Samuel Migaľ je na roztrhanie. Rokuje s opozíciou aj s Robertom Ficom. Progresívci mu nesľubujú členstvo, šéf poslaneckého klubu PS Martin Dubéci však hovorí - chceme vyslať signál.
Kým sa koalícia snaží získať nadpolovičnú väčšinu v parlamente, opozičné tváre na námestiach počúvajú aj výkriky: "Budíček." Čo chce teda opozícia ponúknuť okrem tlačoviek a parlamentnej práce?
Absolútna zhoda však panuje minimálne v téme transakčná daň. Odpoveď? Jednoznačne zrušiť. Nebolo však strategickou chybou progresívcov púšťať sa do mimoriadnej schôdze, ktorú skritizovali aj opoziční partneri?
Dokážu si opozičné tváre nastaviť spoluprácu tak, aby neopakovali Matovičovo dedičstvo vzájomných konfliktov, ktoré hrozia najmä v hodnotových otázkach? Bývalý minister spravodlivosti Viliam Karas hovorí o "status quo" v kontroverzných témach, Martin Dubéci bude čakať na výsledok, či budú chcieť voliči Slovensko konzervatívne, alebo progresívne.
V ARÉNE s Janou Krescanko Dibákovou tentoraz najmä o dianí v opozícii diskutovali opoziční predstavitelia Martin Dubéci z Progresívneho Slovenska a Viliam Karas z KDH.
V Aréne s Martinom Dubécim a Viliamom Karasom zaznelo:
- či bude mať po odvolaní šéfa Štatistického úradu SNS viac percent,
- či by Viliam Karas chcel viesť KDH ako predseda,
- či bola neuskutočnená schôdza o transakčnej dani strategickou chybou PS,
- či opozícia potrebuje "budíček",
- či by mal Šimečka viac objasňovať to, na čo premiér cielene útočí,
- či vláda ujde pred zodpovednosťou za slová o "gruzínskej stope",
- čo je alternatíva s plánmi "od podlahy",
- ako v opozícii spolupracovať.
Začnime na Štatistickom úrade. Zdá sa, že Andrej Danko nie je spokojný s výsledkami najnovšieho prieskumu. Infostat, štátna agentúra, ktorá robí prieskumy pod Štatistickým úradom, namerala SNS jeden a pol percenta. Andrej Danko práve z tohto dôvodu žiada hlavu Martina Nemkyho, šéfa Štatistického úradu. Bude mať po takejto výmene SNS viac percent?
Martin Dubéci: Až som sa zasekol, keď som sa dočítal tú správu, že pán Danko protestuje proti Štatistickému úradu. A zároveň viete, je to zvláštna vizitka, že už aj Štatistický úrad sa stal politickou nomináciou.
Pred ním tam bola napríklad bývalá tvár KDH Peter Mach. Takže áno.
Dubéci: Mal nejakú odbornú históriu, ale celkovo už by som bol rád, keby Štatistický úrad a jadrový dozor a metrológia neboli politickými nomináciami, proti ktorým potom koaliční partneri budú protestovať.
Viliam Karas: Mňa samozrejme teší, že aj v iných prieskumoch, nielen v tomto štátnom, KDH rastie a jednoducho si upevňuje pozíciu. Mňa by tešil ešte väčší rast. Na tom pracujeme.
Máte 8,4 percenta.
Karas: Cielime nad dvojciferný výsledok, pretože si myslím, že kresťanská strana s takýmto programom, jasne vymedzeným, so stabilizáciou štátu, je potrebná viac ako soľ pre Slovensko. Čiže preto si myslím, že je tu veľký priestor pre KDH ešte narásť a robíme na tom a myslím si, že to číslo aj dosiahneme. Som o tom presvedčený.

S Viliamom Karasom na čele by malo KDH viac percent ako s pánom Majerským?
Karas: Nie je to vôbec o predsedovi, je to o viacerých lídroch. O programe a o tom, aby sme získali dôveru ľudí. Aby sme jasne formulovali naše posolstvá.
Ale budete to skúšať?
Karas: Budeme to spolu skúšať, získať dvojciferný výsledok a viac ako dvojciferný.
Pýtam sa, či to budete vy osobne skúšať.
