BRATISLAVA. Vláda schválila v stredu návrh ústavného zákona, ktorý má do ústavy zakotviť dve pohlavia, muža a ženu.
Do ústavy má zároveň pribudnúť zaručenie rovnosti medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní za vykonanú prácu.
Ústavný zákon má upraviť adopcie detí a výchovno-vzdelávací proces. Návrhom sa má tiež dosiahnuť suverenita Slovenska v hodnotových a kultúrno-etických otázkach.
Potrebujú aspoň 90 hlasov
Ako vyplýva z materiálu, ktorý na rokovanie predložil predseda vlády Robert Fico (Smer), zmeny by mali nadobudnúť účinnosť 1. júla tohto roka. Na to je ale potrebné schválenie novely poslancami parlamentu, a to viac ako 90 hlasmi, a tiež podpis prezidenta Petra Pellegriniho.
Schválený materiál uvádza, že posilnenie ochrany tradičných hodnôt je dôležité pre zachovanie kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky a právnej stability.
„Návrh ústavného zákona preto reaguje na potrebu ochrany kultúrneho dedičstva zakotveného v preambule Ústavy Slovenskej republiky, ktoré je osobitne spojené s uznaním manželstva medzi mužom a ženou ako jedinečného zväzku,“ píše sa v materiáli.
Novela tiež zdôrazňuje v ústave zvrchovanosť Slovenska v základných kultúrno-etických otázkach, napríklad v prípade ochrany života a ľudskej dôstojnosti, súkromného a rodinného života, ale aj manželstva, rodičovstva a rodiny, a tiež kultúry a jazyka, ako aj s tým súvisiace veci, najmä v oblasti zdravotníctva, výchovy a vzdelávania.
„Návrhom ústavného zákona sa sleduje aj rozšírenie ústavnoprávnej úpravy sociálnych práv, pokiaľ ide o postavenie rodiny a ukotvenie rodičovských práv. Navrhuje sa, aby došlo k úprave základného okruhu osôb, ktoré si môžu osvojiť maloleté dieťa, v Ústave Slovenskej republiky. Zároveň sa navrhuje rozšírenie ústavného vymedzenia rodičovských práv, medzi ktoré sa navrhuje doplniť právo rodičov rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese, ktorý je nad rámec štátneho výchovno-vzdelávacieho programu. V tejto spojitosti sa tiež ustanovuje, že štátny výchovno-vzdelávací program musí byť v súlade s Ústavou Slovenskej republiky," uvádza materiál.
Novela tiež v ústave ukotvuje, že Slovenská republika uznáva iba pohlavie muža a ženy. Rovnako sa zaručuje rovnosť medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní za vykonanú prácu.
Chcú upraviť aj adopcie
Ak by novela ústavy prešla legislatívnym procesom, maloleté dieťa by si po novom mohli osvojiť len manželia alebo jeden z manželov, ktorý žije s niektorým z rodičov dieťaťa v manželstve. Osvojiť dieťa si bude môcť aj pozostalý manžel po rodičovi alebo osvojiteľovi maloletého dieťaťa.
Vo výnimočných prípadoch si dieťa bude môcť osvojiť aj osamelá osoba, a to v prípade, ak je osvojenie v záujme dieťaťa.
Do ústavy by mohol pribudnúť aj odsek, podľa ktorého, „rodičia majú právo rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese poskytovanom školami a školskými zariadeniami, ak je nad rámec štátneho výchovno vzdelávacieho programu“.
Zároveň bude na výchovu a vzdelávanie detí v oblasti formovania intímneho života a sexuálneho správania potrebný súhlas zákonného zástupcu.
Ustanoviť by sa tiež malo, že štátny výchovno-vzdelávací program musí byť v súlade s ústavou. Rodičia majú mať podľa návrhu právo rozhodovať o účasti detí na výchovno-vzdelávacom procese poskytovanom školami a školskými zariadeniami, ak je nad rámec štátneho výchovno-vzdelávacieho programu.
"Výchovu a vzdelávanie detí v oblasti formovania intímneho života a sexuálneho správania možno poskytovať len so súhlasom zákonného zástupcu," uvádza sa v materiáli. Ústava SR bude podľa šéfa rezortu školstva Tomáša Druckera (Hlas) po zmenách deklarovať, že štátny vzdelávací program s ňou bude v súlade.
Deväťdesiat hlasov na to, aby mohla zmena ústavy prejsť v parlamente, bude koalícia podľa ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD) hľadať v konzervatívnych kruhoch. Je rád, že Hlasu sa do návrhu ústavného zákona podarilo dostať rovnaké odmeňovanie žien a mužov. "To bola naša principiálna podmienka, aby sme zmenu odsúhlasili," podotkol Tomáš.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) tvrdí, že prijatie ústavného zákona bude garanciou ochrany zdravého rozumu teraz aj v budúcnosti.
"Som rád, že podpora zákonu ide naprieč koalíciou a na jej príprave sa podieľali mnohé organizácie a aj politici mimo vládneho spektra. Uvidíme teraz, či napríklad KDH sa postaví na stranu progresívneho liberalizmu, o ktorom sa vyjadruje, že s ním chce vládnuť, alebo na stranu zdravého rozumu," skonštatoval.
Do pléna parlamentu sa podľa ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer) dostane návrh, ktorý vzišiel z diskusie zástupcov politického i spoločenského života. Zdôraznil, že návrh sa bude uchádzať o hlasy všetkých poslancov.
"Keďže si tento návrh vyžaduje 90 hlasov, ktoré koalícia nemá, je jasné, že bude musieť prejsť naprieč politickým spektrom, aby sme potvrdili normálnosť Slovenska," dodal Kaliňák.
Návrh KDH
Opozičné KDH oznámi svoj postoj k vládnemu návrhu novely ústavy po rokovaniach s parlamentnými stranami k vlastnému návrhu. Vo svojom vyjadrení to vyhlásil podpredseda hnutia Viliam Karas.
"KDH predložilo vlastný návrh novely ústavy SR. O tomto návrhu, ako sme už informovali, chceme rokovať so všetkými parlamentnými stranami. Až po týchto rokovaniach KDH oznámi svoj postoj k vládnemu návrhu novely ústavy," uviedol Karas.
Čo ďalšie vláda riešila:
- Psychologická a psychoterapeutická starostlivosť by sa mala skvalitniť. Zabezpečiť to má nový zákon o psychologickej činnosti a psychoterapeutickej činnosti z dielne rezortu zdravotníctva, ktorý schválila vláda. Cieľom návrhu je podľa materiálu zlepšenie dostupnosti kvalitnej psychologickej a psychoterapeutickej starostlivosti či zabezpečenie jednotnej regulácie a dohľadu nad výkonom týchto profesií naprieč rezortmi.
- Novela zákona o štátnej službe má prispieť k posilneniu funkčnosti verejnej správy. Cieľom je odstrániť aplikačné problémy, zjednodušiť prax služobných úradov, pružnejšie nastaviť niektoré inštitúty, zefektívniť fungovanie vnútorných vzťahov v systéme štátnej služby a precizovať existujúcu právnu reguláciu. Vyplýva to z návrhu, ktorý schválila vláda.
- Ministri a predsedovia ostatných ústredných orgánov štátnej správy budú musieť vládu informovať o poskytnutí financií mimovládnym neziskovým organizáciám ešte pred podpisom zmlúv. Povinnosť im uložila vláda na rokovaní.