BRATISLAVA. Situáciu chcel mať pôvodne premiér Robert Fico (Smer) vyriešenú v koalícii do pondelka 17. februára, inak sa vyhrážal odvolaním ministrov Hlasu a SNS.
Už minulý týždeň vládni politici tvrdili, že s rebelujúcimi poslancami, ktorí prestali podporovať návrhy vlády, by sa mohli dohodnúť v priebehu dní. Napokon premiér s takmer dvojtýždňovým sklzom priniesol prezidentovi Petrovi Pellegrinimu riešenie na papieri, stále však nie úplné.
Dohodou zatiaľ so štyrmi nezaradenými poslancami okolo Rudolfa Huliaka z jeho strany Národná koalícia ukázal, že vládnej koalícii Smeru, Hlasu a SNS dosiaľ vyjednal len najtesnejšiu možnú väčšinu 76 poslancov.
„Pred chvíľou som navštívil prezidenta Petra Pellegriniho a odovzdal som mu návrh na personálnu zmenu vo vláde SR. Súčasťou návrhu je aj deklarácia o podpore vlády a jej programového vyhlásenia, ktorú podpísali štyria nezaradení poslanci,“ oznámil premiér na facebooku.
Štvorica poslancov podpísala, že bude podporovať vládu a jej program a na výmenu má získať ministerský post cestovného ruchu a športu priamo pre Rudolfa Huliaka, ktorého Fico navrhol prezidentovi na vymenovanie za ministra.
Aj samotný premiér pritom ešte uprostred vzbury časti koaličných poslancov v novembri tvrdil, že len s najtesnejšou možnou väčšinou 76 poslancov sa dlhodobo vládnuť nedá. Stačí totiž, že pri hlasovaní chýba jediný zákonodarca pre chorobu, zahraničnú cestu či dopravné kolóny a hrozí, že vláda svoje návrhy nepresadí.
Na to, aby si koalícia obnovila podporu 79 poslancov zo začiatku vládnutia, ako chcela, premiérovi stále chýba dohoda s trojicou poslancov pôvodom z Hlasu – Jánom Ferenčákom, Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom.
Ak nebude mať 79 poslancov, nebude sa riešiť už nič – vyhlásil uplynulý víkend aj predseda SNS Andrej Danko.
Huliaka navrhol opäť, tentoraz na cestovný ruch
Prezidentská kancelária potvrdila, že premiér navrhol na post ministra športu a cestovného ruchu Rudolfa Huliaka. Prezident podľa ústavy ministrov vymenúva na návrh premiéra, Pellegrini však chce najskôr Huliaka pozvať na „osobnú konzultáciu“.
Termín odvolávania súčasného ministra športu a nominanta SNS Dušana Keketiho a vymenovanie Huliaka zatiaľ nestanovil.
Huliak sa už raz ministrom mal stať po voľbách 2023, keď z neho SNS chcela šéfa rezortu životného prostredia. Vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová ho ale ako popierača klimatickej krízy vymenovať odmietla.
Uplynulý týždeň Pellegrini tvrdil, že Huliak by mal pred vymenovaním ozrejmiť, či zmenil postoj k vystúpeniu Slovenska z Európskej únie a NATO, ktoré mala jeho Národná koalícia v programe.

Huliak sa má stať ministrom športu a cestovného ruchu, hoci s týmito oblasťami nemá žiadnu predošlú pracovnú skúsenosť. Podľa jeho životopisu a vlastných vyjadrení tridsať rokov pôsobil ako vedúci lakovne. „Striekal som dvanásť hodín denne autá,“ povedal o sebe v jednom z postov na sociálnej sieti.
Okrem toho bol predsedom pozemkového spoločenstva v Očovej, kde je od roku 2022 starostom. Huliak je zároveň členom prezídia Slovenského poľovníckeho zväzu.
Poslanec Národnej koalície Pavel Ľupták tvrdí, že Huliaka na post ministra cestovného ruchu kvalifikuje najmä to, že je „schopný politik“.
Huliak by po odchode na ministerstvo viac nemohol ostať starostom v Očovej, keďže post starostu je s funkciou člena vlády nezlučiteľný.
V parlamente by ho mohol podľa výsledkov volieb nahradiť bývalý sudca, europoslanec a predseda strany Patriot Miroslav Radačovský, ktorý sa po voľbách 2023 rozhodol, že do parlamentu nenastúpi a zostane náhradníkom.
Pre SME minulý týždeň priamo nepovedal, či plánuje nastúpiť do parlamentu namiesto Huliaka. "Je to hypotetická otázka, ale v prípade, že by k tomu malo dôjsť, tak si to skutočne dobre rozmyslím, či to ešte má nejaký zmysel," povedal.