Karas: Toto dnes nie je na stole.
Schôdza o transakčnej dani. Chyba progresívcov?
Transakčná daň - práve v utorok sa mala odohrávať v parlamente schôdza, ktorá napokon nebola a spôsobila rozčerenie vôd v opozičných radoch. Napokon túto schôdzu zastavil podpredseda parlamentu Peter Žiga, lebo podobný návrh predkladal poslanec Viskupič. PS čelilo výčitkám, že ste si neuvedomili, že Miroslav Radačovský by sa ujal mandátu, a tak by ste pomohli vládnej koalícii. Strategická chyba?
Dubéci: Nesúhlasím. Vysvetlím. Pre nás je mimoriadne dôležité, aby sme diskutovali o transakčnej dani.
Súhlasí s vami aj Andrej Danko.
Dubéci: Dokonca. Keď sa Dubéci, Karas aj Danko zhodnú na niečom, tak možno by to bolo dobré, aby sme o tom rokovali.
Ale čo sa týka samotnej procedúry, mám pocit, že kúsok sme sa všetci vyplašili, lebo nakoniec aj Národná rada pracuje s výkladom, ktorý hovorí, že nástup poslanca nie je viazaný na uznášaniaschopnosť Národnej rady. To znamená, že zrejme by poslanec Radačovský mohol nastúpiť prakticky na akejkoľvek schôdzi.
Transakčná daň začne platiť 1. apríla a nie je vôbec pripravená. Na ministerstve financií sa všetci chytajú za hlavu. Ľudia, podnikatelia nevedia, ako sa majú na to pripraviť. Banky na to nie sú poriadne pripravené.
Vôbec by som nebol prekvapený, keby 25. marca, keď sa možno zíde Národná rada, by prvý legislatívny návrh bol nejaké skrátené legislatívne konanie, ktoré príde z vlády a s veľkou pompou nám oznámia, že to posúvajú o pol roka, lebo nie sú pripravení.

Karas: Kľúčová vec pre KDH je, že transakčnú daň treba jednoznačne zrušiť, bola zavedená narýchlo, nepremyslene s pokusom získať zdroje. Prenáša bremeno výberu dane na súkromné subjekty.
Vy zdaňujete bezhlavo všetkých, či robia maličké transakcie, alebo urobia jednu a veľkú, platia rovnako. Čiže ten náklad je brutálny, bez toho, aby sa pridala hodnota, a odstrašujete podnikateľov.
Je to toxické, transakčnú daň treba zrušiť. Budú diery aj vo výbere samotnom. Ja len dúfam, že zasiahne aj Európska komisia v tom zmysle, že transakčná daň naozaj pôsobí z môjho pohľadu aj nebezpečne na fungovanie vnútorného trhu Európskej únie, pretože ovplyvňuje cezhraničné platby a tam už sú nejaké pravidlá.
Zaoberám sa dlhodobo európskym právom. Je to obrovský problém vo vzťahu k vnútornému trhu.
Ale poďme späť k zvolaniu schôdze, ktorá sa nakoniec zrušila a za ktorú PS čelilo kritike. Toto je otázka, ktorá trošku demonštruje aj to, aké sú vzťahy v opozícii, či dokážete komunikovať, či dokážete strategicky veci riešiť.
Karas: S nami nikto nekonzultoval ani postup, ani zvolanie schôdze, nič.
Pán Dubéci, nie je to to trošku poučenie, že možno by bolo dobre s kresťanskými demokratmi, ak si ich chcete trošku užšie viazať aj v budúcnosti, možno viac komunikovať?
Dubéci: Práve s kresťanskými demokratmi komunikujeme veľmi dobre. Bola to vec, ktorú sme považovali za dôležité odkomunikovať my. Ale máme naozaj desiatky legislatívnych aktivít alebo verejných podujatí, rôzne spolupráce, ktoré robíme na rôznych úrovniach, teda najmä so stranou KDH, SaS aj s pánom Galkom zo strany Demokrati.

Zmeny "od podlahy"
Vidíte nejaké dostredivé sily, nejakú zmenu kvality vzťahov, ktoré medzi vami sú?
