BRATISLAVA. Potrebná konsolidácia na budúci rok sa bude blížiť sume dve miliardy eur.
V diskusnej relácii Sobotné dialógy STVR to avizoval minister financií Ladislav Kamenický zo Smeru s tým, že konkrétne číslo oznámi čoskoro.
Uprednostňuje úspory na výdavkovej strane rozpočtu, konkrétne opatrenia však nebude prezentovať, kým sa na nich nedohodne vládna koalícia.
Konsolidačný balík sa musí podľa Kamenického navýšiť oproti pôvodným predpokladom o stovky miliónov eur.
Tieto zmeny súvisia napríklad s revíziou plánu obnovy, požiadavkami na navyšovanie platov učiteľov, rizikami v zdravotníctve či kompenzáciami vysokých cien energií.
Minister by uprednostnil v ďalšom roku adresnú energopomoc, na jej podobe sa však musí zhodnúť celá koalícia.
Priestor na šetrenie sa zužuje
"Ja osobne budem navrhovať, aby sme oveľa viac konsolidovali na výdavkovej strane, to znamená na šetrení, na efektívnejšom vynakladaní peňazí. Priestor na príjmovej strane sa skutočne znižuje, zvyšovať stále dane sa nedá. Ale je tam určitý menší priestor na niektoré dane, na ktorých je zhoda, bavíme sa napríklad o dani z hazardu," priblížil Kamenický.

Diskutovať sa bude podľa neho aj so samosprávami o tom, aby nemali dodatočné požiadavky na štátny rozpočet.
Viac o konkrétnych opatreniach v tejto chvíli šéf rezortu financií hovoriť nechce. "Ja dokedy nebudeme mať dohodu v rámci koalície, dovtedy nebudem hovoriť opatrenia. Takisto odmietam prístupy médií, že niekto vyhodí článok, že bude to a to a poďte to dementovať. Takto to proste nefunguje," zdôraznil.
Na potrebe ozdravenia verejných financií existuje zhoda, konštatoval opozičný poslanec a podpredseda finančného výboru parlamentu Marián Viskupič z SaS.
Takisto je podľa neho potrebné priznať, že neexistuje konsolidácia, ktorá sa nedotkne ľudí. "Každá sa dotkne, aj tá najhoršia, akú ste vymysleli, sa dotkne a ešte viac. Jednoducho treba šetriť," podčiarkol.
Pripomenul, že súčasná vláda išla doteraz cestou zvyšovania daní a odvodov. Kritizoval novozavedenú daň z finančných transakcií, vyššiu daň z pridanej hodnoty (DPH) či najvyššiu firemnú daň zo všetkých postkomunistických krajín.
"Toto je konsolidácia, ktorá zabíja slovenskú ekonomiku, zabíja krajinu. Normálne sa rozpadajú verejné financie," vyhlásil Viskupič.
Minister o budúcnosti mlčí
Kamenicky opäť nepovedal, či sa bude uchádzať o post guvernéra Národnej banky.
Minister pripomenul, že aj keď súčasnému guvernérovi Petrovi Kažimírovi uplynie funkčné obdobie v júni, vo funkcii bude až do zvolenia svojho nástupcu.
Podľa Kamenického je pritom možné, že sa Kažimír môže chcieť uchádzať o druhé funkčné obdobie.
"Ja momentálne som ministrom financií," odpovedal Kamenický na otázku, či by mohol byť nástupcom Kažimíra. Úvahy o tom pritom označil za špekulácie. "V rámci koalície o takomto niečom sa nikto nebavil," zdôraznil Kamenický.
Podľa opozičného poslanca Viskupiča je dôležité, aby nejaký guvernér NBS vôbec bol. Momentálne totiž NBS nemá ani jedného viceguvernéra.
"Treba tieto veci riešiť," povedal Viskupič s tým, že nový guvernér by mal byť odborník a mal by byť všeobecne akceptovaný.
Viskupič zároveň pripomenul, že napríklad post predsedu parlamentu nie je obsadený už skoro rok.
"Ja by som sa chcel dožiť nového guvernéra zavčasu a ideálne s čo najväčšou zhodou aj politickej, ale hlavne odbornej verejnosti," doplnil Viskupič.
Potrebujú väčšinu a zhodu
Voľba predsedu Národnej rady by sa mohla uskutočniť na budúci týždeň, pripustil Kamenický.
"Podľa toho čo viem, mohlo by to prebehnúť. Pre nás je dôležité, aby bolo jasné, že je zhoda na nejakom mene a vtedy treba zabezpečiť, aby bola väčšina v Národnej rade, ktorá zahlasuje za meno, ktoré bude navrhnuté," uviedol Kamenický v relácii.
Viskupič potvrdil, že SaS nepodporí Richarda Rašiho na pozíciu predsedu parlamentu. Podľa neho sa na hlasovaní nezúčastní celá opozícia.
"Keď sa fakt starajú len o seba a svoje posty, nech si to koalícia zvládne sama," vyhlásil. Dodal, že v strane rešpektujú rozhodnutie opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) v téme voľby podpredsedu Národnej rady. Prípadného kandidáta z PS by podporili.
Kto nahradí Rašiho?
Novým ministrom investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie by mal byť jeden z trojice poslancov Samuel Migaľ, Radomír Šalitroš a Ján Ferenčák, tvrdí Kamenický.
Koalícia podľa neho momentálne na základe dohody s poslancami kolo Rudolfa Huliaka disponuje 76 hlasmi v parlamente, ostáva tak ešte dohoda so spomenutou trojicou.
Pokiaľ ide Rudolfa Huliaka na poste ministra športu a cestovného ruchu, podľa Kamenického to nie je žiadny problém.
"Keď tu mohol byť ministrom financií Igor Matovič, tak potom môže byť ministrom športu aj Rudolf Huliak,,“ skonštatoval minister. Doplnil, že on osobne bude rád, keď sa stabilizuje situácia v koalícii.
Opozičný poslanec Viskupič chápe, že Huliak chce mať podiel na moci. Nevníma z minulosti jedinú jeho aktivitu v oblasti športu alebo cestovného ruchu. "Oni si vyriešia svoj mocenský problém, ale toto nijako nepomôže občanom," vyhlásil.
Viac na obranu nemáme
Pri téme financovania výdavkov na obranu minister uviedol, že Slovensko vie dať dve percentá HDP.
Viskupič si myslí, že dve percentá sú aktuálne záväzkom Slovenska a nemáme peňazí nazvyš. Podstatné podľa neho je, aby všetky krajiny Severoatlantickej aliancie dodržiavali túto minimálnu hranicu.
Poslanec tiež zastáva postoj, že SaS by sa mala na okrúhlom stole k výdavkom na obranu, ktorý zvoláva prezident SR Peter Pellegrini, zúčastniť.