BRATISLAVA. Mestský súd Bratislava I v piatok v rámci súdneho procesu s podnikateľom Marianom Kočnerom v kauze Five Star Residence rozhodol o prijatí ďalšej obžaloby na jeho osobu. Tá sa týka skutkov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, a tiež krátenia dane a poistného.
Keďže obhajoba podala proti rozhodnutiu sťažnosť, o veci ešte rozhodne Krajský súd v Bratislave.
Súd nezistil procesné chyby
Obhajcovia Kočnera v tejto súvislosti poukazujú na porušenie jeho práva na obhajobu, ku ktorému údajne prišlo, keď bol nezákonne odpočúvaný vo väznici v Leopoldove. Vo veci vedie trestné konanie policajná inšpekcia pre skutky zneužitia právomoci verejného činiteľa a vyzradenia dôvernej skutočnosti.
Podľa piatkového rozhodnutia však súd pri podanej obžalobe nezistil závažné procesné chyby. Rozhodol preto, že 14. mája sa vo veci uskutoční hlavné pojednávanie, na ktorom sa budú spoločne prejednávať obe podané obžaloby.
Podľa obhajcu Kočnera Michala Mandzáka mal súd obžalobu odmietnuť a vrátiť ju do prípravného konania práve pre porušenie práva na obhajobu. „Boli sme odpočúvaní," povedal. Doplnil, že v rámci vyšetrovania v tejto veci vypočujú operatívcov ako aj ďalších policajtov, ktorí sa na veci podieľali.
Prokurátor Vladimír Priecel však skonštatoval, že nepredpokladal nijakú okolnosť, ktorá by odôvodňovala neprijatie obžaloby.

Obžaloba na Mariana Kočnera
Obžalobu pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a zločin skrátenia dane a poistného v súvislosti s prevodmi nehnuteľností v objekte Five Star Residence podala Krajská prokuratúra v Bratislave na Kočnera separátne ešte vo februári 2023.
„Prokurátor obvinenému kladie za vinu, že porušením dôležitej povinnosti pri správe cudzieho majetku spôsobil poškodenej obchodnej spoločnosti škodu vo výške viac ako 1,8 milióna eur a skrátením dane škodu Slovenskej republiky vo výške viac ako 370-tisíc eur,“ uviedla vtedy prokuratúra.
Pôvodná obžaloba v kauze Five Star Residence pre skrátenie dane a poistného sa okrem Kočnera týka aj Jany Šlachtovej, Viliama Grossa a Petra Zemka. Polícia ešte v roku 2018 informovala, že kauza sa týka predaja 17 bytov a troch nebytových priestorov za jedno euro s DPH.
„Predávajúca bola spoločnosť, ktorej konateľom bol Peter Z. Kupujúcim v tomto prípade bola firma, kde bol predsedom predstavenstva Marian K.“ informovala polícia v súvislosti so vznesením obvinenia.
K podobnému predaju za euro došlo podľa vyšetrovateľa aj v prípade ďalších 14 bytov a dvoch nebytových priestorov. „Aj tu bol rovnaký predávajúci, kupujúcim bol ďalší z obvinených Viliam G.“ vysvetlila polícia.
„Štvorlístok“ podľa orgánov činných v trestnom konaní uzavrela Šlachtová, ktorá zastupovala britskú spoločnosť, v prospech ktorej boli zapísané záložné práva na spomínané nehnuteľnosti. Záložné právo bolo podľa polície dôvodom uzatvorenia zmlúv o postúpení pohľadávok v hodnote viac ako 36 miliónov eur.
Peter Zemko mal podľa orgánov činných v trestnom konaní na základe skladových kariet vedomosť, že celková cena prevádzaných nehnuteľností bola takmer 17 miliónov eur.
„Predané boli za dve eurá, teda za značne podhodnotenú cenu. Ako štatutár firmy, ktorá ich predala, mal teda skrátiť daň o viac ako tri milióny eur, čo je 20 percent z takmer 17 miliónov,“ dodala polícia s tým, že za zločin skrátenia dane a poistného hrozí v prípade dokázania viny trest sedem až 12 rokov väzenia.

Kauzy Mariana Kočnera
Marian Kočner si momentálne odpykáva trest 19 rokov väzenia za falšovanie miliónových televíznych zmeniek.
V prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka bol už po druhýkrát neprávoplatne oslobodený, pričom vecou sa na základe odvolania bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry má zaoberať Najvyšší súd.
V treťom prípade takzvaných motákov z väzby bol právoplatne oslobodený. Na Špecializovaný trestný súd bola tiež podaná obžaloba v kauzách známych ako Donovaly a Báč.