BRATISLAVA. Zo záverov európskeho samitu nevyplýva nič nové. Európska rada dáva premiérovi Robertovi Ficovi (Smer) úlohu, ktorú už dlhšie nie je schopný splniť - rokovať o tranzite plynu s ukrajinskou stranou.
Líder opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka na to poukázal v nedeľnej diskusnej relácii Politika 24 na Joj 24.
"Zo záverov nevyplýva nič nové, len, že Robert Fico to, čo mal robiť, zatiaľ nerobí," poznamenal Šimečka. Pripomenul, že PS dlhodobo tvrdí, že riešenie otázky tranzitu plynu je medzi Slovenskom a Ukrajinou.
Skritizoval, že Fico sa namiesto toho snažil riešenia hľadať v Moskve. Verí, že Slovensko sa čo najskôr vráti k normálnemu dialógu s Ukrajinou.
Koalícii pomáhať nebudú
Šimečka súhlasí, že je potrebné zvyšovať obranyschopnosť Európskej únie aj jej členských štátov. Uvoľnenie pravidiel Paktu stability a rastu vníma ako pozitívny krok. Od vlády očakáva konkrétny plán, ako chce podporiť obranyschopnosť Slovenska.
Zároveň od premiéra čaká odpoveď na otázku, kto sú spojenci Slovenska. Ficovi vyčíta, že SR je izolovaná od najdôležitejších medzinárodných rokovaní a rozhodnutí. Považuje to za fatálne pre slovenskú zahraničnú politiku.

"Keď nie ste pri stole, tak ste na jedálnom lístku. (...) Obávam sa, že SR pod vplyvom tejto vlády už nebude sedieť pri dôležitých rokovaniach, lebo Robert Fico nechce," skonštatoval líder PS s tým, že postoju premiéra nerozumie.
Šimečka reagoval aj na výzvu opozičného hnutia Slovensko, aby PS stiahlo návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k transakčnej dani a zabránilo tak koalícii zabezpečiť si väčšinu v parlamente.
PS podľa Šimečku počká na postoj vedenia parlamentu a potom zváži ďalšie kroky. Ubezpečil, že hnutie neurobí nič, čím by pomohlo vládnej koalícii.
"Keď budeme vidieť, že to chcú využiť iba na to, aby si doplnili väčšinu, tak schôdza nemusí byť. Máme to v rukách my," povedal predseda PS. Zároveň zopakoval, že PS urobí všetko preto, aby transakčnú dať zrušilo.

V rámci opozície panujú podľa Šimečku dobré vzťahy, najmä medzi PS, SaS a KDH. Za základ spolupráce považuje vzájomný rešpekt. Pri opozičnom hnutí Slovensko pod vedením Igora Matoviča mu chýba slušná komunikácia.
„Tu je problém," uviedol Šimečka na adresu hnutia, ktoré na progresívcov opakovane cez médiá útočí. Predseda PS si myslí, že ak by aj spolupracovali v rámci prípadne povolebnej koalície, táto spolupráca by bola krátkodobá.
Podotkol, že si pamätajú vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera, a Slovensko podľa neho videlo, ako to dopadlo.
V prípadnej vláde by podľa neho pre PS mohli byť spoľahlivými partnermi SaS, KDH či terajší mimoparlamentní Demokrati. Prípadná budúca koaličná spolupráca s Hlasom je podľa Šimečku pre PS uzavretá.
NATO je podľa Fica na hrane
Predčasné voľby budú iba v prípade, ak tak bude chcieť Smer, zopakoval v diskusnej relácii TA3 V politike predseda vlády a Smeru Robert Fico. Ozrejmil, že v súčasnosti má vládna koalícia v parlamente podporu 76 poslancov.
Fico však má záujem o obnovenie 79-tky. Potvrdil prebiehajúce rokovania s nezaradenými poslancami Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom, ktorých vylúčili z Hlasu, aj poslancom Hlasu Jánom Ferenčákom.
Dodatkom ku koaličnej zmluve odobral Smer Hlasu ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Fico povedal, že toto ministerstvo má „v košíku" a ponúka ho týmto poslancom.

Deň predtým naznačil vo verejnoprávnom rozhlase, že toto ministerstvo by mohli dostať práve rebeli z Hlasu, prípadne niekto, koho by oni nominovali.
Premiér upozornil, že problémy koaličných partnerov nevyužil. Dodal, že Smer síce po úprave koaličnej zmluvy dostal pod svoju gesciu dva nové rezorty, no chce to využiť na obnovu 79-tky v parlamente.
"Sedemdesiatšesť poslancov dnes máme. Nie som však naivný. Vládnuť so 76-tkou je veľmi, veľmi náročné, pretože hocikto môže kedykoľvek vypadnúť," skonštatoval. Fico zároveň odmietol, že by mohol za situáciu v koalícii. Poukázal na to, že problémy mali Hlas a SNS vo vnútri a Smer je naďalej stabilný.
Ozrejmil, že nové vedenie ministerstva cestovného ruchu a športu i rezortu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie sa bude politicky zodpovedať jemu.
"Politickú gesciu nad každým ministrom má predseda vlády. Ak minister urobí chybu, predseda vlády má povinnosť dať návrh prezidentovi na jeho odvolanie," vysvetlil.

