BRATISLAVA 18. augusta (SITA) - Predčasné parlamentné voľby podľa predsedu Hnutia za demokraciu Jozefa Grapu nehrozia. "Je po ruke Ľudová strana - HZDS, ktorá túto vládu podrží," uviedol dnes na tlačovej besede Grapa. Podľa neho HZDS opäť vládu podrží a bude sa snažiť stať jazýčkom na váhach. Upozornil, že takúto podporu už raz, v prípade krízy medzi KDH a ANO, vyslovil Vladimír Mečiar priamo na kongrese Aliancie nového občana v Prešove. Teraz tak urobil opäť na stretnutí s Pavlom Ruskom na ministerstve hospodárstva. Podľa Grapu by pre Slovensko bolo najlepším riešením predsunúť parlamentné voľby na jún a dovtedy by mala vzniknúť vláda na základe širokej dohody koaličných a opozičných strán.
Ak sa HZD nepodarí v prieskumoch preskočiť päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do parlamentu podľa Grapu sa bude strana usilovať koordinovať postup s ďalšími stranami, ktoré budú mať k piatim percentám blízko. Z možnej spolupráce však vylúčil KSS.
HZD má podľa Grapu ešte nedotiahnuté rokovania pred regionálnymi voľbami v Bratislavskom a Nitrianskom kraji. V Banskej Bystrici padne rozhodnutie, či ku koalícii Smer, HZD a SNS pristúpi aj KSS. V Nitrianskom kraji je podľa Grapu situácia kritická najmä vďaka ĽS - HZDS, ktoré odmieta rozšírenie slovenskej koalície zloženej z HZDS, Smeru, SDKÚ a KDH o ďalšie strany. "Ide o roztrieštenie slovenských síl, čím HZDS nahráva SMK," zdôraznil Grapa. ten zároveň vyzval SMK, aby v Nitrianskom kraji nepristúpilo k zmene volebných obvodov na poslednú chvíľu.
Podľa Grapu HZD v súčasnosti rokuje s viacerými osobnosťami politického a verejného života o vstupe do strany. O vstupe prvých z nich rozhodne predsedníctvo strany 24. augusta. Ďalší by mali vstúpiť do HZD po regionálnych voľbách. Grapa nechcel nikoho menovať, ale už dávnejšie avizoval, že HZD rokuje s poslancami Národnej rady SR Miroslavom Maxonom, Evou Antošovou a Igorom Pinkavom.
Grapa dnes tiež upozornil, že štátny rozpočet na rok 2006 bude volebným rozpočtom. "Občania pocítia uvoľnenie opaskov," konštatoval. Zároveň vyjadril obavy, že vládne strany si štátnym rozpočtom pripravia priestor na uplatňovanie politickej agendy.
Reakciu KDH na zmenky Pavla Ruska považuje Grapa za očakávaný krok, ktorý však prišiel neskoro. Podľa neho kresťanskí demokrati mali takýto postoj zaujať už pri kauzách Ľudovíta Kaníka, financovania SDKÚ, skupinke, či získavaní nezávislých poslancov.
Agentúra SITA vydá aj zvukovú správu.