BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) rokoval s odborníkmi o príprave avizovanej novely Ústavy SR.
Radil sa s nimi, ako v základných kultúrno-etických otázkach do ústavy zakotviť prednosť slovenských zákonov pred aktami EÚ a medzinárodnými zmluvami. Verí, že návrh získa v parlamente dôveru.
Premiér o tom informoval na sociálnej sieti.
Fico chce vo vládnom návrhu novely ústavy upraviť existenciu len dvoch pohlaví - muža a ženy, ako aj umožniť adopciu detí len manželom alebo jednému z manželov v prípade úmrtia manžela či manželky.
"Manželstvo sme v ústave už definovali ako jedinečný vzťah muža a ženy," pripomenul. Chce tiež zakotviť povinnosť vyučovať v školách v kultúrno-etických otázkach len to, čo je v súlade s ústavou a tiež zvýrazniť rovnosť žien a mužov pri odmeňovaní. Svoje návrhy označil za "návrat zdravého rozumu".
Premiérov návrh novely bol už v pripomienkovom konaní, na rokovanie vlády ho zatiaľ nepredložil. Fico vyzval aj verejnosť, aby na Úrad vlády SR zasielala svoje podnety a návrhy.
Účinnosť zmeny ústavy navrhuje od 1. júla. Svoje návrhy na úpravu ústavy predstavili aj koaliční partneri Smeru strany Hlas a SNS, novelizáciu ústavy už predložilo do parlamentu aj opozičné KDH.
Kritizujú návrh KDH
Úradu vlády zaslali pripomienky aj zástupcovia kresťanských a seniorských občianskych združení.
Novela ústavy by podľa nich mala dosiahnuť ochranu tradičných hodnôt, čiže posilnenie pozície rodiny, ale aj posilnenie slobody. Kritizujú návrh zmeny ústavy od opozičného KDH.
Obávajú sa, že návrh kresťanských demokratov umožní zavádzanie tzv. progresívnych a liberálnych ideológií do ústavného systému.
Na tlačovej konferencii o podnetoch informoval predseda občianskeho združenia Kresťanskí seniori pamäť národa Viliam Oberhauser.

Ústava by mala podľa zástupcov kresťanských a seniorských združení obsahovať, že pohlavie muž a žena sú definitívne dané biologickými faktormi pri narodení. Ustanovenia definované ústavou by mali byť podľa ich návrhu nadradené medzinárodným záväzkom a dohovorom.
Chcú tiež do dokumentu doplniť vetu, že život človeka je hodný ochrany od počatia po prirodzenú smrť. Nedeľu by chceli označiť za deň pracovného pokoja s rovnakým režimom ako v dňoch štátnych sviatkov.
Kresťanskí seniori tiež navrhujú, aby ústava definovala, že všetky zdravotné úkony vrátane očkovania by sa mohli vykonávať iba s dobrovoľným súhlasom pacienta alebo jeho zákonného zástupcu.
Deti by si podľa návrhu mohli adoptovať iba rodiny žijúce v manželstve muža a ženy. Zakázať chcú v ústave náhradné materstvo.
Obsah vzdelávania a výchovy by musel byť v súlade s ústavou a vzdelávanie nad rámec schválených študijných osnov by bolo možné iba so súhlasom rodičov.
Kritika KDH
KDH robí podľa nich "nadprácu", keď navrhuje napríklad zakotvenie problematiky vstupu a vystúpenia krajiny do EÚ či NATO. To podľa organizácií už ústava rieši. Kritizujú aj obsah ich návrhu z hľadiska hodnotových otázok.
"Vytvára podmienky, aby sa dali iné svetonázory interpretovať tak, že sú povolené ústavou. Otvára 'Pandorinu skrinku', keď dáva neobmedzené práva rodičom, aby vyžadovali, že vyučovať sa musí podľa ich svetonázoru a presvedčenia," povedal Oberhauser o návrhu KDH.
Pripomienky podpísalo viacero kresťanských a seniorských osobností vrátane šéfa Jednoty dôchodcov Slovenska Michala Kotiana, predsedu občianskeho združenia Slovenskí katolíci Miroslava Vetríka a Martina Halása z Inštitútu pre výskum sociálnych rizík.
Podľa Kotiana musí byť ústava presne formulovaná, aby sa nedala použiť na iné ciele. O vzdelávaní na školách by podľa neho nemali rozhodovať len rodičia, ale aj štát, a teda ústava.