BRATISLAVA. Keď v Európe pre covid a vojnu na Ukrajine prudko narástli ceny energií, štáty potrebovali zareagovať rýchlo. Adresná pomoc pre domácnosti vtedy nedávala zmysel.
Dnes je už situácia iná a Slovensko je jedným z posledných štátov v Európskej únii, ktoré aj v tomto roku poskytuje plošnú energopomoc.
Ficova vláda pritom sľubovala adresnú pomoc už na konci roka 2023, potom aj v roku 2024, no napokon vždy cúvla. Podľa medializovaných informácií na ponechanie plošnej pomoci tlačil Robert Fico.
Ekonóm Martin Šuster z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí, že ak sa akýkoľvek systém snaží vybrať ľudí, ktorí si zaslúžia energopomoc, vždy sa dopustí niektorej z dvoch chýb.
Prvou chybou je, že pomoc sa dostane aj ľuďom, ktorí ju nepotrebujú. Druhou, že ju naopak nedostane niekto, kto by ju dostať mal. Toho sa vláda podľa Šustra bojí tak veľmi, že je ochotná ťahať prvú chybu do extrému a podporovať všetkých.
Je to, akoby sa koaliční politici báli televíznych reportáží o ľuďoch, ktorí prepadli sitom pomoci, hovorí ekonóm.
Štát to vyjde draho. Doteraz ho stála energopomoc 4,8 miliardy eur. Tento rok rozpočet počíta so sumou 235 miliónov eur, no ďalšiu časť nákladov má znášať SPP (60 miliónov) a MH Teplárenský holding (20 miliónov).

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť to vidí pesimistickejšie, tohtoročné náklady odhaduje na 372 miliónov eur. Je tiež skeptická v tom, či sa štátu skutočne podarí pripraviť adresnú pomoc do budúcnosti.
Na budúci rok preto odhaduje náklady na plošnú pomoc vo výške 600 mil. a vo volebnom roku 2027 ďalších 400 mil. eur. V čase, keď štát potrebuje šetriť a pripravuje ďalšiu vlnu konsolidácie verejných financií, ide o ohromné sumy.
V článku vysvetľujeme:
- aké má štát možnosti pri nastavení adresnej pomoci,
- prečo sa adresná pomoc ťažko realizuje,
- aké údaje o domácnostiach štát potrebuje zozbierať, aby mohol prispievať na energie adresne,
- či by problém s adresnou energopomocou mohol vyriešiť príspevok na bývanie.
Čo idú integrovať?
Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že v priebehu tohto roka „pripraví integráciu štátnych IT systémov tak, aby bolo možné v roku 2026 vyplácať energopomoc adresne a v čo najväčšej možnej miere automatizovane, teda bez nutnosti chodiť na úrady a o túto pomoc jednotlivo žiadať“.