BRATISLAVA. Strana Kresťanská únia tvrdí, že Úrad vlády SR zohľadnil jej pripomienku v súvislosti s prípravou novely Ústavy SR a vypustil z avizovanej zmeny právo na zmenu pohlavia.
Na piatkovom rokovaní o hromadnej pripomienke KÚ došlo podľa strany aj k posunu v otázke práva rodičov na výchovu a vzdelávanie svojich detí, informovala Katarína Poláčková z KÚ.
Podpora v prvom čítaní
Podľa predsedu strany Milana Krajniaka je možné, že poslanci z tejto strany návrh novely ústavy v prvom čítaní podporia.
"Úrad vlády vyjadril otvorenosť diskutovať o doplnení svojho návrhu tak, aby práva rodičov neboli novelou ústavy obmedzované. Informovaný súhlas by nebol vyžadovaný iba nad rámec štátneho vzdelávacieho programu, ale aj v prípade citlivých kultúrnych a etických otázok," uviedol po rokovaní Krajniak.
Návrh novely ústavy sa podľa strany posúva dobrým smerom. "Naše pripomienky sú zohľadňované. Je možné, že Kresťanská únia bude môcť návrh novely ústavy podporiť v prvom čítaní pri hlasovaní v NR SR," dodal Krajniak.

KÚ je súčasťou opozičného spoločného poslaneckého klubu spolu s hnutím Slovensko a stranou Za ľudí. Strana bude svoje stanovisko definitívne komunikovať po schválení návrhu novely ústavy na vláde.
KÚ tiež navrhla doplniť znenie ústavy o článok, ktorý by určoval, že počaté dieťa má právo na život, pričom by zákon ustanovil, či a za akých podmienok je možné vykonať umelý potrat.
Ďalej navrhuje doplniť článok o surogátnom materstve, ktorý uvádza, že náhradné materstvo sa nepripúšťa. Chce tiež doplniť, že "rodom rozumieme rad, spoločenstvo potomkov pochádzajúcich z jedných prarodičov". V týchto otázkach zatiaľ podľa KÚ nedošlo k posunu.
SaS trvá na zastavení legislatívneho procesu
Opozičná strana SaS naďalej trvá na zastavení legislatívneho procesu k návrhu na zmenu Ústavy SR. Informovali o tom poslanci SaS Mária Kolíková a Ondrej Dostál.
Pripomenuli, že k úprave predložili hromadnú pripomienku.
"V našej hromadnej pripomienke, s ktorou sa stotožnilo takmer 2000 ľudí, sme žiadali, aby nepokračoval legislatívny proces o tomto návrhu novely ústavy. Dá sa povedať, že po tomto rozporovom konaní rozpor trvá a legislatívny proces bude pokračovať. Úrad vlády trvá vlastne na všetkých návrhoch. Konkrétne formulácie sa budú meniť, ešte nám nevedeli povedať, akým spôsobom presne sa budú meniť, ale viaceré sa budú meniť, ale od vecného zámeru neustupujú," skonštatoval Dostál.
Poslanci opätovne kritizovali viaceré navrhované zmeny. Novelou sa podľa nich koalícia snaží prekryť vlastné problémy a neriešené problémy v SR. Namietali tiež, že návrh spochybňuje nadriadenosť európskeho práva.
"Návrh, ak bude pokračovať v legislatívnom procese, podrobíme kritike aj v rámci legislatívneho procesu v rámci parlamentu, lebo ho považujeme za zlý, zbytočný a jediné, čo sa s ním dá urobiť, je ho odmietnuť," dodal Dostál.
Ficov návrh
Návrh novely ústavy z dielne premiéra Roberta Fica (Smer) bol už v pripomienkovom konaní, na rokovanie vlády ho zatiaľ nepredložil. Účinnosť zmeny ústavy navrhuje od 1. júla.
V ústave chce explicitne zakotviť existenciu dvoch pohlaví - muža a ženy. Upravuje tiež adopciu detí aj výchovno-vzdelávací proces. Fico chce tiež dosiahnuť suverenitu Slovenska v hodnotových a kultúrno-etických otázkach.