Fico zároveň predpokladal, že problémy pri štruktúre poslaneckých klubov, ako mala napríklad SNS, prídu. V tejto súvislosti poukázal, že poslanecký klub nemožno stavať na osobnostiach, ktoré nie sú ideologicky zjednotené.
"Tieto osobnosti sa vám okamžite po parlamentných voľbách rozpŕchnu," podotkol. Volal po posilnení straníckeho charakteru politiky.
Premiér sa opätovne vyjadril aj k mimoriadnemu európskemu samitu. Závery rokovania, kde sa podarilo dostať aj vetu o tom, že treba v súčinnosti Európskej komisie, Ukrajiny a Slovenska hľadať riešenie na obnovenie tranzitu plynu, označil za veľký výsledok.
Odmietol vyjadrenia opozičných predstaviteľov, že vyrokoval málo. Zároveň avizoval, že bude chcieť iniciovať rokovanie medzi SR a Ukrajinou na úrovni vlády. Načrtol aj tému bezpečnosti v Európe. NATO je podľa neho "na hrane" a treba začať diskutovať o tom, ako si zabezpečiť vlastný "dáždnik".
Audit počtu úradníkov
Slovensko bude musieť konsolidovať verejné financie v budúcom roku až vo výške 2,3 - 2,4 miliardy eur, pričom pôvodne to malo byť iba 600 - 800 miliónov eur.
Možnosťami, ako deficit v štátnom rozpočte znížiť, je audit potrebného počtu úradníkov štátnej a verejnej správy, ale tiež adresná energopomoc či investície, povedal premiér Fico.
Premiér naznačil, že vláda by sa mala v rámci konsolidácie zaoberať parametrom optimálneho počtu úradníkov na 1000 obyvateľov, no pripustil, že ide o komplikovanú tému
"Dajme dohromady všetkých úradníkov, nie teraz iba v štátnej správe, lebo Slovensko je veľmi komplikované z hľadiska fungovania, máme miestnu samosprávu, mestá a obce, máme regionálnu samosprávu, tzn. vyššie územné celky a máme štát, štátnu správu. Dajme to dohromady a spýtajme sa na tých 5,5 milióna obyvateľov, čo je štandard. Možno budeme prekvapení, že o koľko máme viac štátnych úradníkov, ako by sme očakávali," povedal Fico.

Ďalšou možnou úsporou verejných financií je prechod od plošného dotovania cien energií pre obyvateľov na adresnú energopomoc, na ktorej podľa premiéra ministerstvo hospodárstva intenzívne pracuje.
Rezort ministerky Denisy Sakovej (Hlas) adresnú pomoc nízkopríjmovým skupinám obyvateľov doteraz nenavrhol pre nedostatok času na jej prípravu.
"Ešte raz chcem povedať, že určite budeme chrániť ceny energií v roku 2026. Ak príde pani ministerka s nejakým systémom adresnosti, pozrime sa naň, ak bude akceptovateľný, tak určite prijmeme," zdôraznil Fico. Premiér dodal, že rezort financií bude hľadať iné cesty konsolidácie, ako je iba škrtanie výdavkov.
Základom k znižovaniu deficitu by mal byť masívny rast ekonomiky. K nemu má podľa premiéra prispieť aj podpora investícií, ku ktorým patrí aj plánovaná baterkáreň Gotion InoBat Batteries v Šuranoch. Premiér sa neobáva, že by transakčná daň, ktorú začne od podnikateľov štát vyberať od apríla, mala znevýhodniť Slovensko pri získavaní nových investícií.
Majerský: Ktokoľvek môže zastrečkovať
Minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nom. Smeru) verí, že vládna koalícia bude mať dostatok hlasov na otvorenie schôdze, kde by mal zložiť sľub jeho náhradník Miroslav Radačovský.
Ako ďalej uviedol v relácii O 5 minút 12 v Slovenskej televízii a rozhlase, ak sa bude konať voľba predsedu parlamentu, zaručuje hlasy poslancov Národnej koalície, ktorí spolu s ním pred časom opustili poslanecký klub SNS, a ku ktorým sa neskôr pridal „rebelujúci" poslanec z Hlasu Roman Malatinec.
Huliak tiež vylúčil, že by sa skupina poslancov okolo Samuela Migaľa pridala k opozícii (Migaľ a Radomír Šalitroš boli koncom januára vylúčení z Hlasu, Ján Ferenčák je stále členom strany aj jej klubu - pozn. SITA).
Huliakov diskusný oponent Milan Majerský (predseda KDH) vyzval hnutie Progresívne Slovensko, aby stiahlo návrh na mimoriadnu schôdzu parlamentu k transakčnej dani.
„Ak chce, nech si zvolá schôdzu vládna koalícia, tam nech zloží pán Radačovský sľub," uviedol Majerský. Koalícia by podľa neho mala takto dokázať, že má dostatok hlasov.
Majerský sa tiež pozastavil nad tým, že premiér Fico vo víkendových politických reláciách opakovane zdôraznil riziko voľby predsedu parlamentu v súčasnej situácii. Ide o tajnú voľbu.
„Ktokoľvek môže zastrečkovať," poznamenal Majerský. Považuje to za dôkaz, že koalícia nemá dostatok poslancov. Šéf kresťanských demokratov poprel, že by sa KDH podieľalo na financovaní súčasných protestov, uviedol, že sa podieľali na tých, ktoré sa konali pri novelizovaní Trestného zákona.
Vláda vraj funguje, problém je v parlamente
To, že by koalícia mala dokázať väčšinu otvorením schôdze, si myslí aj ďalší zástupca KDH Jozef Hajko.
„Potrebujeme tú väčšinu zabezpečiť. To je základná úloha v parlamente," uviedol Hajkov diskusný oponent v relácii Na telo v televízii Markíza, minister financií Ladislav Kamenický (Smer).
Podobne ako premiér Fico sa tiež vyjadril, že vláda funguje, problém je v parlamente. Kamenický sa tiež pripojil k Ficovým vyjadreniam, že v Smere nepovažujú voľbu predsedu parlamentu za tak dôležitú, ako strana Hlas.