BRATISLAVA. V rámci vyšetrovania manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 sa v troch prípadoch začalo trestné stíhanie.
Prvé stíhanie sa týka manažovania pandémie ako celku, a to za prečin marenia úlohy verejným činiteľom a za zločin všeobecného ohrozenia.
V ďalších dvoch prípadoch je začaté trestné stíhanie za zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Týkajú sa nehospodárneho vynakladania finančných prostriedkov v súvislosti so zriaďovaním mobilných odberových miest, (MOM) a v súvislosti s nákupom proticovidových vakcín na očkovanie.
Uviedla to poverená prezidentka Policajného zboru Jana Maškarová na pôde parlamentného zdravotníckeho výboru.
Maškarová informovala, že aktuálne má špecializovaný vyšetrovací tím rozpracovaných šesť trestných vecí, z ktorých bolo v troch prípadoch začaté trestné stíhanie.

"Ďalšie tri veci sú v predprípravnom konaní, je v rámci nich vymedzené podozrenie z trestnej činnosti. Týkajú sa nákupu jedného milióna kusov testov vtedajším vedením štátnych hmotných rezerv bez právneho základu a nehospodárneho nákupu testov počas pandémie COVID-19, ich skladovania a likvidácie. Vo všetkých týchto troch trestných veciach ide o podozrenie z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku," uviedla prezidentka PZ, ktorá je poverená výkonom dočasne neobsadenej riadiacej funkcie.
Preverovanie pandémie robí špecializovaný tím vo viacerých vyšetrovacích spisoch, keďže podozrenia smerujú k rôznorodej trestnej činnosti.
Šéfka polície tiež informovala, že orgány činné v trestnom konaní mali viacero stretnutí s vedením Najvyššieho kontrolného úradu aj na pôde ministerstva zdravotníctva.
Predseda úradu Ľubomír Andrassy na pôde výboru informoval o vykonaní kontrolných akcií súvisiacich z analýzou celého procesu manažovania pandémie.
Navrhli rezortom, aby vypracovali legislatívu, ako sa správať počas mimoriadnych situácií. Navrhujú tiež centrálne obstarávanie vakcín. Andrassy to uviedol nielen v súvislosti s vakcínami proti covidu, no pripomenul aj, že povinné očkovanie detí je často na pleciach pediatrov a rodičov.
Najvyšší kontrolný úrad podľa neho nemal potrebné dáta a dokumenty napríklad pri preverovaní financovania MOM. Upozornil na potrebnú elektronizáciu údajov. Svoje zistenia NKÚ odstúpil orgánom činných v trestnom konaní .
O téme manažovania zdrojov počas pandémie ochoren by mohli spoločne rokovať členovia zdravotníckeho a brannobezpečnostného výboru. Informoval podpredseda Národnej rady Tibor Gašpar.
Na výbore by sa malo hovoriť v utajenom režime o nakladaní s európskymi peniazmi v súvislosti s nákupom vakcín, ktoré nakupovala Európska komisia centrálne pre členské krajiny EÚ. Tieto informácie sú podľa jeho slov neverejné.
"Dohodli sme sa, že budeme ešte raz zvolávať výbor k tejto téme. Chceli by sme, aby nám tam boli poskytnuté aj tieto informácie vo vyhradenom stupni, aby sme aspoň ako poslanci mohli mať základnú informáciu o tom, ako efektívne sa nakladalo s európskymi peniazmi," povedal Gašpar na tlačovej konferencii s tým, že musí zistiť, či spoločné rokovanie umožňuje rokovací poriadok.
Gašpar zároveň vysvetlil, že pondelkový zdravotnícky výbor k manažovaniu zdrojov počas pandémie zvolali pre podozrenia z netransparentného a neekonomického nakladania s verejnými prostriedkami. Pripomenul, že na výbore sa dozvedeli aj to, že došlo k výmazu mnoho informácií zo systémov Národného centra zdravotníckych informácií.
Zdravotnícky výbor nebol v pondelok uznášaniaschopný, keďže neprišlo dostatok poslancov. Dohodli sa však na neformálnej diskusii.
Okrem Maškarovej a Andrassyho prišiel na výbor aj splnomocnenec vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Štofko, riaditeľ úradu boja proti organizovanej kriminalite Maroš Kubala, ako aj zástupca z Úradu verejného zdravotníctva.