Dubéci: Práve o tom by mala byť politika. Netvárme sa, že budeme mať zhodu na všetkých otázkach. Proste sme progresívna strana. Je liberálna strana a je kresťanskodemokratická strana a to je dôležité úprimne povedať. Vieme sa normálne rozprávať.
Mám pocit, že aj politika posledných 15 rokov a možno viac ešte aj tá "nesmerácka" politika, bola extrémne zaťažená komplikovanými ľudskými vzťahmi medzi výraznými osobnosťami opozície, koalície a tých strán. A ja som veľmi rád, že v podstate my aj s KDH sme teraz prišli ako nové strany do parlamentu.
Chceme budovať vzťahy férovo, normálne, transparentne. A mám pocit, že nám ide na konci dňa o spoločný verejný záujem.
Karas: Musíme s úctou pristupovať k všetkým politickým stranám v Národnej rade, pretože všetky majú regulárny mandát a s každým viesť normálny riadny politický dialóg. Mňa mrzí, že sa toto nedarí v Národnej rade nejako civilizovane robiť.
Chýba nám aj funkcia predsedu Národnej rady, ak by bol ľudskou autoritou, dokázal by jednoducho viesť politický dialóg naprieč politickým spektrom.
Sú otázky, ktoré sa otvorili v poslednom roku, ktoré ďaleko presahujú rámec jedného volebného obdobia. Či už je to zmena Trestného zákona, či je to otázka konsolidácie, kde vidíme, že dnes nedošlo k žiadnemu prieniku na poli koaličnom a opozičnom, a teraz aj otázka vízie obranného valu v Európskej únii. To sú všetko témy, ktoré nesmú byť robené na piesočku ani koaličnom, ani opozičnom.
Vedieme diskusiu s každým. Dokonca sa to podarilo raz aj v "medveďom zákone", ale on je lakmusovým papierikom toho, že tak by sa to malo robiť, ak by sme boli normálni. Mal byť teraz okrúhly stôl k zadlžovaniu, aby sme našli zhodu, koľko chce Slovenská republika dávať do obranného mechanizmu, a nejako je ticho. Nikto sa na to nepýta, ale tu sa teraz menia dejiny vo svete.
My sme v zásadných témach a my sa tu bavíme na piesočku o maličkých veciach alebo pseudotémach mnohokrát, ktoré vychádzajú z tej druhej strany. No poďme hovoriť o principiálnych veciach. Len to chce zrelých ľudí.
V piatok ste na bratislavskom námestí počuli "budíček, budíček". Evidentne ľudia nielen na uliciach, ale primárne vaši voliči chcú vidieť nejakú akceleráciu, čokoľvek, čo pohne silami v opozícii. Čiže aké máte plány? Čo mienite robiť?
Dubéci: Niekto vás pochváli, niekto vás pohaní. Je dôležité túto spätnú väzbu počúvať.
Využívame všetky nástroje, ktoré nám parlament umožňuje. Podávame vlastné návrhy, kritizujeme návrhy, dávame podania na Ústavný súd, zvolávajú sa výbory. Dennodenne riešime veci, ktoré sa dajú riešiť mimo pléna. Jazdíme po regiónoch hore-dole a na budúci týždeň idem aj s mojím predsedom na Gemer.
Čo by malo zmeniť KDH?
Karas: KDH má takmer 6000 členov prítomných v každom okrese, sme jednoducho na celom Slovensku. Máme množstvo starostov, prebiehajú prípravy aj na komunálne voľby. Intenzívne sa diskutuje.
Mojou srdcovou záležitosťou je formulácia jasnej programovej alternatívy, kam Slovensko chceme posunúť najmä vo vzťahu k ekonomickým reformám, dlhodobo nám vládli populistické strany, tak sme si rozkradli špajzu. Zrušenie transakčnej dane, ale kľúčové pre nás je efektívnejšie čerpanie eurofondov cez decentralizáciu.
Ak to chceme robiť inak, tak to treba robiť od podlahy a od koreňov a jednoducho dať ľuďom nádej. Čiže kľúčové je dať nádej, sebavedomie a pozvať schopných, aby prišli pomôcť. Toto nedá nikto, ani politická strana.
Dubéci: V zásadne súhlasím. To je dobrý signál, že máme podobnú predstavu.
