BRATISLAVA. Chabé výsledky najväčšej sudcovskej kauzy Búrka, na ktorú v roku 2020 nadväzovala Víchrica, označila nedávno podpredsedníčka Súdnej rady Ayše Pružinec Eren za škandál.
V utorok pritom uplynulo presne päť rokov od akcie Búrka, v ktorej 11. marca 2020 polícia zadržala trinásť sudcov a okrem nich aj ďalších iných ľudí z prostredia justície. V októbri 2020 na túto akciu nadviazala Víchrica, ktorá okruh podozrivých ešte viac rozšírila.
Napriek pomerne dlhému času však verejnosť dosiaľ videla len jednu dohodu o vine a treste, ktorú uzavrela bývalá bratislavská sudkyňa Miriam Repáková, a potom až nedávny prvostupňový verdikt týkajúci sa bývalého sudcu Richarda Molnára.

Denník SME sa pozrel na to, ako po piatich rokoch vyzerajú prípady týkajúce sa sudcov, ktorých prácu spochybnili stovky až tisícky správ z Threemy Mariana Kočnera a následne aj svedectvá kľúčového spolupracujúceho obvineného, bývalého sudcu Vladimíra Sklenku.
Generálna prokuratúra hovorí, že obvinenie bolo vznesené šiestim osobám, okrem toho boli podané tri obžaloby týkajúce sa šiestich ľudí a schválená bola jedna dohoda o vine a treste.
K celkovému hodnoteniu toho, či kauzy Búrka a Víchrica nie sú sklamaním, sa vyjadrovať nechce.
„V súčasnosti je predčasné hodnotiť stav veci práve preto, že niektoré konania ešte neboli právoplatne ukončené,“ povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.
Dotknutí sudcovia pritom neskrývajú nespokojnosť. Viacerí z nich majú už celé roky pozastavený výkon funkcií a dostávajú tak len zlomok svojho platu.
Bývalý šéf bratislavského krajského súdu Ľuboš Sádovský sa napríklad nedávno sťažoval, že od svojho zadržania pred piatimi rokmi ho ani raz nevypočúvali.
Na posun sa dodnes čaká aj v prípade zrejme najsledovanejšej tváre celej kauzy, bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Jej prípad je podľa prokuratúry naďalej v prípravnom konaní.
Sudcovské kauzy stoja prevažne na svedectvách bývalého bratislavského sudcu Vladimíra Sklenku, ktorý si s Kočnerom vymenil tisícky správ. Známa je správa, v ktorej ho Kočner napomínal, aby nepísal toľko správ.
Nedávny verdikt týkajúci sa Molnára zatiaľ stále nedal jasnú odpoveď na to, ako sa postavia súdy k Sklenkovi a ako vyhodnotia jeho vierohodnosť. Tá bude dôležitá pri kauzách, ktoré ešte len budú na súdoch.
Samotný Sklenka hovoriaci o korupcii všetkého možného druhu má už od počiatku kauzy dočasne odložené vznesenie obvinenia.
„Vo vzťahu k tejto osobe nebudú zmeny,“ odpovedala Tökölyová na otázku, či sa v dohľadnom čase môže na postoji k Sklenkovi niečo zmeniť, a teda by aj jemu samému mohlo pribudnúť nejaké stíhanie.
Novinkou v kauzách je však zastavenie stíhania ďalšieho sudcu Dušana Srogončíka. Dlhoročný šéf petržalského súdu pritom už mal čeliť obžalobe na súde, no ten vyhlásil, že skutok nie je trestným činom. Na prípad sa ešte pozrie krajský súd.
SME prináša prehľad hlavných tvárí z Búrky a Víchrice aj s tým, v akom stave sú ich prípady.
Miriam Repáková
- bývalá sudkyňa Okresného súdu Bratislava I, funkcie sudkyne sa vzdala ešte pred policajnou akciou Búrka v novembri 2019, bolo to pre komunikáciu s mafiánom Marianom Kočnerom