BRATISLAVA. Predstavte si, že prehrávate. Fakty o dianí v krajine svedčia o tom, že nemáte pravdu. Čím viac ľudí skutočne vníma, čo sa v štáte deje, tým slabšia je vaša pozícia aj schopnosť presvedčiť ich, aby sa za vás postavili.
Čo urobíte?
Takto niekdajší britský premiér Boris Johnson v roku 2013, keď bol ešte starostom Londýna, pre britský denník The Telegraph opísal, akú stratégiu uplatňujú úspešní politici, keď sú v úzkych.
„Hodíte na stôl mŕtvu mačku,“ odpovedal.
Nie je úplne podstatné, že pri hádzaní mŕtvej mačky na jedálenský stôl budú ľudia sediaci okolo neho pobúrení, znepokojení či znechutení.
„Kľúčovým bodom je, že každý bude kričať: Ježiš, na stole je mŕtva mačka!“ Nebudú náhle hovoriť o svojich každodenných problémoch či o zlej politike vlády. „O problémoch, ktoré spôsobujú toľko trápenia,“ uzatvoril Johnson.
Ako dekódovať, prečo a čo premiér Fico hovorí:
- Mŕtva mačka (dead cat): Ficova vyzerá ako štátny prevrat
- Zabiť posla (shoot the messenger): Fico mieri na médiá
- Červený sleď (red herring): Hlavne sa nepozerať do peňaženky
- Obetní baránkovia (scapegoat): Progresívci, liberáli, kaviarne, mimovládky, Čaputová, opozícia
- Príkladov manipulácií sú desiatky
1. Mŕtva mačka: Ficova vyzerá ako štátny prevrat
Najznámejšia mŕtva mačka Roberta Fica má tvar mačacích hláv. V marci 2018, sedemnásty deň od vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, len niekoľko hodín pred masovými verejnými protestami, zvolal premiér Fico bezpečnostnú radu štátu.
„Pred Úradom vlády sme zachytili prvé kopy kamenných kociek, ktoré boli nazvážané nevieme ešte kedy, sú poschovávané v kríkoch,“ vysvetľoval Fico, ktorý v tom období hovoril o pokuse o štátny prevrat, aby odvrátil politickú zodpovednosť za dianie v krajine.
Ešte v ten večer, 9. marca 2018, sa na námestiach slovenských miest zhromaždilo vyše 120-tisíc ľudí, zrejme najviac od novembra ’89.