Karas: Treba predložiť riešenia, ktoré sú podložené číslami a budú založené jednak na zjednodušovaní systému, ale aj na jasnej redukcii štátneho aparátu, decentralizácii, jasnom čerpaní eurofondov, vyššom výbere daní, pretože po zmene vlády sme sa teraz vrátili k zníženému výberu DPH. Nevieme vyberať DPH, tam sa oni sami priznávajú, že im chýba až jeden a pol miliardy vo výbere. To sú šialené čísla.
A, samozrejme, netreba plytvať. Plytváme, plytváme, "helicopter money", jednoducho my sypeme energetickú pomoc. Tam sú šialené zdroje.

Siahli by ste na trináste dôchodky?
Karas: Nemôže jedna generácia parazitovať na iných a naopak, my nemôžeme stavať proti sebe staršiu generáciu voči mladým rodinám a deťom. Je to choré. Musí to byť sociálne spravodlivé a udržateľné.
Dubéci: Všeobecné rozdávanie peňazí sa robí najjednoduchšie. Koľkokrát som už bol s ministerkou hospodárstva v diskusii a ona vlastne kývla hlavou, že áno, energopomoc by mala byť cielená.
Chce to politickú odvahu povedať "vám zoberieme", pretože to nie je jednoduché.
Dubéci: Štát naozaj dokáže na sebe usporiť, napríklad miera informatizácie, aplikácie nových technológií a tak ďalej, to je obrovská vec.
Digitálny líder Pellegrini, digitálny líder pán Raši mali miliardy, ktoré sme mali použiť na to, aby štát fungoval. A dnes je nejaký 63. deň katastrálneho výpadku a ľudia chodia znova s papiermi ako v devätnástom storočí na kataster. Mária Terézia tu nechala to, čo tu funguje asi ako posledná vec.
S Migaľom na obede
Poďme však k rokovaniam, pán Dubéci, vy ste absolvovali v pondelok obed so Samuelom Migaľom. Čo tento obed priniesol? Poslancovi Migaľovi trošku zlepšil rokovaciu a vyjednávaciu pozíciu s Robertom Ficom. Ale čo ďalej?
Dubéci: Primárna motivácia bola najmä v tom, zistiť, čo vlastne sa v tej koalícii naozaj deje. A vymeniť si nejaké štandardné politické stanoviská.

Ale to sa nerobí na oficiálnom obede. To sa robí tak, že sa to šepká v parlamentných kuloároch. Takže toto sa javí ako niečo s vyšším cieľom a zmyslom.
Dubéci: Aj vyslať nejaký signál. Koalícia je v mimoriadne komplikovanej situácii. Ja tam cestu k tej sedemdesiatdeviatke nemám. Budem prekvapený, ak sa to podarí.
Naozaj, tie pozície sa mi zdajú veľmi vzdialené. Kolegovia sú v neustálom konflikte a namiesto toho, aby riešili veci, o ktorých sme sa pred chvíľkou rozprávali, tak každý mesiac telenovela.
Parlament celé mesiace nerokuje, odsúva návrhy od jesene. Hnutie Slovensko prichádza s návrhom zmraziť plat poslancov. Oni naozaj poskočia na sedemtisíc eur, dvanásťtisíc eur, dokonca takmer dvadsaťtisíc eur v prípade hlavy štátu. Takže minimálne symbolicky v čase zavádzania transakčných daní by ste nepodporili v tomto hnutie Slovensko?
Karas: Treba sa vážne a seriózne rozprávať o zásadnej konsolidácii, o iných opatreniach. Toto to, samozrejme, nevyrieši, ale bolo by to dobrým symbolickým opatrením.
Dubéci: My budeme mať rokovanie poslaneckého klubu, možno by sme sa aj my ako ústavní činitelia mali zamyslieť nad tým, či by sme kúsok nemali poľaviť v našich nárokoch. Budem veľmi otvorený tejto diskusii.
Ponúkli ste Samuelovi Migaľovi stranícku stoličku?
Dubéci: Tam tá diskusia vôbec nedošla. Naozaj to bolo o tom, aby sme zistili, ako stojíme v zásadných otázkach a, samozrejme, aj získať nejaké informácie o tom, čo sa deje v koalícii.

