie vypísané ministerstvom zlyhalo a čo bude s ďalším konkurzom.

SkryťVypnúť reklamu

Redakcia zisťovala aj to, ako je možné, že napriek preverovaniu vzťahu medzi Králikom a členom výberovej komisie ministerstvo najskôr konflikt záujmov nezistilo.

1. Prečo vyberali nového riaditeľa SNG?

Doterajší traja riaditelia Slovenskej národnej galérie za pol roka - Anton Bittner, Miloš Timko a Jaroslav Niňaj - boli len dočasne poverenými riaditeľmi galérie.

Poverení riaditelia môžu galériu viesť najdlhšie pol roka a zákon káže ministerke v tomto období vypísať výberové konanie na post generálneho riaditeľa. To aj urobila začiatkom februára.

Ani jeden z troch poverených riaditeľov nemal predošlú skúsenosť s riadením žiadnej kultúrnej inštitúcie. Pod ich vedením podali zamestnanci SNG hromadné výpovede a zahraničné zbierky v Rakúsku a Nemecku vypovedali či odložili spoluprácu s SNG na príprave medzinárodných výstav.

SkryťVypnúť reklamu

2. Kto uspel vo výberovom konaní?

Podľa zápisnice z výberového konania, ktorú má denník SME k dispozícii, uspeli v konkurze dvaja zo siedmich uchádzačov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CB8CJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 244
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 5 468
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 867
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 785
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 040
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 545
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 652
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Patrik Hrehorčák (v strede) v zápase Slovensko - Rakúsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Pozrite si výsledky hlasovania po zápase Rakúsko - Slovensko.


Momentka zo zápasu Slovensko - Rakúsko na MS 2025 v hokeji.

Ako videl tretí zápas Slovenska na MS v hokeji 2025 Hokejový Boss.


Hokejisti Kanady na MS 2025

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie utorok, 13. máj?


Peter Schneider sa so spoluhráčmi teší po strelenom góle v zápase Slovensko - Rakúsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Slovensko podľahlo v dôležitom zápase Rakúsku 2:3 po samostatných nájazdoch.


Martin Turčin
SkryťZatvoriť reklamu