BRATISLAVA. Návrh uznesenia k predkladaniu informácií o poskytovaní finančných prostriedkov mimovládnym neziskovým organizáciám považuje ľudskoprávna mimovládna organizácia Amnesty International Slovensko (AIS) za ďalší z mnohých pokusov stigmatizovať občiansku spoločnosť na Slovensku.
Vláda SR schválila uvedený návrh na minulotýždňovom rokovaní.
Podľa Amnesty International Slovensko uznesenie vytvára ďalšiu zásadnú prekážku pre mimovládne organizácie, ktoré sa legitímne uchádzajú o finančné prostriedky prerozdeľované štátnymi orgánmi.
Riaditeľ AIS Rado Sloboda varuje, že mnohé mimovládne organizácie, ktoré bránia ľudské práva dievčat a žien, LGBTI+ ľudí alebo bojujú proti dezinformáciám, už teraz čelia cielenej stigmatizácii zo strany štátu.
„Implementácia uznesenia otvára cestu pre praktiky, ktoré sa eventuálne môžu prejaviť aj ako arbitrárne cenzurovanie disentu či aktivít organizácií, ktoré sa nebudú Vláde SR z akýchkoľvek dôvodov pozdávať, napriek tomu, že pôjde o projekty, ktoré už presvedčili kvalitou či prínosom v rámci rozhodovacieho procesu o pridelení finančnej podpory,“ uviedol.
Samotní predstavitelia štátu podľa AIS propagujú prijaté uznesenie ako prostriedok na kontrolu takzvaných „politických mimovládnych organizácií“. Okrem toho hovoria o rušení aktivít, ktoré „polarizujú spoločnosť“ alebo „presadzujú ideológiu, s ktorou občania nesúhlasia“.
Slovenská republika má pritom podľa Amnesty International Slovensko na základe medzinárodných ľudskoprávnych štandardov povinnosť vytvárať bezpečné a podporné prostredie pre obrancov a obrankyne ľudských práv a organizácie občianskej spoločnosti, vrátane kritických hlasov alebo mimovládnych organizácií, ktoré obhajujú práva menšín.
Obrancovia a obrankyne ľudských práv majú podľa nej právo zúčastňovať sa grantových výziev, žiadať a prijímať finančné prostriedky na svoju činnosť a aktivity.
„Vyzývame vládu Slovenskej republiky, aby prestala prenasledovať mimovládne organizácie, ktoré svojou dôležitou prácou vytvárajú bezpečnejšie a otvorenejšie prostredie pre všetkých. Okrem toho musí vláda prestať používať rétoriku, ktorá ich neustále očierňuje,“ uzavrel Sloboda.