BRATISLAVA. Po bývalom špeciálnom prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi má ísť do väzenia aj bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský.
Za to, že bral úplatky a vynášal citlivé informácie o vyšetrovaní závažných korupčných káuz, mu Najvyšší súd vymeral päť rokov väzenia. Zároveň musí zaplatiť peňažný trest päťtisíc eur.
V pokračujúcej vojne policajtov ide o dôležitý verdikt, ktorý je už právoplatný. Kaľavský v nej bol významným pešiakom.
Do väzenia však zatiaľ nenastúpi. Od leta 2021 sa zdržiava v Bosne a Hercegovine, ktorá ho Slovensku už raz odmietla vydať.
Zrejme ho tak opäť čaká medzinárodný zatykač a vydávací proces s neistým výsledkom. Komplikáciou je aj skutočnosť, že krajina nie je v Európskej únii.
"Senát ešte dnes vydá príkaz na dodanie do výkonu trestu," potvrdila po vynesení verdiktu hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová. Polícia je potom povinná konať.
Najskôr musí odsúdeného hľadať v mieste trvalého bydliska, ktoré má v Modre. Keď ho tam nenájde, vydá súd celoštátny a potom aj medzinárodný zatykač.
Kaľavského advokátka Eva Mišíková povedala, že nevie, ako sa jej klient zariadi. "Asi viete, čo mu poradím," odpovedala na otázku, aká bude jej rada.
Odkazy z Bosny
Miestne médiá v Bosne a Hercegovine v septembri 2023 informovali, že Kaľavský tam prevádzkuje požičovňu elektrobicyklov. Rok predtým časopis Plus sedem dní zverejnil s Kaľavským propagačný rozhovor.
"Vedenie polície teraz Kaľavského prezentuje ako skorumpovaného policajta, ktorý za úplatky posúval informácie podsvetiu. O tom, že ide o kukláča a snajpera odmeňovaného za výsledky v najťažších akciách, nikto nehovorí," písal magazín v úvode.
Sám Kaľavský sa v rozhovore prezentoval ako obeť. "Je hrozné, že musím utekať ako štvanec len preto, že som povedal pravdu."
Jeho trestné stíhanie vraj malo byť pomstou za to, že začal vypovedať proti kolegom z NAKA okolo Jána Čurillu. Ako agent si nahrával rozhovory s nimi, aby mohol policajnej inšpekcii dodávať materiály na ich diskreditáciu. Stal sa tak dôležitým článkom vojny v polícii.
V skutočnosti však Kaľavský otočil až potom, ako začali bývalí komplici vypovedať o jeho trestnej činnosti. V utorok to skonštatoval aj Najvyšší súd. Verzia, že obvinenie Kaľavského bolo vyfabrikované v snahe pomstiť sa mu, tak padla.
Z nahrávok, ktoré Kaľavský zabezpečil ako agent, v minulosti na tlačových besedách výdatne čerpal aj súčasný premiér Robert Fico zo Smeru. Využíval ich na diskreditáciu Čurillu a spol.

Dary za odmenu
Na súde Kaľavský neuspel ani s obranou, že kauza stojí na výpovedi univerzálneho kajúcnika Petra Petrova, ktorý ho usvedčoval. Povrdil, že s Kaľavským boli kamaráti a navzájom si pomáhali.
Pôvodne bol Petrov z mafiánskej skupiny takáčovcov jeho informátorom. Postupne sa garde otočilo a Kaľavský dodával informácie Petrovovi. Ten sa mu za to odmeňoval rôznymi spôsobmi. Raz mu daroval luxusný mobil, inokedy zabezpečil výmenu okien na jeho chate pri Žarnovici. Pre jeho ženu zohnal ojazdený Range Rover za desaťtisíc eur. Dodal mu aj náhradné dielce na jeho vlastné auto Audi A6.
Kaľavský na súde ani nepopieral, že to tak bolo. Odmietol však, že by išlo o úplatky. Počas procesu na Špecializovanom trestnom súde vypovedal z Bosny cez telemost. Najvyšší súd teraz rozhodoval v odvolacom konaní.
Prokurátor Ladislav Masár hovorí, že rozsudok je správny a spravodlivý. Konanie Kaľavského označil za obrovskú hanbu. "Ukazuje to tú biedu, ktorá tu bola."
Obhajoba sa nevzdáva
Advokátka Mišíková potvrdila, že s najväčšou pravdepodobnosťou podajú mimoriadny opravný prostriedok. O dovolaní by mal rozhodovať opäť Najvyšší sud.
