SME

Ficova vláda podľa Šimečku nerozvíja partnerstvá s našimi najbližšími spojencami

Šéf PS kritizuje, že Slovensko "nesedí" pri stole.

Michal ŠimečkaMichal Šimečka (Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Pre spravodlivý mier aj bezpečnosť Slovenska je kľúčová Európa a kvalitné a silné partnerstvá s našimi najbližšími spojencami, ako je Česká republika, Poľsko, Nemecko, Francúzsko či Veľká Británia.

Vláda Roberta Fica (Smer) však nič z toho nerozvíja. Vyhlásil to líder opozičného PS Michal Šimečka v reakcii na rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastaviť vojenskú pomoc Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spravodlivý mier a bezpečnosť

"Donald Trump pozastavil vojenskú pomoc Ukrajine. Pre spravodlivý mier, ale aj pre bezpečnosť Slovenska je dnes absolútne kľúčová Európa. Potrebujeme kvalitné a silné partnerstvá s našimi najbližšími spojencami - Českom, Poľskom, Nemeckom, Francúzskom, Veľkou Britániou", vyhlásil Šimečka v stanovisku.

SkryťVypnúť reklamu

"Lenže vláda Roberta Fica nič z toho nerozvíja. So všetkými sa rozhádala, na všetkých kašle, dokonca sa vyhráža zablokovaním spoločných európskych rozhodnutí," dodal.

Súvisiaci článok Trump nariadil dočasne pozastaviť vojenskú pomoc Ukrajine, informujú americké médiá Čítajte 

Šéf PS kritizuje, že Slovensko "nesedí" pri stole. "Veci sa dejú bez nás, sme totálne izolovaní, nechaní napospas Putinovi s Trumpom. Dá sa to nazvať jediným spôsobom - Fico zradil záujmy Slovenska," skonštatoval.

Odovzdal výzvu s podpismi

Člen predsedníctva PS Ivan Korčok v utorok zároveň odovzdal na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR výzvu s takmer 80-tisíc podpismi od občanov, ktorou žiadajú vládu, aby nehazardovala s naším miestom v Európe.

"Spustili sme ju v období, keď vláda ústami podpredsedu Smeru pripustila možnosť odchodu z Európskej únie," povedal Korčok novinárom s tým, že Európa stála vždy za Slovenskom, odkedy sme vstúpili do Únie. Teraz podľa neho čaká Európa, aby sme my stáli za ňou.

SkryťVypnúť reklamu

Dodal, že výzva je odkazom vláde, aby prehodnotila svoje doterajšie kroky, ktorými nás odstriháva od Európy. "Vláda úplne zle prečítala, čo má v tejto situácii robiť," povedal a zdôraznil, že pri zásadných zmenách zahraničnej politiky USA nám zostane len EÚ.

Korčok si myslí, že minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer) je pasívny a nečinný a nekomunikuje s našimi najbližšími partnermi. "Treba urobiť všetko pre to, aby SR ostalo pri európskom stole," povedal s tým, že Slovensko však deklaruje, že pri stole nechce byť.

Korčok kritizuje aj prípravu Slovenska na samit EÚ a to, že premiér chce vetovať závery samitu, ktoré mu nevyhovujú. "Veto, ktoré ide premiér uplatniť, je priznaním toho, ako je osamotený v tom, čo chce na samite presadiť," dodal. V Bruseli sa 6. marca uskutoční mimoriadny samit EÚ o podpore Ukrajine a o európskej obrane.

SkryťVypnúť reklamu

Pozastavil vojenskú pomoc

Trump podľa zahraničných médií nariadil dočasne pozastaviť poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine. Obnovená bude môcť byť po tom, keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Trumpa presvedčí, že má skutočný záujem na mierových rokovaniach s Ruskom.

Médiá sa odvolali na nemenovaného predstaviteľa Bieleho domu. Rozhodnutie Trumpovej administratívy sa má týkať financovania nových dodávok zbraní na Ukrajinu.

Fico uviedol, že ak si Rusko so Spojenými štátmi chcú vytvoriť "nejaké zázemie", treba ich nechať komunikovať a následne sa v určitom okamihu môže pridať Ukrajina aj Európa. Zároveň informoval, že vláda súhlasí so zvyšovaním obranyschopnosti Európskej únie a Európy ako celku. Nesúhlasí však s vojenskou ani finančnou podporou Ukrajiny.

Progresívne Slovensko

Poslanec PS Viliam Tankó.

Osobitná pozornosť má byť venovaná aj sociálnym aspektom rómskeho etnika.


SITA 13
Štefan Kišš a Michal Šimečka.

Kišš si myslí, že vyjadrenia Danka sú zastieracím manévrom.


TASR 4
Poslanci Štefan Kišš a Michal Šimečka.

Ani v polovici augusta nikto nevieme, ako bude vyzerať ďalší konsolidačný balík.


TASR 3
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová Kia Sportage zvládne každé dobrodružstvo aj životný štýl
  2. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom
  3. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  4. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  5. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  6. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie
  7. Domáce poistenie v dobe nárastu extrémov počasia a škôd
  8. Urobte krok k štúdiu, ktoré premení vašu vášeň na profesiu.
  1. Nová Kia Sportage zvládne každé dobrodružstvo aj životný štýl
  2. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom
  3. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete
  4. Invázne rastliny ako superpotraviny
  5. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár
  6. Keď tankovaním získate viac než len plnú nádrž
  7. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne
  8. OTS: Stanovisko LESY SR k tvrdeniam politickej strany Demokrati
  1. Iónske či Dodekanské ostrovy? Nie je jedno, kam do Grécka idete 7 596
  2. Metropola aj more. New York sa dá jednoducho spojiť s Karibikom 4 720
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 951
  4. Top dopravné stavby, ktoré menia Bratislavu a okolie 2 389
  5. Čistenie detských zubov ako boj? Rodičia opisujú, čo im pomohlo 1 961
  6. V Maroku sa za pár dní ocitnete v horách, púšti aj pri oceáne 1 700
  7. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 1 686
  8. Hirošima (reportáž Johna Herseyho) v denníkoch SME a Korzár 1 519
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu