BRATISLAVA. Živnostníci mesačne na dani z finančných transakcií odvedú 20 až 30 eur. Prepočet urobila VÚB banka analýzou predchádzajúceho správania svojich klientov. Slovenská sporiteľňa zasa prišla s odhadom, že mesačne živnostníci na dani odvedú štátu v priemere 26 eur.
Práve fyzické osoby či menšie firmy na dani zaplatia najmenej. Ak živnostník používa paušálne výdavky, nezaplatí prakticky žiadnu daň.
„Transakčnú daň najviac pocítia veľké spoločnosti s rozsiahlymi operáciami,“ povedala Jana Tuhá, špecialistka marketingovej komunikácie VÚB Banky.
Daň z finančných transakcií začne na Slovensku fungovať od začiatku apríla. Zákon síce už dvakrát novelizovali, mesiac pred jeho „spustením“ však ostávajú viaceré nejasnosti, ktoré by v praxi mohli prinášať podnikateľom problémy.
Ku kritike sa nedávno pridala aj Komora daňových poradcov s tým, že niektoré otázky sa nedajú vysvetliť len metodickým usmernením. Hovoria preto o ďalšej novele.
Ministerstvo financií na otázku o možnej ďalšej novele zákona hovorí, že bude systém "sledovať, analyzovať a vyhodnocovať na odbornej úrovni". Podľa neho je teraz predčasné hovoriť o možných legislatívnych úpravách.
Podnikatelia si však stále nevedia poradiť s niektorými praktickými otázkami, na ktoré by mohli naraziť.
Čo sa v texte dozviete:
- Nestačí mi podnikať z môjho účtu?
- Čo, ak zaplatím súkromné veci z podnikateľského účtu?
- Môžem nejako banke povedať, čo sú moje súkromné platby?
- Ako reklamovať, že mi banka strhla daň, ktorú nemala?
- Platím daň pri vklade hotovosti na účet?
- Platím daň, keď posielam plat zamestnancom?
- Pozor pri platení firemnou kreditnou kartou
1.Nestačí mi podnikať z môjho osobného účtu?
Nestačí. Zákon stanovuje, že podnikateľ si musí založiť podnikateľský alebo transakčný účet, ak takýto nemá. Ak si ho nezaloží, porušuje zákon.
Je tu však výnimka: podľa posledných dostupných informácií by mali byť podnikatelia, ktorí podnikajú na základe autorského zákona, od tejto požiadavky oslobodení.