SME

Zabezpečiť 79-tku v parlamente je úlohou Smeru, tvrdí šéf Hlasu

Nový šéf parlamentu by mal byť zvolený v horizonte dní.

Minister vnútra a predseda Hlasu Matúš Šutaj EštokMinister vnútra a predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Zvolenie nového predsedu parlamentu bude veľkým symbolom politického reštartu pre súčasnú vládnu koalíciu, povedal minister vnútra a šéf koaličnej strany Hlas Matúš Šutaj Eštok v relácii Politika v televízii Joj 24.

Nový šéf parlamentu by mal byť zvolený v horizonte dní. "Myslím si, že by to mohlo byť buď v utorok alebo v stredu, kedy by parlament, verím, už po dohode, mohol jednak voliť aj predsedu parlamentu, a mohol vysporiadať všetky personálne otázky," uviedol minister. O rovnakom termíne voľby hovoril v relácii STVR O 5 minút 12 aj minister práce Erik Tomáš z Hlasu.

SkryťVypnúť reklamu

Obsadenie postu ministra investícií je podľa Šutaja Eštoka už záležitosť strany Smer, keďže Hlas o rezort po prerozdelení postov v koalícii prišiel.

Koalícia má podľa Tomáša stále potenciál mať aj 79 poslancov. "Tak treba sa pobiť o ten potenciál 79-ky," uviedol s tým, že rokovania s poslancami okolo Samuela Migaľa by mali byť v stave blízko k dohode.

Načítavam... Dobré ráno sobota: Vláda teraz zacieli na súdy, posledné im stoja v ceste
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Podľa Šutaja Eštoka je úlohou Smeru zabezpečiť koaličnú väčšinu 79 poslancov. "Je to niečo, čo si rieši politická strana Smer s poslancami, ktorí odišli (z Hlasu, pozn. SITA)," zdôraznil Šutaj Eštok s tým, že on do rokovaní nijako nevstupuje.

Poznamenal tiež, že jeho rokovania s odídencami z Hlasu k ničomu neviedli. "Dnes títo páni poslanci rokujú s politickou stranou Smer, verím, že keď nenašli dohodu v politickej strane Hlas, nájdu ju v Smere," konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Minister školstva Tomáš Drucker verí, že koalícia bude mať väčšinu 79 poslancov. "Podstatné je, že máme väčšinu, že plníme naše volebné sľuby," uviedol v relácii Na telo televízie Markíza.

Náhrada za Huliaka

Riešenia koaličnej krízy podľa šéfa SaS Branislava Gröhlinga je len kšeftovanie s pozíciami a flekmi. V relácii Na telo televízie Markíza povedal, že celá situácia ukazuje, že ministerstvo investícií a ministerstvo športu a cestovného ruchu, ktoré sú predmetom kšeftovania, sú zbytočné a vôbec by nemali existovať.

"Športu sa nevenoval vôbec. Ja si ho ani neviem predstaviť na tej vláde, ako bude sedieť napríklad vedľa pána (Tomáša) Tarabu, voči ktorému sa vyjadroval veľmi tvrdo a veľmi nechutne," čudoval sa šéf SaS k výberu Huliaka za ministra športu a cestovného ruchu. Pripomenul, že do parlamentu prišiel s agendou životného prostredia a poľovníctva.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že by sa z Huliaka stal minister športu a cestovného ruchu, na jeho miesto by do parlamentu nastúpil Miroslav Radačovský.

Tomáš v tejto súvislosti povedal, že vzhľadom na jeho názory si nevie predstaviť, že by nepodporoval vládu. "Ale, samozrejme, s ním treba diskutovať," doplnil.

Súvisiaci článok Konsolidácia na budúci rok sa priblíži napokon až k dvom miliardám Čítajte 

"My už niekoľko mesiacov nepracujeme, parlament nie je uznášaniaschopný, návrhy sa posúvajú,“ kritizuje opozičná poslankyňa Martina Bajo Holečková z SaS koalíciu.

Poslankyňa zároveň nevidí, že by mala koalícia istú väčšinu 76 poslancov. Poukázala pri tom na to, že Radačovský sa vyjadril, že nevie, či vstúpi do nejakého poslaneckého klubu.

"A naozaj povedal to, že bude nejakým jazýčkom na váhach," uviedla Bajo Holečková.

SkryťVypnúť reklamu

Poslankyňa sa obáva, že parlament sa znovu ocitne v situácii, ako je teraz. "Že jednoducho tá väčšina v parlamente nebude," dodala. Riešením sú podľa nej len predčasné voľby.

Pochybnosti o stabilite koalície má aj predseda SaS Gröhling. "Táto vláda, to bude nestabilná vláda plná hádok," povedal.

Hlas chváli postoj Trumpa k Ukrajine

V prípade mieru na Ukrajine sú záujmy Slovenska a Spojených štátov amerických v súlade, povedal Šutaj Eštok v diskusnej relácii V politike v televízií TA3. Prezident USA Donald Trump zastáva podľa ministra vnútra len záujmy svojej krajiny.

Súvisiaci článok Fico navrhol cestovný ruch zveriť priamo Huliakovi, dodať mu vie len najtesnejšiu väčšinu Čítajte 

"Keď vnímam nejaké očarenie Trumpom na slovenskej scéne, tak si musíme uvedomiť, že mnohé záujmy sú v rozpore so záujmami Slovenska, napríklad pri clách. Ale pri téme mieru na Ukrajine sú jeho národnoštátne záujmy absolútne v súlade s tým, čo chce aj Slovenská republika," uviedol minister.

