BRATISLAVA. Pred mesiacom štátna agentúra Infostat vydala po 16 rokoch prvý volebný prieskum. V rozpore s meraniami iných agentúr posielal opozičnú SaS hlboko pod hranicu zvoliteľnosti.
Po mesiaci prichádza s druhým meraním, ktoré pod hranicou zvoliteľnosti zachytáva SaS znova. Denník SME sa agentúry, ktorá je príspevkovou organizáciou Štatistického úradu, vo februári pýtal na podrobnosti jej metódy merania.
Infostat reagoval vo všeobecnosti, že dáta zbiera osobnými rozhovormi v teréne a "disponuje vlastnou robustnou anketárskou sieťou, ktorá umožňuje plnohodnotne realizovať celoslovenské reprezentatívne výskumy".
Najmä v prípade voličskej popularity Slobody a solidarity za január Infostat vykázal údaje, ktoré v rovnakom mesiaci nepotvrdil žiadny ďalší prieskum etablovaných agentúr AKO, Focus, NMS Market Research a Ipsos.

Infostat vtedy nameral SaS podporu 3,2 percenta voličov, hoci všetky ostatné agentúry za rovnaké obdobie strane Branislava Gröhlinga namerali 6,3 až 7 percent hlasov.
Podobné rozdiely vykazuje aj najnovší februárový prieskum Infostatu. Podľa zistení zo zberu od 21. do 28. februára na vzorke 1132 respondentov by SaS volilo 4,3 percenta voličov.
Vo februárových prieskumoch AKO, Focusu a NMS sa pritom SaS pohybovala v pásme podpory od 6,1 do 6,4 percenta. Agentúra Focus dáta zbiera rovnakou metódou ako Infostat, ale SaS namerala 6,2 percenta.
Denník SME porovnal najnovšie výsledky prieskumu Infostatu za február s výsledkami ostatných agentúr pre všetky parlamentné strany a mimoparlamentných Demokratov.
1. Progresívne Slovensko
Víťazom štátneho prieskumu za február je Progresívne Slovensko. Infostat mu nameral podporu 24,8 percenta voličov.
Vo februári zverejnili svoje prieskumy aj tri etablované agentúry - AKO metódou telefonických prieskumov, NMS Market Research cez on-line panel a Focus osobnými pohovormi v teréne.
Podľa ich výsledkov bolo PS rovnako najpopulárnejšou stranou s nameranou podporu od 22,1 percenta hlasov (Focus) po 24,6 percenta (NMS).
2. Smer
Strana premiéra Roberta Fica má vo výsledkoch Infostatu za február podporu 22,5 percenta voličov. Ostatné tri agentúry Smeru merali podporu od 21,7 (Focus) do 22,7 percenta voličov (NMS).
3. Hlas
Koaličnú stranu Hlas Matúša Šutaja Eštoka by podľa Infostatu vo februári volilo 11,5 percenta voličov. Podobné výsledky vyplynuli aj z ostatných meraní. Hlas by podľa nich volilo od 10,5 percenta voličov (NMS) po 12,5 percenta (AKO).
4. KDH
Popri výsledkoch prieskumov NMS, Focusu a AKO už aj výsledky Infostatu zvyšujú pravdepodobnosť, že sa KDH môže dostávať na pozíciu štvrtej najpopulárnejšej strany. Doteraz ňou bola dlhodobo extrémistická Republika, ktorej podpora však podľa prieskumov skôr klesá.
Aj v prípade KDH by to, či ide o nastupujúci trend, museli potvrdiť merania v ďalších mesiacoch.
KDH by podľa Infostatu volilo 8,4 percenta voličov. V doterajších prieskumoch za február malo KDH podporu 6,9 (AKO) až 7,8 percenta hlasov (Focus).
5. Republika
Stranu europoslanca Milana Uhríka by podľa štátneho prieskumu vo februári volilo 6,6 percenta voličov.
Najhorší výsledok dosiahla Republika v rovnakom mesiaci v prieskume AKO (5,7 percenta), NMS zistila podporu 7,4 percenta voličov a Focus 7,8 percenta.
6. Demokrati
Jedinou ďalšou stranou, ktorej by sa podarilo dostať do parlamentu, sú podľa meraní Infostatu Demokrati. Volilo by ich vo februári päť percent voličov.
Iné agentúry naposledy Demokratom namerali účasť v parlamente v októbri 2024, keď by podľa NMS stranu volilo 5,1 percenta voličov.
Vo februári Demokrati v prieskume NMS získali tri percentá hlasov oslovených a v meraniach AKO a Focusu 4,6 percenta.
Matovič by bol mimo
Bez účasti v parlamente by zostali podľa štátnej agentúry SaS (4,3 percenta), Maďarská aliancia (4,2 percenta), strana Slovensko (3,4 percenta) a tiež Sme rodina (2,8 percenta).
Výsledok podpory strany Slovensko sa vymyká trendu, ktorý jej v posledných mesiacoch vrátane februára, merali súkromné agentúry. Podľa nich sa Matovičova strana stabilizovala tesne pod šesťpercentnou hranicou podpory.
Merania Infostatu vracajú jeho stranu pod prah zvoliteľnosti, hoci v meraniach Ipsosu, Focusu, AKO a NMS sa strana Slovensko v tomto pásme ocitla naposledy v novembri 2024.
Infostat jej nameral podporu pod piatimi percentami aj v januári, a to 3,9 percenta.
SNS je nespokojná
V meraniach Infostatu má najhorší nameraný výsledok z významnejších strán SNS Andreja Danka, a to 1,5 percenta.
Národniari krátko po zverejnení prieskumu vyzvali premiéra Roberta Fica (Smer), aby odvolal predsedu Štatistického úradu Martina Nemkyho. Podľa nich došlo k manipuláciám vo vzťahu k jednotlivým politickým stranám.
SNS hovorí o politickom škandále a tvrdí, že Štatistický úrad vykonáva prieskumy, ktoré nie sú objektívne posudzované.

Beata
Balogová