Dovysvetliť? Nereagovať? Šimečkovci s dilemou
Samuel Migaľ bol prakticky jeden z mála, ktorý podporil predsedu Progresívneho Slovenska v prípade odvolávania na jesennej parlamentnej schôdzi pre dotácie a granty pre rodinných príslušníkov Michala Šimečku. Pre premiéra je téma kľúčová ako prostriedok na útoky proti Šimečkovi, vysvetlili ste túto tému verejnosti dostatočne?
Dubéci: Ja mám pocit, že áno. Predseda vlády je v koncoch, keď po 14 rokoch pri moci sa nedokáže pochváliť ničím, lebo tie výsledky sú mizivé.
Ak bol problém s nejakým projektom vo vyúčtovaní, tak si to všetci, ktorých sa to týka, jednoducho majú usporiadať. Ale rovnako si myslím, že nemá byť vystavovaný verejnej perzekúcii od predsedu vlády, prepytujem, uprostred politického boja.
Je tam exekučné konanie a z tohto pohľadu je to stále témou, ktorú otvára predseda vlády. Vysvetlili to progresívci dostatočne dobre alebo sú to len zbytočné patróny pre Roberta Fica?
Karas: Jedna rovina je spôsob, ako komunikuje premiér, ale uňho sme si už zvykli na ten, nazvime to agresívnejší spôsob komunikácie.
Nepomáha to verejnému diskurzu, nepomáha to ani atmosfére v spoločnosti, zbytočne to polarizuje. To sa prenáša aj do rodinných a susedských vzťahov - veď chodíme po Slovensku a miera agresivity je nebývalá. Videl som aj sám nejaké sociologické prieskumy, kde sa naozaj stupňuje miera hnevu, agresivity, tam si myslím, že obrovskú zodpovednosť nesieme ako politici.
Ale na druhej strane - pán Šimečka ako líder najsilnejšej opozičnej strany má absolútnu zodpovednosť za to, aby jednoducho komunikoval aj financovanie z verejných zdrojov, akýchkoľvek zdrojov, či európskych, alebo domácich - jasne a transparentne.
A nerobí to?
Karas: Nezaregistroval som aj vo vzťahu k exekúcii dostatočne odôvodnené, prečo tie peniaze sú exekvované?
Mám trošku skúsenosť aj s vymáhaním čerpaných prostriedkov. Ak sa dostane niečo až do exekučného konania, tak už je to vážna vec. Jednoducho, veci treba odkomunikovať tak, aby neboli pochybnosti. Proste znášať riziko, ktorému každý z nás, ktorí sme vo verejnom živote, čelí. A ak má ambíciu premiérsky viesť túto krajinu, tak jednoducho musí mať aj ambíciu nemať za sebou takýto balvan, takúto záťaž.
Teraz to počujete od podpredsedu KDH. Nie je to výzva na to, aby ste sa možno naozaj postavili a nejakým spôsobom to transparentne vysvetlili? Veď vôbec nehovoríme, že pani Šimečková robí niečo zlé alebo že sa tu kradlo z týchto finančných prostriedkov, to naozaj rozhodne netvrdíme. Pani Šimečková sa venovala napríklad rómskym deťom, urobila veľa dobrého. Ale naozaj by si verejnosť od opozičného lídra možno zaslúžila lepšie vysvetlenie. Urobíte tak?
Dubéci: Pánu Karasovi rád pošlem články, v ktorých vyšli vysvetlenia k tomu. Možno ich len nezachytil.
Poctivo počúvam a myslím, že tá komunikácia bola veľmi silná a zrejmá. Nerobme si ilúzie, tu by sa človek mohol aj krútiť na hlave a pustiť pána Fica doslova do špajze rodiny Šimečkovcov, aj tak by pán Fico hovoril toto isté.
Kde máme ten štátny prevrat? Kde sú tie gruzínske légie? Už podľa toho plánu, ktorý tajná služba doniesla do Národnej rady, tu asi už budú dúhové tanky.