SkryťVypnúť reklamu

Trumpov postoj "Amerika na prvom mieste" je sympatický aj ministrovi práce Tomášovi. O to isté sa podľa neho robí snaží aj súčasná slovenská vláda. Doplnil, že ich národnoštátnym záujmom je aj to, aby bol čo najskôr mier na Ukrajine.

Rusko podľa Tomáša z Ukrajiny dobrovoľne neodíde a tri roky zbrojnej pomoci Ukrajine túto situáciu nevyriešili. "A preto si musia za jeden stôl sadnúť pán Trump, pán Putin, pán Zelenskyj a, samozrejme, aj predstavitelia Európskej únie," doplnil s tým, že prioritou je ukončiť rinčanie zbraní a snažiť sa o dohodu.

Slovensko je na okraji

Ukrajinu treba podľa lídra opozície a hnutia PS Michala Šimečku podporovať, aby bola pri rokovaniach s Ruskom silnejšia.

"Mimochodom, aj pán minister pred chvíľou povedal, že Ukrajina a Rusko by si mali sadnúť za rokovací stôl, ale veď prezident Putin nechce, aby Ukrajina bola za rokovacím stolom, veď jedná iba s Trumpom. To je tá prekážka k mieru - Vladimir Putin," dodal. Slovenská vláda podľa neho zrádza záujmy vlastnej krajiny, pretože sa nezúčastňuje na rokovaniach o budúcej bezpečnostnej architektúre Európy.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Na nových ministrov sa môže čakať ešte mesiac. Riešenie Ficovi sťažujú rebeli aj Raši Čítajte 

Momentálne sa podľa Šimečku rodí nová bezpečnostná architektúra v Európe a Slovensko je mimo.

"Ako by sme si neuvedomovali, že sme európsky štát, že naši najbližší spojenci, partneri a susedia vždy budú Česi, Rakúšania, Poliaci Nemci, Francúzi a Briti," vyčítal Šimečka ministrovi vnútra s tým, že Slovensko je európsky štát a nechce byť v područí Američanov ani Rusov.

"Nie je pravda, že Slovensko sa nezúčastňuje iba toho posledného, toho dnešného samitu v Londýne. Bola predsa večera európskych lídrov, asi pred troma týždňami, kam slovenský premiér neprišiel, hoci bol pozvaný," pripomenul.

Šutaj Eštok reagoval, že Európska únia sa musí vrátiť k jej pôvodným rokovacím formátom. Zdôraznil, že súčasťou únie sú všetky jej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak pôjdeme takouto cestou, že ja si zvolám týchto svojich kamarátov, ja si zvolám týchto, tak to potom je cesta k dvojsmernej Európe," zdôraznil šéf Hlasu.

Trump je podľa Bajo Holečkovej Putinovou podržtaškou a rezignoval na pozíciu lídra slobodného sveta. Európa sa preto podľa poslankyne o svoju bezpečnosť musí postarať sama.

"Európa musí ukázať, že je sebavedomá, že sa začne starať o svoju bezpečnosť,“ skonštatovala Bajo Holečková. Zároveň uviedla, že Ukrajina, ktorá sa bráni ruskej agresii, bráni aj naše záujmy.

"Pretože, kebyže sa nebráni, tak tu máme na hraniciach Rusko a sme priamym susedom Ruska," zdôraznila poslankyňa.

Mimovládky, atentát a hrozby na školách

Jednou z tém diskusie v televízii TA3 bolo aj financovanie tretieho sektora. "Tá debata v parlamente v rámci mimovládok sa zasekla na tom, že prišla tu ešte ambícia, pripojiť k tej transparentnosti mimovládok aj problém lobingu," tvrdí Šutaj Eštok.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho je nutné venovať sa téme lobingu samostatne. "Lobing treba upraviť, mal by to byť samostatný zákon, ktorý bude reflektovať na všetky mimovládky, ktoré majú záujem ovplyvňovať politické dianie, ale treba to urobiť normálne, v rámci konštruktívnej debaty," dodal. Vyhodnotenie financovania mimovládok očakáva v krátkom čase.

Vyšetrovanie útoku na predsedu vlády Roberta Fica bolo podľa ministra vnútra náročné a urobilo sa maximum, aby bola odhalená pravda.

Skutok je kvalifikovaný ako terorizmus. "Pretože nešlo o útok na Roberta Fica ako fyzickú osobu, ale išlo o útok na predsedu vlády," vysvetlil minister s tým, že zároveň išlo o útok na demokraciu a politické zriadenie. "Pretože ten útočník sa vyjadril, že on politicky nesúhlasil s krokmi súčasnej vlády," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s bombovými útokmi na školách Šutaj Eštok uviedol, že majú informácie od Slovenskej informačnej služby a verí, že sa to v krátkom čase podarí spolu so zahraničným dožiadaním a spoluprácou zahraničných bezpečnostných služieb odhaliť.

Informáciu, že ide o ruskú stopu nepotvrdil. "To vôbec nepotvrdzujem," uzavrel Šutaj Eštok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 183
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 958
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 202
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 554
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 491
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 126
  7. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 836
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 382
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stíhačky F-16 počas príletu na vojenské letisko v Kuchyni v lete 2024.

Dodávky spomalila pandémia.


TASR 6
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Platnosť zmlúv predĺžili do konca tohto roka.


TASR

Od začiatku vraj nasadili tempo, o ktorom sa na ministerstve hovorí aj vo výťahu.


a 2 ďalší 2
Zora Jaurová, poslankyňa z Progresívneho Slovenska a podpredsedníčka parlamentného Výboru pre kultúru a médiá.

Problémy spôsobuje aj centrálny ekonomický systém.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu