BRATISLAVA. Európska únia (EÚ) sa musí správať v tejto vyhrotenej situácii zodpovedne a hlavne aktívne, uviedol prezident Peter Pellegrini v reakcii na piatkové rokovanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Myšlienku uskutočniť núdzový samit medzi Európskou úniou a USA o Ukrajine a európskej bezpečnosti víta.

"Verím, že súčasné vedenie Ukrajiny konštruktívne pristúpi k riešeniu, ktoré vzíde zo spoločných rokovaní transatlantického spoločenstva a začne konštruktívne rokovať o nastolení mieru medzi znepriatelenými krajinami," uviedol Pellegrini. Ukrajina si podľa neho po trojročnej vojne zaslúži trvalý a udržateľný mier.
Fico si kladie podmienky
Premiér Robert Fico dianie v Bielom dome nekomentoval, iba zopakoval, že ak na mimoriadnom európskom samite nebude rešpektované, že niektoré krajiny majú iný názor na pokračovanie vojny na Ukrajine, Európska rada nemusí byť vo štvrtok schopná dohodnúť sa na záveroch k Ukrajine.
Slovensko má aj výhrady a ďalšie požiadavky.
"Slovenská republika nepodporí Ukrajinu ani finančne ani vojensky, aby mohla pokračovať vo vojne. Ak tak urobia iní, budeme to rešpektovať. Slovenská republika má výhrady k nereálnej stratégii "mier prostredníctvom sily", ktorá má poslúžiť len ako dôvod na pokračovanie vojny na Ukrajine. Ukrajina nebude nikdy taká silná, aby mohla rokovať z pozície vojenskej sily. Slovenská republika do záverov samitu Únie navrhuje, okrem iného, nevyhnutnosť okamžitého prímeria (bez ohľadu na moment dosiahnutia konečnej mierovej dohody), čo prezident Zelenskyj a veľká časť členských krajín EÚ odmieta," napísal Fico.

Slovensko podľa premiéra bude zároveň žiadať, aby sa v záveroch samitu objavila výslovná požiadavka, aby Ukrajina obnovila tranzit plynu do Európy.
Konkurencieschopnosť Európy podľa neho nie je možné zabezpečiť bez ruského plynu prúdiaceho cez Ukrajinu.
Fico zdôraznil, že Slovensko rešpektuje potrebu zvyšovania obranyschopnosti Európy.
Mier v prvom rade
Predseda koaličnej strany Hlas a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok tvrdí, že po stretnutí Trumpa a Zelenského prehrali Ukrajinci aj Európa. Nádej na mier sa podľa opäť oddialila.
Šutaj Eštok dodal, že Ukrajina potrebuje trvalý a stabilný mier a nič iné si jej obyvatelia po troch rokoch vojny nezaslúžia.
"Volodymyr Zelenskyj dostal po včerajšom rozhovore podporu od európskych lídrov. Európa by si však tiež mala zachovať chladnú hlavu, lebo eskalácia napätia nikomu nepomôže. Všetkým európskym lídrom so zdravým rozumom by malo byť zrejmé, že to, čo potrebujeme v prvom rade, je mier a zaistenie bezpečnosti pre celý kontinent," uviedol Šutaj Eštok.
Ukrajinskému prezidentovi a obyvateľom krajiny minister želá, aby čo najskôr mohli zasadnúť za rokovací stôl k mierovým rozhovorom. Mier na Ukrajine podľa neho znamená mier v Európe, ktorý kontinent potrebuje.
Opozícia sa zastala Ukrajiny
Na hádku v Bielom dome reagovali aj opozičné strany, ktoré vyjadrili podporu Ukrajine.
Podľa lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku premiér Fico nechápe, že životným záujmom Slovenska je bezpečná a ekonomicky silná Európa. Ak sa stavia na stranu Putina a Trumpa, najviac tým škodí Slovensku.
"Jediná štátnická reakcia na včerajšie ponižujúce správanie amerického prezidenta v Bielom dome by bola ešte väčšia podpora európskej jednoty a Ukrajiny. Žiaľ, premiér Fico opäť nedokázal prekročiť svoj vlastný tieň," uviedol.
"Všetci vieme, že spravodlivé by bolo, ak by Ukrajina ruské vojská vyhnala a získala späť svoje územia. Čo ak ale príde k strate územia Ukrajiny? A bude to na štýl Trumpa v duchu 'vzdajte sa všetkého'? To by pre Európu neveštilo nič dobré," uviedol šéf SaS Branislav Gröhling na sociálnej sieti.
Nikto podľa neho nedokáže zaručiť, že Rusko opäť neporuší medzinárodné právo a nenapadne iný štát.
"Veď práve predstavitelia Putinovho režimu hovoria, že svet sa má vrátiť do obdobia spred roka 1997. Pre ilustráciu, pre Slovensko by to znamenalo opustiť Úniu a Severoatlantickú alianciu," upozornil.
Gröhling dodal, že na pomoc Spojených štátov amerických sa pri ich aktuálnom vedení nedá spoliehať.
KDH na sociálnej sieti vyhlásilo, že je potrebné sadnúť si opäť za rokovací stôl. Dosiahnutie mieru si podľa neho vyžaduje otvorenosť, trpezlivosť, ústretovosť a veľa pokory.
"Agresor musí pocítiť silu spoločných argumentov a jasný postoj krajín, ktoré chcú pre Ukrajinu vyjednať spravodlivý mier. Myslime na trpiacu Ukrajinu a chceme pre ukrajinský ľud trvalý a bezpečný mier," dodalo hnutie.
Korčok si myslí, že po tom, čo sa odohralo medzi prezidentmi Trumpom a Zelenskym v Bielom dome, môže byť spokojný jedine ruský prezident Vladimir Putin.
"Komunikáciu voči lídrovi krajiny, ktorej zabíjajú nevinných, ktorá čelí ruskej agresii a bojuje o prežitie, považujem za ponižujúcu a v rozpore s hodnotami, ktoré USA doteraz presadzovali," uviedol.
Korčok informoval, že sa spojil aj s americkým veľvyslancom na Slovensku Guatamom A. Ranom. Povedal mu, aby Spojené štáty veľmi dobre zvážili svoje kroky, ktoré legitimizujú ciele prezidenta Putina.
Podporu Ukrajine vyjadril aj predseda hnutia Slovensko Igor Matovič.
Hádka v Bielom dome
Zelenskyj v piatok predčasne odišiel z rokovania s Trumpom, ktorý napísal, že ukrajinský prezident nie je pripravený na mier.
Predchádzala tomu ostrá výmena názorov medzi oboma lídrami v Oválnej pracovni Bieleho domu.