BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) odmieta podporovať vojnu na Ukrajine.
Nesúhlasí preto s vojenskou ani finančnou podporou krajine. Uviedol to v súvislosti s plánovaným summitom Európskej únie v Bruseli.
Presadiť na ňom chce viaceré veci.
Avizoval, že vo štvrtok sa zúčastní na parlamentnom výbore pre európske záležitosti, kde bude žiadať schválenie stanoviska, ktoré bude prezentovať na summite.

"Ak sa rozhodne Európska únia pristúpiť k tomu, že bude naďalej masívne finančne a vojensky podporovať Ukrajinu, môže tak byť len na bilaterálnej báze," povedal Fico.
Slovenská republika podľa neho neverí v stratégiu "mier cez silu", pretože táto stratégia sa ukázala za ostatné tri roky ako neúspešná.
Predseda vlády tvrdí, že vláda taktiež nemá záujem urobiť nejakú zbierku zo štátneho rozpočtu na financovanie vojny na Ukrajine.
Vláda ďalej na samite navrhne okamžité prímerie na Ukrajine, zastavenie zabíjania a začatie rokovaní o mieri, ktoré budú s USA, Ruskom a Ukrajinou.

"Ak si Rusko so Spojenými štátmi chcú vytvoriť nejaké zázemie, tak ich chvíľku nechajme, nech spolu komunikujú a potom v určitom okamihu sa môže pridať Ukrajina, môže sa pridať aj Európa," skonštatoval Fico.
Zároveň informoval, že vláda súhlasí so zvyšovaním obranyschopnosti Európskej únie a Európy ako celku.
"Sme pripravení sa na tomto konštruktívne zúčastniť za predpokladu, že budú výnimky, pokiaľ ide o pakt rastu a stability a že budeme môcť do zbrojných výdavkov dávať projekty duálneho určenia," dodal s tým, že Slovensko je postavené pred konsolidáciu a nie je ekonomicky silné v porovnaní s inými krajinami.
Vláda chce, aby sa niektoré veci nezapočítavali do deficitu a verejného dlhu a aby mali krajiny možnosť z armádnych rozpočtov financovať aj projekty duálneho určenia.
„Vláda SR bude veľmi aktívne spolupracovať s ostatnými členskými štátmi EÚ na myšlienke, ako posilniť obranu Európy za predpokladu, že tu už nebude ten americký dáždnik, na ktorý bola Európa dlhé roky zvyknutá. Požiadal som ministra obrany Roberta Kaliňáka, aby spracoval celý rad návrhov, ktorý sme zaslali na Európsku komisiu a ktoré žiadame, aby boli začlenené do záverov bruselského samitu,“ povedal Fico.
Podľa neho bude zásadnou otázkou, či Európska únia nájde dostatok finančných zdrojov na to, aby zdvihla podporu zbrojárskeho priemyslu a zvýšila spoločný nákup zbrojných systém, ktorý potrebuje pre väčšiu mieru bezpečnosti.

V Bruseli sa 6. marca uskutoční mimoriadny summit EÚ o podpore Ukrajine a o európskej obrane.
Zvolaný bol s cieľom diskutovať o tom, ako reagovať na drastickú zmenu kurzu politiky USA k vojne na Ukrajine.
Pozvali naň aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine