Začiatok protestu v Bratislave. Autor: TASR
BRATISLAVA. "Máte životnú šancu pridať sa na správnu stranu histórie, páni," prečítala z vyhlásenia iniciatívy Mier Ukrajine jedna z organizátorov piatkového zhromaždenia, Viera Dubačová.
V spoločnom vyhlásení, ktoré zaznelo z pódia na bratislavskom Námestí slobody, sa organizátori protestov menovite obrátili na poslancov Samuela Migaľa, Radovana Šalitroša a Jána Ferenčáka.
Zhromaždenia so sloganom Slovensko je Európa sa v piatok večer opäť konali vo viac ako 40 mestách na Slovensku a zahraničí.
Protesty organizujú občianske platformy, aktivistky a aktivisti proti krokom vlády, ktorá podľa nich ťahá Slovensko von z Európy.
V Bratislave sa zišlo podľa odhadov Safety Crew deväť- až 11-tisíc ľudí, v Košiciach v rovnakom čase tiež protestovalo odhadovaných desaťtisíc.
Po celom Slovensku v piatok do ulíc vyšli desiatky tisíc ľudí vrátane komunít krajanov v zahraničných metropolách.
Na zhromaždení tiež oznámili, že zbierka Munícia pre Ukrajinu pár dní predtým prekročila sumu päť miliónov eur. Zbierkou sa dobrovoľní darcovia zo Slovenska minulý rok pridali k českej iniciatíve na nákup munície pre Ukrajinu v čase, keď slovenská vláda túto iniciatívu odmietla.
"Kričíme do Londýna, Paríža a Berlína, že Slovensko do ruských paprčí nepadne bez boja," znelo z pódia v Bratislave na začiatku protestu.
Zabojujte s nami, volali na Migaľa
Odmietnite Ficovu kolaboráciu, je to prejav vlastenectva, vyzvali trojicu poslancov organizátori protestu. "Nedovoľme uniesť našu vlasť do ruského sveta. Vážení traja poslanci, zabojujte s nami. História si bude pamätať, ako ste sa zachovali," prečítala z vyhlásenia Dubačová.
Od dohody s trojicou rebelov závisí, či vládna koalícia pod vedením Roberta Fica bude mať väčšinu 79 hlasov v parlamente. Bez nich má Ficova vláda po dosadení Rudolfa Huliaka za ministra cestovného ruchu a športu len krehkú väčšinu 76 hlasov.
Vo vyhlásení protestujúci vyzvali tiež opozíciu, aby začali pracovať a prestali riešiť témy, ktoré sú v tejto dobe zbytočné.
"Budíček," skandoval pri zmienke o opozičných politikoch dav v Bratislave.
Na protestoch v závere prvého marcového týždňa rezonovali aj mená Kaliňákovcov.
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) si za svoj výrok o tom, že "Rus raz odíde" vyslúžil od davu na Námestí slobody v Bratislave pokrik "hanba".
Rovnako aj poradca premiéra a europoslanec Smeru Erik Kaliňák, ktorý povedal , že Rusko by bolo Slovensku spoľahlivejším susedom ako Ukrajina. Organizátori v Bratislave kritizovali aj europoslanca Ľuboša Blahu zo Smeru, ktorý sa tento týždeň v Moskve stretol so šéfom ruskej rozviedky.
Odkazovali na Nežnú
"Sme potomkovia účastníkov Nežnej revolúcie. Dnes nám chcú slobodu opäť vziať a teraz je rad na nás, aby sme prebrali štafetu po našich rodičoch," prečítala z vyhlásenia študentov a študentiek Kiara Miškovská.
Študenti odkázali vláde, že nie sú ticho a nebudú ticho.
Nežnú revolúciu spomenula aj Janette Švanygová, jedna z protestujúcich v Bratislave. Denníku SME povedala, že sa narodila v roku 1968. “Som tu, pretože nechcem zažiť to, čo som zažila pred osemdesiatym deviatym,” povedala.
