BRATISLAVA. Pozícia predsedu Hlasu Matúša Šutaja Eštoka je v koalícii po víkende ešte slabšia, ako sa javila doteraz. Už na jeseň zlyhal, keď sa v októbri a novembri dožadoval, aby parlament zvolil jeho nominanta za svojho predsedu, no funkcia zostáva neobsadená, čo platí už od apríla 2024.
V piatok a nedeľu túto taktiku Šutaj Eštok zopakoval. Bez toho, aby mal jasnú informáciu, či môže koalícia v najbližších dňoch počítať s dostatkom svojich poslancov, ohlásil zámer zvolať zasadnutie parlamentu na utorok alebo na stredu tohto týždňa.
Denník SME ale zistil, že viacerí poslanci nemusia byť v Bratislave, lebo na strednom Slovensku sú jarné prázdniny. Ešte závažnejšia je informácia, že jeden koaličný poslanec bude tento týždeň práceneschopný, lebo je po operácii.
Koalícia aj vrátane štyroch poslancov okolo Rudolfa Huliaka má stále len najtesnejšiu možnú väčšinu 76 poslancov a neprítomnosť čo i len jediného zákonodarcu jej znemožňuje presadiť v parlamente svoje návrhy.
Nie je pritom jasné, aký postoj k voľbe kandidáta Hlasu Richarda Rašiho za predsedu parlamentu má poslanec Hlasu Ján Ferenčák, ktorý spolupracuje s vyhodenými poslancami z Hlasu Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom.
Hoci Šutaj Eštok považuje Ferenčáka za 77. koaličného poslanca, ten v januári nepotvrdil, že by Rašimu dal v tajných voľbách svoj hlas.
Šutaj Eštok vie, že sa má ponáhľať
Z vyjadrení zdrojov blízkych koalícii minulý týždeň vyplynulo, že rekonštrukcia vlády aj s výmenou ministrov sa môže zavŕšiť až tesne pred schôdzou parlamentu, ktorej začiatok je naplánovaný na 25. marca.
Odídenec z klubu SNS Rudolf Huliak, ktorého premiér Robert Fico zo Smeru navrhuje za ministra cestovného ruchu a športu namiesto kandidáta SNS Dušana Keketiho, sa v pondelok stretol s prezidentom Petrom Pellegrinim. Termín Huliakovho vymenovania však prezidentský palác zatiaľ nestanovil.
Už pred dvoma týždňami, keď premiér oslabeným stranám Hlas a SNS odobral funkcie ministra investícií a ministra cestovného ruchu, Šutaj Eštok naliehal na koaličných partnerov, aby voľbu predsedu parlamentu vyriešili čo najskôr.
"Po stabilizovaní situácie a garantovaní väčšinovej podpory vlády očakávame bezodkladné zvolenie nominanta strany Hlas za predsedu Národnej rady," vyhlásil vtedy Šutaj Eštok.
Predseda Hlasu nevysvetľuje, prečo sa s voľbami predsedu parlamentu ponáhľa, ale Hlas má práve teraz v koalícii silnejšiu vyjednávaciu pozíciu.
Strana sa vzdala ministerstva investícií a poskytla ho premiérovi Ficovi na vyjednávanie s rebelujúcimi poslancami. Za to Hlas aj podľa slov jej predsedu očakáva, že koalícia dodrží jeden zo základných záväzkov z koaličnej dohody z jesene 2023 a zvolí jeho kandidáta za predsedu parlamentu.
Do naplánovanej marcovej schôdze pritom zostávajú ešte tri týždne, čo je vzhľadom na doterajšie dianie vo vládnej koalícii dostatočný čas na to, aby sa v nej objavili ďalšie spory či záujmy, ktoré by voľbu predsedu parlamentu mohli ohroziť.
Zároveň potrebuje Šutaj Eštok zabezpečiť, aby podpredseda Hlasu, súčasný minister investícií Richard Raši po návrate do parlamentu neskončil ako radový poslanec na neurčitý čas.
Raši sa ešte pred voľbami predsedu Národnej rady musí vzdať svojho miesta vo vláde a vrátiť sa do parlamentu. Až potom bude môcť koalícia pristúpiť k riskantným tajným voľbám. Na Rašiho zvolenie potrebuje aspoň 76 hlasov. Dosiaľ sa voľby odkladali práve preto, že Raši nemal istotu, že bude naozaj zvolený.
Pochybnosti o ňom ako o predsedovi parlamentu koncom minulého roka vyjadrovali aj rebelujúci poslanci z Hlasu. Tvrdili, že nie je ideálny kandidát, a to ani podľa niekoľkých ďalších poslancov strany.
Podpredseda parlamentu za Smer Tibor Gašpar ešte aj v pondelok uprednostňoval postup, aby sa voľby predsedu Národnej rady posunuli až na obdobie, keď bude mať koalícia zabezpečenú pôvodnú väčšinu 79 poslancov. Teda, keď sa dohodne aj s trojicou rebelujúcich poslancov pôvodom z Hlasu.
Huliak ešte zostáva poslancom
Rudolf Huliak, s ktorým premiér Fico ráta ako s ministrom cestovného ruchu, si svoj mandát poslanca ponecháva dovtedy, kým ho prezident Pellegrini nevymenuje za ministra. Zatiaľ nie je jasné, kedy sa tak stane.
Ak by sa poslanci zišli ešte pred tým, Huliak by mal v parlamente jeden z rozhodujúcich hlasov. On a ďalší traja poslanci jeho Národnej koalície však už pred časom povedali, že by kandidáta Hlasu na predsedu parlamentu podporili.
Ak by sa Huliak stal ministrom ešte pred voľbou, jeho náhradníkom v parlamente je podľa výsledkov volieb bývalý sudca a europoslanec za SNS Miroslav Radačovský.
Nedávno sa pre SME Radačovský vyjadril, že ak by sa do parlamentu vrátil, snažil by sa o to, aby súčasná vláda Smeru, Hlasu a SNS svoj mandát dokončila.

Beata
Balogová
