BRATISLAVA. Tri dni po diplomatickom fiasku v Bielom dome medzi prezidentami Donaldom Trumpom a Volodymyrom Zelenskym a tri dni pred mimoriadnym summitom Európskej únie v Bruseli premiér Robert Fico (Smer) vysiela nejasný signál, ako sa na stretnutí zachová.
"Ja nebudem hovoriť, či summit zablokujem alebo nezablokujem," hovorí o schôdze, na ktorej majú lídri 27 členských štátov únie rokovať o podpore Ukrajiny, o drastickej zmene politiky USA voči Ukrajine a Európe a tiež o posilnení európskej obrany.
Vyjadril sa tak v situácií, keď maďarský premiér Viktor Orbán už avizoval, že má problém podporiť navrhnuté závery summitu. Európska rada totiž v tomto prípade musí rozhodnúť jednomyseľne.
Investície do obrany a dlh krajiny
Aké postoje chce Fico za Slovensko na summite presadiť? Slovensko podporí posilnenie európskej obrany tak, aby sa už nespoliehala na pomoc Spojených štátov. Premiér a minister zahraničia Juraj Blanár tvrdia, že to znamená podporu európskeho obranného priemyslu tak, aby väčšina zbraní už nebola kupovaná od USA.
Fico však žiada, aby sa investície do obrany a zvyšovanie výdavkov v tejto oblasti nezapočítavali do dlhu krajiny.
"Sme pripravení sa na tomto konštruktívne zúčastniť za predpokladu, že budú výnimky, pokiaľ ide o pakt rastu a stability a že budeme môcť do zbrojných výdavkov dávať projekty duálneho určenia," povedal.
Znamenalo by to, že do výdavkov na obranu by sa počítali aj investície, ktoré sú využiteľné aj na civilné účely. Takýmto projektom súčasnej vlády je výstavba Prešovskej nemocnice.
Podpora Ukrajiny? Len bilaterálne
Napriek tomu, že aspoň 20 členských krajín Európskej únie vyjadrilo ešte silnejšiu solidaritu ukrajinskému prezidentovi Zelenskému a Ukrajine, Fico zotrváva v postoji, ktorým Ukrajine odmieta poskytovať vojenskú pomoc.
"Ak sa rozhodne Európska únia pristúpiť k tomu, že bude naďalej masívne finančne a vojensky podporovať Ukrajinu, môže tak byť len na bilaterálnej báze," hovorí.

Otázka zastavenia bojov
Fico aj Blanár na jednej strane vyzývajú na okamžité zastavenie bojov, "aj keby mierové rokovania trvali desať rokov," dosiaľ však ani raz nepredstavili, aký postup následne navrhujú, či podporujú.
Spoločnému návrhu britského premiéra Keira Starmera a francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona o vyhlásení prímeria po dosiahnutí viacerých dohôd Fico vytkol, že dosiahnutie takéhoto stavu môže trvať roky.
Za Slovensko preto bude Fico v Bruseli navrhovať, aby došlo k okamžitému zastaveniu bojov. Premiér pritom nevyslovil, čo presne by sa malo po vyhlásení prímeria udiať. Práve tieto podmienky sú súčasťou britsko-francúzskeho návrhu.
Prímerie je totiž potrebné garantovať vojenskou silou. Preto Británia, Francúzsko a "jedna alebo dve ďalšie krajiny" už podľa Macrona predbežne súhlasia s vyslaním svojich jednotiek na Ukrajinu, aby prímerie vymáhali a kontrolovali, či nedochádza k jeho porušovaniu.
Fico však zároveň odmieta vyslať na Ukrajinu slovenských vojakov, ktorí by pomáhali zabezpečovať prímerie, o ktorom sám hovorí. "Čo pre nás Ukrajina robí? Len nám škodí," reagoval premiér s odkazom na zastavenie tranzitu ruského plynu cez ukrajinské územie.
Pochopenie pre Trumpa
Dostatočne zrejmé nie sú Ficove postoje ani k celkovej účasti Európskej únie na mierovom procese na Ukrajine. Doteraz vyjadroval pochopenie tomu, prečo USA pod Trumpovým vedením rokujú s Ruskom bez účasti Európskej únie a Ukrajiny. Tvrdil, že únia nie je pre USA dôveryhodným partnerom.
Na druhej strane v pondelok uviedol, že únia by mala ponechať USA a Rusko pokojne rokovať. "Ak si Rusko so Spojenými štátmi chcú vytvoriť nejaké zázemie, tak ich chvíľku nechajme, nech spolu komunikujú a potom v určitom okamihu sa môže pridať Ukrajina, môže sa pridať aj Európa," povedal Fico.
Pred začiatkom summitu vo štvrtok sa premiér ráno zúčastní zasadnutia parlamentného výboru pre európske záležitosti. Poslanci by mali schváliť uznesenie, s akými návrhmi by mal Fico Slovensko zastupovať. Koalícia má vo výbore väčšinu.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine

Beata
Balogová
