BRATISLAVA. Ľuďom, ktorých trápia epileptické záchvaty, vypadol v druhej polovici januára veľmi dôležitý liek.
Phanaemal je život zachraňujúci liek pri epilepsii, nie je zaň však plnohodnotná náhrada. Alternatívne lieky viacerým pacientom spôsobujú rôzne zdravotné komplikácie.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv síce eviduje výpadok tohto lieku, v piatok však nevedel povedať, kedy by mohol byť opäť k dispozícii. Odpoveď prisľúbil v najbližších dňoch.
Phenaemal je určený na zvládanie akútnych stavov rôznych foriem epilepsie. Jeho účinná látka fenobarbital účinkuje na centrálny nervový systém. So zvyšujúcou sa dávkou sa jej tlmiaci účinok mení na hypnotický až narkotický.
Fenobarbital má aj výrazný protikŕčový účinok. Liek je na lekársky predpis.
V článku sa dočítate:
- ako sa dá preklenúť výpadok lieku,
- či má liek alternatívu,
- aké zdravotné komplikácie spôsobuje náhle vysadenie tohto lieku.
Výpadok bez jasného konca
„Pri lieku phenaemal 100 miligramov evidujeme prerušenie dodávok na slovenský trh od 20. januára 2025,“ vraví hovorkyňa štátnych kontrolórov liečiv Lucia Balážiková. „Pacientom odporúčame, aby sa o ďalšej liečbe poradili s ošetrujúcim lekárom,“ dodáva.
„Výpadok som zažil niekoľkokrát,“ reaguje na nedostatok phenaemalu Miro z Bratislavy. Denník SME jeho celé meno pozná, ale neuvádza ho, lebo epilepsia, ktorou trpí, je v spoločnosti vnímaná ako stigmatizujúce ochorenie.
„Mám to však vybavené tak, že keď moja neurologička vie, že bude výpadok, predpíše mi o jedno balenie viac,“ pokračuje mladý muž. Balením navyše zvyčajne preklenie výpadok lieku.
„V konkrétnej dávke ho pripravujeme v lekárňach ako prášky,“ hovorí o druhej možnosti, ako sa dostať k tomuto lieku počas jeho výpadku, šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Phenaemal vo forme prášku lekáreň podľa neho dokáže pripraviť do niekoľkých hodín.

Alternatívy veľmi nefungujú
„Žiadna náhrada za phenaemal neexistuje," vraví neurologička Magdaléna Perichtová z Dubnice nad Váhom. Je to podľa nej o to horšie, že phenaemal sa používa v akútnej medicíne na život zachraňujúce stavy.
„Pacient tento liek životne potrebuje, lebo sa nikdy úplne nevie, ako bude reagovať, keď sa vysadí," pokračuje neurologička.
Nebezpečné je najmä náhle vysadenie lieku. U niektorých ľudí sa vďaka phenaemalu nevyskytne záchvat niekoľko rokov a "pri náhlom vysadení sa môže epilepsia prejaviť do pár hodín," vysvetľuje Sukeľ. Niekedy k tomu podľa neho nemusí dôjsť pri vysadení lieku, ale aj pri znížení jeho dávky.
Pri výpadku phenaemalu predpisujú lekári alternatívne lieky. Tie však nie vždy a nie u každého pacienta fungujú.

„Keď som nemal tento liek, tak mi neurologička napísala náhradu levetiracetam actavis,“ spomína si Miro. „Ale keď som ho užíval, bolo mi zle. Točila sa mi hlava. Bol som malátny a chodil som ako mátoha,“ približuje účinky, ktoré naňho mala zmena lieku.
Po tom, ako informoval lekárku, mu povedala, aby ho nebral a dala mu inú náhradu.

Beata
Balogová
