BRATISLAVA. Najskôr špeciálnym sudcom oznámili, že im idú obmedziť ochranku, ale minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) vyhlásil, že k tomu nedôjde. Teraz chce obmedzenie pretlačiť cez novelu zákona.
O aktivite úradu na ochranu ústavných činiteľov, ktorý spadá pod rezort vnútra, informovalo SME pred dvoma týždňami. Šéf úradu Pavol Krejčí vtedy informoval predsedu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michala Trubana o tom, že formu ochrany idú nastaviť inak.

V súčasnosti majú sudcovia nárok na služobné auto so šoférom a ochrankárom v jednej osobe, po novom by o výhodu prišli. Ochrana sa mala zmeniť na operatívnu.
Vo všeobecnosti by to znamenalo, že stupeň ochrany by sa znížil. Pri sudcovi by už nebol tak ako teraz nastálo vyčlenený človek z ochranky, ktorý ho sprevádza. Operatívci úradu by len vyhodnocovali informácie o prípadnom ohrození sudcov. Ak by zistili, že niektorému z nich hrozí nebezpečenstvo, úrad by prijal opatrenia.
V článku sa dočítate:
- na čom sa dohodol predseda ŠTS so šéfom ochrankárov v piatok,
- ako chce ministerstvo vnútra meniť podmienky ochranky pre sudcov,
- prečo by sa mal rozsah ochrany sudcov meniť.
Stretnutie v Pezinku
Minister Šutaj Eštok sa po prvej informácii o rušení ochranky tváril, že došlo len k nedorozumeniu a že sudcovia ŠTS o ochranu neprídu. Na ministerstve podľa jeho slov urobili analýzu a formu ochrany nastavili podľa efektivity a toho, čo sudcovia ŠTS potrebujú.
Truban však aj tak na minulý týždeň zvolal do sídla súdu v Pezinku stretnutie sudcov s Krejčím, aby situáciu vysvetlil.
V piatok padlo rozhodnutie, že zavedený systém sa v súčasnosti meniť nebude.
Redakcia žiadala o stanovisko aj predsedu súdu Trubana. Zatiaľ sa však nevyjadril. Ministerstvo vnútra sa k veci nevyjadruje s vysvetlením, že spôsob, taktika a rozsah ochrany patrí pod utajované skutočnosti.
Ministerstvo spravodlivosti vedené Borisom Suskom (Smer) za dva týždne neodpovedalo, čo si o možnom znížení stupňa ochrany špeciálnych sudcov myslí.
Obraty ministerstva
Kým sa na špecializovanom súde riešila ochranka, na ministerstve spravodlivosti minulý týždeň ukončili pripomienkovanie pripravovanej novely zákona o sudcoch a prísediacich. Zapojilo sa aj ministerstvo vnútra. Z vlastnej iniciatívy v zákone navrhlo upraviť časť, ktorá ochranku pre špeciálnych sudcov definuje.
Navrhlo, aby im ochrana neprislúchala obligatórne, ale iba fakultatívne. Opäť to znamená, že špeciálni sudcovia by nemali nárok na ochranku automaticky, ale iba v prípade možného ohrozenia. Vzťahuje sa to aj na sudcov rozhodujúcich v agende registra partnerov verejného sektora.
Navrhovanú zmenu ministerstvo vnútra odôvodňuje tým, že závažné trestné agendy súdia aj sudcovia krajských a okresných súdov. Nárok na ochranku nemajú automaticky ani sudcovia Najvyššieho súdu, ktorí rozhodujú o odvolaniach proti rozsudkom ŠTS.
Zásadná pripomienka
„Takúto ochranu obligatórne nepožívajú ani ostatné orgány činné v trestnom konaní (prokurátori, vyšetrovatelia PZ), ktorí vyšetrujú a žalujú najzávažnejšie organizované formy kriminality,“ konštatuje ministerstvo v odôvodnení pripomienky.
Ochrana špeciálnych sudcov formou 24/7 by sa podľa neho mala zabezpečovať len v prípade zistenia poznatkov o trvajúcom bezprostrednom ohrození. „Teda formou dočasnej ochrany tak ako aj u ostatných sudcov.“
Súčasný stav podľa ministerstva spôsobuje neefektívne a nehospodárne využívanie síl a prostriedkov, ako aj neekonomické nakladanie s finančnými prostriedkami na úseku miezd a platov.
Pripomienku rezort vnútra predložil ako zásadnú. Ministerstvo spravodlivosti v súčasnosti pripomienkové konanie vyhodnocuje. Potom by mala novelu schvaľovať vláda a následne Národná rada.
Ochrana sudcov na výjazde
Do časti upravujúcej ochranu sudcov ŠTS pritom rezort spravodlivosti pôvodne v novele zasahovať nechcel. Naopak, navrhuje, aby aj bežní sudcovia mali v určitých prípadoch právo na policajnú ochranu pri vykonávaní úkonu mimo budovy súdu.
Môže to byť aj v civilných konaniach pri obhliadke veci, ktorú nemožno na súd dopraviť, alebo pri vzhliadnutí účastníka konania. Vzhliadnutie sa využíva napríklad vtedy, keď sudca rozhoduje o upustení od výsluchu osoby umiestnenej v zdravotníckom zariadení, ak by to bolo na ujmu jej zdravotného stavu.
Ministerstvo vnútra zmenu odmieta. V námietke, ktorú opäť označilo za zásadnú, tvrdí, že na to nie je dôvod. Znovu argumentuje tým, že by to malo negatívny dosah na personálne a materiálno-technické kapacity Policajného zboru.
Tieto dopady podľa ministerstva nie je možné ani odhadnúť. „Pretože v návrhu absentuje presné vymedzenie úkonov sudcu mimo budovy súdu, pri ktorých by sa mala ochrana sudcovi poskytnúť.“
Ohrozená sudkyňa
V budove súdu zabezpečuje ochranu sudcov a ďalších účastníkov konania Zbor väzenskej a justičnej stráže. O úprave pravidiel počas výjazdu sa začalo hovoriť po incidente, ktorý sa stal v októbri 2023.
Na Albrechtovej ulici v bratislavskom Ružinove 55-ročný Igor F. ohrozoval sudkyňu, ktorá za ním prišla pracovne. Útočník bol psychiatrický pacient.
Sudkyňa sa mu najskôr snažila neúspešne doručiť zásielku. Nepreberal ju ani on, ani jeho matka, ktorá mu bola opatrovníčkou. Tak sa sudkyňa rozhodla, že mu list odovzdá osobne.
Útočník pri dverách vystrelil z krátkej expanznej zbrane do zeme smerom k sudkyni. Potom sa v byte zatvoril.
Vzdať sa odmietol, aj keď susedia privolali policajnú hliadku. Zlanil sa cez okno a chcel ujsť. Policajti ho zadržali.
Sudkyňa pritom vopred žiadala políciu o súčinnosť, ale nedostala ju. Hovorca súdu Pavol Adamčiak vtedy konštatoval, že dôvodom bola zrejme personálna poddimenzovanosť polície a súdy s tým majú dlhodobý problém.

Beata
Balogová