Na právoplatnosti utorňajšieho verdiktu to však nič nemení. Advokátka však pripustila, že by mohli žiadať aj o prerušenie výkonu trestu. Rozhodnúť by o tom musel minister spravodlivosti Boris Susko zo Smeru, ktorý túto možnosť už mimoriadne využil v Kováčikovom prípade.
Ministerstvo spravodlivosti by malo byť zapojené aj do procesu vydávania Kaľavského z Bosny na Slovensko.
Udali ho vlastní
Súd pri Kaľavskom vyvrátil verziu, že by kauza stála len na výpovedi kajúcnika Petrova. Vyšetrovanie sa začalo tým, že proti Kaľavskému vypovedali jeho kolega Marián Kučerka a bývalý námestník SIS Boris Beňa.
Obaja sa rozhodli spolupracovať s políciou pri vyšetrovaní korupčných káuz s prepojením na najvyšších funkcionárov bezpečnostných zložiek. Okrem iného opísali aj to, ako Kaľavský vynášal informácie z vyšetrovania neoprávneným osobám.
Kučerka po prepustení z väzby svoje pôvodné výpovede odvolal. Súd ich však aj tak bral do úvahy. Tak ako Kaľavský aj Kučerka odišiel do Bosny. Obaja tam žiadali o politický azyl.
Po nástupe Ficovej vlády sa situácia na Slovensku otočila v ich prospech. V januári denník Plus jeden deň informoval, že Kučerka sa vrátil.
Pomohla Ficova novela
Pôvodne špecializovaný súd Kaľavskému vymeral trest sedem rokov. Aj jemu však pomohla Ficova novela Trestného zákona. Pôvodná sadzba v jeho prípade bola päť až dvanásť rokov, po novom je tri až osem rokov.
Súd zistil jednu poľahčujúca okolnosť - obžalovaný viedol riadny život, nebol predtým súdne trestaný. Priťažujúcu okolnosť nenašiel žiadnu.
Uložený päťročný trest súd označil za dostatočný z hľadiska prevýchovného pôsobenia a aj prevencie.
Predseda senátu Pavol Farkaš sa pozastavil nad tým, že Kaľavský konal ako vysoký policajný funkcionár. Nešlo pritom o jeden samostatný skutok, ale celý rad skutkov. "Frapantným spôsobom porušil všetky princípy poslania policajta pôsobiaceho v takejto funkcii."
Dôkazov bolo až-až
Špecializovaný súd podľa predsedu senátu v pôvodnom konaní vykonal všetky potrebné dôkazy a potom ich správne a logicky vyhodnotil.
Kučerku, Beňu a Petrova sudca nazval trojicou zásadných svedkov. Ich výpovede sú podporené aj množstvo ďalších dôkazov vrátane listín.
Svedok Petrov podľa súdu vypovedal o reálnych skutočnostiach, o ktorých sa mohol dozvedieť len od človeka z polície. Jedným z takých ľudí bol práve Kaľavský, ktorý dokonca aj niektoré úkony vopred schvaľoval a podpisoval.
Súd tiež zisťoval, či hlavní svedkovia ako kajúcnici, nečerpali za svoje výpovede neprimerané benefity. Ukázalo sa, že v kauze Kaľavského žiadne výhody nedostali.
Vyzradil, čo sa dalo
Vzťah Kaľavského s Petrovom vyhodnotil sudca Farkaš ako "značne neštandardný". Súd však nezistil žiadny dôvod, prečo by mal Petrov proti Kaľavskému vypovedať účelovo.
Petrov vypovedal zhodne v celom priebehu trestného konania. Opísal, ako mu Kaľavský sprístupňoval informácie o pripravovaných zatýkaniach. Napríklad, keď NAKA zasahovala proti policajným funkcionárom v akcii Očistec, ale aj o zadržaní bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského či podnikateľa Martina Rajeckého.
Z výpovede Petrova tiež vyplynulo, že Kaľavský sprístupňoval informácie aj Petrovi Kočšovi - podnikateľovi s prezývkou Pán X, ktorý sa pohyboval v prostredí bezpečnostných zložiek.
"Senát Najvyššieho súdu nemá žiadne pochybnosti o tom, že vina obžalovaného bola ustálená správne. Na základe zákonne vykonaného dokazovania a zákonnými dôkazmi," zhodnotil predseda senátu.

Beata
Balogová
