BRATISLAVA. Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR má byť nezávislou inštitúciou, ktorá má kontrolovať nielen verejné orgány a vládu, ale aj regióny, mestá a obce, ako narábajú s verejnými financiami.
Nezávislý od politickej moci musí zostať tiež Štatistický úrad (ŠÚ) SR, povedal to v na tlačovom brífingu prezident SR Peter Pellegrini, ktorý reagoval na kritiku koaličnej strany SNS na zverejnený pondelkový (10. 3.) prieskum úradu týkajúci sa volebných preferencií.
SNS hovorí o manipuláciách
V ňom došlo podľa SNS k hrubým manipuláciám vo vzťahu k jednotlivým politickým stranám, preto vyzvali premiéra Roberta Fica (Smer), aby z tohto dôvodu odvolal predsedu ŠÚ SR Martina Nemkyho.
"Čerpanie peňazí daňových poplatníkov, efektívne vynakladanie financií naším štátom, napĺňanie zákona, dodržiavanie pravidiel je vždy veľmi dôležitou témou, ktorá púta pozornosť aj verejnosti, ale ktorá by mala byť nejakou našou hlavnou prioritou, aby kontrola efektivity nakladania s verejnými zdrojmi bolo niečo, čo je vždy nad tými aktivitami, ktoré štát počas roka robí," uviedol Pellegrini.

Zdôraznil, že všetci najvyšší ústavní činitelia by mali venovať pozornosť správam, ktoré zverejňuje NKÚ, pretože sa týkajú toho, ako s verejnými financiami hospodári štát alebo samosprávy. Následne by mali prijať opatrenia, ktoré zvrátia negatívne trendy a odstránia zlé výsledky hospodárenia.
Prezident spresnil, že NKÚ dokončuje v súčasnosti správu, ktorá sa týka úhrad a spôsobu použitia prostriedkov z verejného zdravotného poistenia a v blízkom období ju zverejní.
Prináša dôležité zistenia
Úrad podľa neho prináša veľmi dôležité zistenia, pričom poukázal napríklad na nedostatky a malú transparentnosť pri darovaní majetku z Ministerstva obrany (MO) SR v objeme 700 miliónov eur.
Na základe týchto zistení aktuálne prebiehajú aj niektoré trestné konania. V minulosti tiež NKÚ upozornil na problémy pri výstavbe niektorých priemyselných parkov na Slovensku.

Úrad rovnako pravidelne kontroluje aj využívanie eurofondov a ich efektivity napríklad pri podpore marginalizovaných skupín.
"Chcem požiadať aj vládu SR, aby predtým, ako znovu namieša nejaký kokteil konsolidácie, ktorý má byť ešte väčší ako ten, ktorý sme museli vypiť minulý rok, aby sa možno pozrela do všetkých tých zistení Najvyššieho kontrolného úradu SR a možno zistí, kde všade sú rezervy a kde by sa možno dalo ušetriť obrovské množstvo prostriedkov bez toho, aby sme museli tú ťarchu konsolidácie znovu preniesť na obrovské škrty alebo na príjmovú stránku a zase vytiahnuť peniaze z vreciek obyvateľov Slovenska," uzavrel Pellegrini.
Reforma verejnej správy
Konsolidáciu by mohla vláda využiť na reformu verejnej správy, ktorá by viedla k novému spôsobu riadenia krajiny. Tieto zmeny by mohli prispieť aj k šetreniu verejných financií.
Povedal to prezident SR Peter Pellegrini na tlačovom brífingu k zhodnoteniu činnosti Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
"Ak hovoríme o 2,7 miliardy eur, čo je drastická konsolidácia, tak vláda by mohla vidieť v nej obrovskú šancu na revolučné zmeny v riadení tejto krajiny. Nájsť odvahu pristúpiť k revolučným zmenám a k veľkým reformám, ktoré by posunuli túto krajinu k úplne inému novému spôsobu riadenia," uviedol Pellegrini s tým, že ak by vláda dokázala pripraviť takéto reformy, tak by sa zjednodušilo riadenie celého štátu a rozdelili by sa kompetencie medzi štát, regióny a samosprávy.
Pellegrini sa vyjadril aj k uvoľneniu niektorých sankcií EÚ, pričom viaceré z nich poškodzujú podľa neho aj slovenskú ekonomiku ako napríklad zákaz exportu magnezitu, ktorý postihne bane a magnezitové závody v krajine. Tieto sankcie vplývajú podľa neho aj na vyššie ceny energií z dôvodu zákazu dovozu ropy z Ruska.
"Sú sankcie, ktoré sa napríklad týkajú námorného priestoru a pre Slovensko neznamenajú žiaden vplyv, pretože my nemáme ani more, takže, keď sa nejaké sankcie dotýkajú námornej plavby, Slovensko nemá s tým žiaden problém. Z dlhodobého hľadiska si myslím, že skôr prichádza doba, ak sa podarí Spojeným štátom a Rusku spolu s Ukrajinou dojednať ukončenie vojnového konfliktu a postupne niekoľko rokov dopredu sa začnú stabilizovať vzťahy s Ruskom, tak budeme svedkami toho, ako a ktorá krajina bude prvá v rámci Európy, ktorá navrhne zrušiť niektorý balík sankcií," dodal prezident.