BRATISLAVA. Poskytovanie dočasnej ochrany pre odídencov z Ukrajiny sa predĺži do 4. marca 2026. Rozhodla o tom v stredu vláda s tým, že poskytovanie ochrany sa automaticky predlžuje o jeden rok, a to aj opakovane, ak o predĺžení rozhodne Rada Európskej únie svojím vykonávacím rozhodnutím.
Ministerstvo vnútra v tejto súvislosti pripomenulo, že v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine, ktorý spôsobil hromadný prílev cudzincov na územie Slovenska, je v súčasnosti zavedené poskytovanie dočasného útočiska, a to na základe uznesenia vlády zo 16. marca 2022.
„Poskytovanie dočasného útočiska podľa vyššie uvedeného uznesenia vlády bolo vyhlásené v súlade s vykonávacím rozhodnutím Rady EÚ zo 4. marca 2022, ktorým sa konštatuje skutočnosť, že došlo k hromadnému prílevu vysídlených osôb z Ukrajiny,“ uviedol rezort.
Doplnil, že na základe zákona o azyle vláda v súlade s rozhodnutím Rady Európskej únie vyhlási poskytovanie dočasného útočiska a zároveň určí začiatok, podmienky a skončenie poskytovania dočasného útočiska, a vyčlení finančné prostriedky na úhradu výdavkov spojených s poskytovaním dočasného útočiska. Vláda však môže vyhlásiť poskytovanie dočasného útočiska aj bez rozhodnutia Rady EÚ.
Rezort tiež priblížil, že v súčasnosti je možné podať žiadosť o dočasné útočisko, ako aj žiadosť o vydanie dokladu o pobyte vo forme ID karty na oddeleniach cudzineckej polície v Michalovciach, Košiciach, Prešove, Rimavskej Sobote, Ružomberku, Banskej Bystrici, Žiline, Trenčíne, Nitre, Dunajskej Strede, Nových Zámkoch, Trnave a Bratislave.
"Žiadosť je možné podať na ktoromkoľvek oddelení, bez ohľadu na plánované miesto pobytu žiadateľa. Pre podanie žiadosti o dočasné útočisko je nutné vopred si rezervovať termín na vybranom oddelení cudzineckej polície prostredníctvom rezervačného systému," doplnilo ministerstvo.
Čo ďalšie schválila vláda
- Vláda schválila periodický plán prípravy štátnych orgánov na úseku obrany štátu. V porovnaní s predchádzajúcimi plánmi zahŕňa aj aktivity prípravy miestnych orgánov štátnej správy. Predkladatelia priblížili, že príprava sa vykonáva vo forme odborných seminárov a tematických cvičení. Slovensko ako členský štát NATO pri tom využíva aj cvičenia tejto organizácie. Okrem navrhovaných aktivít na najbližšie obdobie materiál sumarizuje a hodnotí aktivity prípravy orgánov štátnej správy na plnenie úloh obrany štátu vykonané v roku 2024.
- Vláda na návrh ministra dopravy Jozefa Ráža určila modernizáciu traťového úseku Poprad Tatry - Vydrník za strategickú investíciu. Modernizácia trate sa týka 14,217 kilometra dlhého úseku Poprad Tatry - Vydrník a zahŕňa úpravu železničného spodku a zvršku, výstavbu nového tunela Španí háj, vybudovanie estakád, mostov a mimoúrovňových križovaní. Dôjde aj k úprave zastávok a výstavbe nových dopravní vrátane výhybní Letanovce, Gánovce a Hozelec. Bezpečnosť a efektivitu dopravy má zabezpečiť nový komunikačný a zabezpečovací systém. Celkovo bude na projekte realizovaných 56 stavebných objektov.
- Vláda rozhodla, že o výskyte afrického moru ošípaných na Slovensku by mal byť informovaná už len dvakrát ročne, a to do konca mája a do konca novembra. Od októbra 2022 doteraz je vládny kabinet informovaný o africkom more ošípaných kvartálne, v termíne do 31. marca, do 30. júna, do 30. septembra a do 31. decembra.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine