BRATISLAVA. Proruské motorkárske združenie Brat za brata dnes v Prezidentskom paláci odovzdalo petičné hárky, v ktorých má byť viac ako 450-tisíc podpisov za referendum o zrušení protiruských sankcií.
"Podanie sme prijali a v súlade so zákonom sa ním budeme zaoberať," uviedli z odboru komunikácie kancelárie prezidenta. "Žiadne ďalšie obdobné podania v zmysle petície neevidujeme," doplnili.
Ako informoval spravodajský portál Aktuality.sk, petíciu však sprevádza viacero pochybností.
Nie je napríklad jasné, ako sa motorkárom za relatívne krátky čas podarilo vyzbierať tak veľa podpisov. Portál pripomína, že referendum vyhlasuje prezident, potrebuje na to aspoň 350-tisíc podpisov.
„Petíciu Brat za brata spochybnil bývalý člen zoskupenia Rastislav Bočan, ktorého po viacerých nezhodách vyhodili. Vo videu, ktoré Bočan zverejnil, tvrdí, že podpisy nesedia,“ uviedli Aktuality.sk.
Podľa portálu združenie pripustilo, že podpisy zbierali v rómskych osadách. Tvrdia však, že oni ľudí nerozdeľujú.
„Petíciu Brat za brata spochybnili aj malé mimoparlamentné strany Domov a Slovenské hnutie obrody, ktoré tiež zbierajú podpisy pod obdobnú petíciu. Minulý týždeň mali okolo 265-tisíc podpisov, hoci s ich zberom začali skôr,“ napísal portál.
Aktuality tiež zdôrazňujú, že v prípade, že bude podpisov na referendum dosť, prezident Peter Pellegrini sa môže obrátiť na Ústavný súd, aby preskúmal referendovú otázku. „V minulosti už túto možnosť využili Andrej Kiska aj Zuzana Čaputová,“ dodal portál.
Prezident SR Peter Pellegrini zatiaľ nevedel potvrdiť, či petičné hárky obsahujú referendovú otázku, a teda či spĺňajú potrebné náležitosti na vypísanie referenda.
Ak pôjde len o apel občanov na vládu, petícia sa podľa jeho slov posunie vládnemu kabinetu. Pripomenul, že sankcie sa prijímajú na úrovni Európskej rady, kde Slovensko zastupuje predseda vlády SR.
Hlava štátu si myslí, že niektoré sankcie poškodzujú slovenskú ekonomiku a priemysel. "Pred tým netreba zatvárať oči," povedal na utorkovej tlačovej konferencii. Zároveň zdôraznil, že Slovensko doteraz nikdy nezablokovalo žiaden balík sankcií. To však podľa neho neznamená, že sa nemôže hovoriť o tom, že niektoré sankcie škodia aj európskej ekonomike.