Dodal, že v prípade návratu do parlamentu by svojím hlasom odmietol podporiť predčasné voľby.
Nemá dohodu s Migaľom
Zo štvrtkového diania vyplýva, že premiér Fico stále nemá dohodu s trojicou rebelov pôvodom z Hlasu. Podpora vlády od pôvodných 79 poslancov koalície je teda stále neistá, hoci premiér tvrdí, „že je len otázkou krátkeho času“, keď prezidentovi predloží návrh na ďalšiu personálnu zmenu a deklaráciu o podpore vlády.
Prvé a zároveň posledné známe stretnutie poslancov okolo Samuela Migaľa s premiérom bolo ešte minulý týždeň.
Odvtedy Fico venoval svoj čas útokom na mimovládne organizácie, cestovaniu do USA na konferenciu amerických konzervatívcov či prijímaniu "znepokojeného" stanoviska vládou pre exekučné konanie k projektu spred trinástich rokov, ktorý riešilo združenie vedené matkou predsedu PS Michala Šimečku.
Nie je pritom jasné, či rokovania s Ferenčákom, Migaľom a Šalitrošom pokročili. Poslanci sa k rokovaniam verejne nevyjadrujú a trojica v posledných týždňoch o svojich požiadavkách nehovorí.
Premiér má na vyjednávanie s touto skupinou poslancov k dispozícii post ministra investícií, ktorý minulý týždeň zobral strane Hlas. Ferenčák, ktorý je stále členom Hlasu a o ktorom aj politici koalície hovorili ako o možnom ministrovi investícií, ale tvrdí, že chce zostať primátorom Kežmarku. Celá trojica tiež deklaruje, že si chce zachovať poslanecké mandáty a s nimi aj silnejšie postavenie v koalícii, ako keby odišli do vlády alebo na vedúce miesta v štátnej správe.
Podľa informácií SME ešte zo začiatku týždňa je jednou z možností, že trojica chce žiadať o kreslá v niekoľkých štátnych inštitúciách, ktoré by obsadili vlastnými nominantmi. Trojici by to malo zaručiť kontrolu nad prípravou zákonov a aj ich schválením. Nie je ale zrejmé, o aké konkrétne návrhy a z akých oblastí ide.
Rebeli pôvodom z Hlasu tiež podľa informácií SME nechceli meniť názor na viaceré plány koalície, najmä od SNS, ktoré odmietali podporiť už vlani. Ide napríklad o návrhy postihujúce mimovládne organizácie či o podporu pri voľbe členov Rady STVR, ktorú chce ovládnuť SNS.
Postoj trojice pritom môže byť zotrvávaním na svojich názoroch, no rovnako aj pokusom zlepšiť si vyjednávaciu pozíciu pre rokovania s premiérom.
Vyriešia aj predsedu parlamentu?
Pellegrini vo štvrtok zdôrazňoval, že „v rámci riešenia personálnych otázok vo vláde“ je dôležité vyriešiť aj voľby predsedu parlamentu.
Nadviazal tak na minulotýždňové vyjadrenia predsedu Hlasu Matúša Šutaja Eštoka, ktorý v rámci výmen vo vláde očakával aj "okamžité" zvolenie nominanta Hlasu za predsedu parlamentu.
Pozícia je voľná už desať mesiacov, odkedy z vedenia Národnej rady odišiel Pellegrini po prezidentských voľbách. Voľbu nominanta Hlasu totiž blokoval Danko z SNS podporovaný premiérom.
Či je voľba nominanta Hlasu za predsedu parlamentu aj podmienkou prezidenta na vymenovanie nových ministrov, vo štvrtok Pellegrini nijako nekomunikoval.
Premiér Fico po stretnutí s prezidentom súhlasil, že súčasťou rozhodnutia o zmenách vo vláde „by mohla byt aj voľba predsedu NR SR“. „Rešpektujem ústavné právomoci prezidenta aj postup, ktorý v súvislosti s predloženým personálnym návrhom predložil,“ napísal Fico.
Kandidátom Hlasu do funkcie predsedu parlamentu je súčasný minister investícií Richard Raši. Na jeho zvolenie je potrebných minimálne 76 hlasov poslancov, ktoré s podporou poslancov okolo Huliaka koalícia má.
Poslanci ale predsedu parlamentu volia tajne a pri najtesnejšej väčšine zákonodarcov by išlo o riskantnú voľbu. Dohoda s trojicou poslancov okolo Migaľa by Rašimu dodala na istote, že nezažije fiasko v prípade nezvolenia do vedenia Národnej rady. Podľa predošlých vyjadrení rebelujúcich poslancov je však ich podpora Rašimu otázna.

Beata
Balogová