Viacerí rečníci na pódium priniesli Havlov odkaz o tom, že pravda a láska musí zvíťaziť nad zlom a nenávisťou - medzi nimi aj brniansky senátor Břetislav Rychlík a známy slovenský režisér Peter Bebjak.
Slovensku už osemnásť mesiacov vládnu arogancia, klamstvo a hlúposť, vláda šikanuje, zdiera a uráža občanov, povedal.
"Hanba!" odpovedali mu ľudia.
"Niekedy už možno máme pocit, že všetko stráca zmysel, potrebujeme, aby sa stalo niečo výnimočné, potrebujeme nádej. Pozrite sa okolo seba - my sme nádej," povedal Bebjak.
Duleba citoval ukrajinského vojaka
Suverénna zahraničná politika Roberta Fica nás vedie do vazalstva, povedal v Bratislave politológ Alexander Duleba. V Amerike si Trump na konferencii konzervatívcov nenašiel ani minútu, aby Fica pozdravil, rozprával Duleba davu s otázkou: "Toto je suverénna zahraničná politika?"
"Vlastizrada," kričali naspäť ľudia.
Na záver svojho prejavu citoval Duleba okrídlený výrok ukrajinského vojaka o ruskej vojenskej lodi.
"Putin s Trumpom chcú oslabenú a rozdelenú Európu a na Slovensku im v tom pomáha Fico," vyhlásila v rovnakom čase za organizátorov protestu vo Vranove nad Topľou Barbora Opielová.
Politologička Anita Világi na vranovskom proteste povedala, že nie je pravda, že Európska únia už nie je tou organizáciou, do ktorej Slovensko vstúpilo pred viac ako dvadsiatimi rokmi.
"Hodnoty, na ktorých Európska únia stojí, sa nezmenili. Menia sa lídri, menia sa politiky, menia sa procesy – ale základné princípy EÚ, jej cieľ posilňovať akcieschopnosť a efektivitu vládnutia, zostávajú rovnaké," vyhlásila Világi.
Ja tu stojím, povedala slovensko-maďarská poetka
Adam Strieženec Horváth z Rádia Tilos v Budapešti na proteste v Nových Zámkoch pripomenul, že v spoločnosti sa odohrávajú veci, ktoré mali ostať zabudnuté v minulosti.
Narážal pritom na nedávny útok na študenta v Bratislave, ku ktorému údajne došlo preto, že muž hovoril so svojím spoločníkom po maďarsky.
Slampoetka maďarskej národnosti Veroni Gyenge v Bratislave začala svoje vystúpenie tým, že táto krajina ju odjakživa vypľúva, lebo nie je slovenská.
"Mám dosť toho, že nás štvú proti sebe," deklamovala na pódiu.
Ja sa mojej krajiny a demokracie zastanem aj zadarmo, už len preto, že som videla, ako Maďarsko pohltilo samo seba, povedala vo svojej básni Gyenge.
S odkazom na Fica dodala, že aj Hitler hovoril "som človek mieru" a svet mu veril. Celá Európa sa preto musí spojiť, aby sme sa nemuseli znovu pýtať, ako sa to mohlo stať.
"Ja tu stojím," povedala Gyenge.
Hymna na záver
“Ja sem chodím od začiatku, aby Fico odstúpil a už tu neotravoval,” povedal pre SME účastník bratislavského zhromaždenia Ján Spišiak.
“To sa nachodíš,” povedal na to jeho kamarát. Ďalší protest iniciatíva Mier Ukrajine ohlásila o dva týždne. Ľudia, ktorých denník SME oslovil na Námestí slobody, hovoria, že na protesty budú chodiť, "kým bude treba".
“Zdá sa, že bude treba viac a viac,” povedal jeden z nich, Ľubor Kontra.
Pre väčšinu z oslovených to znamená odstúpenie tejto vlády a nástup takej, ktorá jasne deklaruje smerovanie Slovenska na Západ.
V Bratislave sa po zotmení pri tónoch európskej hymny v dave rozsvietili tisíce žiaroviek z telefónov. Slovenskú hymnu na záver zaspievali folkloristi.

Beata
Balogová