Karas: Súhlasím s kolegom, toto treba ešte otvoriť a tvrdo sa pýtať premiéra. Kde je ten prevrat? Kde sú tí vinníci? Z toho nesmú ujsť, lebo toto je závažná vec. Budem trvať, aby sa to prešetrilo. Budem žiadať zodpovedné inštitúcie, aby potom vyšetrili, kto vyvolal tieto diskusie a či nebola zneužitá štátna moc.
To má rovnakú vážnosť. Dokonca je to závažnejšie, lebo ak vám niekto chystá prevrat a na začiatku ho chytíte za ucho a vyťaháte, tak jednoducho je to psia povinnosť. Ale ak to niekto zámerne prehnal, vedel, že preháňa a použil bezpečnostnú radu, tak to je rovnako závažné, ak nie závažnejšie.
Vy v tom vidíte aj nejaký trestnoprávny rozmer? Zneužitie právomoci alebo šírenie poplašnej správy?
Karas: Nekriminalizujme to. Ja len hovorím, že je to veľmi vážna vec, nesmieme na ňu zabudnúť. Budeme sa dôsledne pýtať, kde ten prevrat je, kto ho páchal, kde sú dôkazy?
Hovoríme o štátnom prevrate, nie že niekto chcel ovládnuť roľnícke družstvo alebo nejaký futbalový klub. Tu sme hovorili na najvyššej úrovni ústavných činiteľov, že nám niekto chce uniesť štát a zhodiť moc. Ale keď my tu budeme kritizovať, čo sa deje v Rumunsku a doma to robíme rovnako, tak počkať, počkať, tak to nie!
Dubéci: No nič nezistíme nikdy, lebo to bolo celé vymyslené. A povedzme si rovno, pre túto koalíciu sa stala lož normálnou.
Ste v diskusii s nejakým predstaviteľom koalície a on sa pomaly uchytáva na tom, že čo vám tu vraví o prevrate. Keď sa vypnú kamery, tak ho konfrontujete a on povie - "ale veď asi viete, ako to je, musíme hrať s tým, čo máme".
Na tejto úrovni to je. Nedá sa úplne teraz po každom jednom klamstve, lebo Robert Fico urobí tlačovú konferenciu, dá vám tam 28 vecí a vy nebudete nič iné robiť tri dni, len skrátka vysvetľovať.
Návrat odborníkov, zrušenie ministerstva
Ktoré inštitúcie, ktoré boli zavedené, by ste povedzme zrušili a čo by ste naopak obnovili? Narážam aj na to, čo spomenul Štefan Hamran, ktorý avizuje, že by veľmi rád obnovil NAKA. Rovnako vieme, že máme zrušený Úrad špeciálnej prokuratúry, presunutý pod Generálnu prokuratúru. Rovnako tu boli diskusie o tom, či sa zruší, alebo nezruší ministerstvo športu a cestovného ruchu.
Dubéci: Ministerstvo športu nepotvrdilo svoj zmysel, aj výmena, ktorú tam urobili, je politická trafika. Toto ministerstvo by malo byť zrušené a integrované zrejme späť pod ministerstvo školstva.
Návrat Úradu špeciálnej prokuratúry je opodstatnený, návrat NAKA v nejakej, možno ešte aj zmodernizovanej forme.
Karas: My sme prišli o kvalitný personálny substrát. Je jedno, ako sa niečo volá, či je to ÚBOK, či NAKA, pre mňa je kľúčové, aký je systém riadenia, akí ľudia sú obsadení. Potrebujeme najlepších z najlepších dostať do vyšetrovaní sofistikovanej trestnej činnosti.
Náš Policajný zbor trpí práve na to, že jednoducho nedokáže odhaľovať sofistikovanú trestnú činnosť, a to práve na základe reformy, ktorá prebehla na ministerstve vnútra pod vedením pána Šutaja Eštoka. Čiže z môjho pohľadu bude kľúčové obnoviť schopnosť Policajného zboru odhaľovať sofistikovanú trestnú činnosť.
Dubéci: My sme si zvykli na to, že keď príde nová vláda, tak povyhadzuje všetkých. Prečo sa ornitológovia v Národnom parku Slovenský kras vyhadzovali? Lebo jednoducho minister Taraba tam potrebuje dosadiť svojich kamarátov a straníkov. Už nikde v Európe sa to takto nerobí.
Politici, samozrejme, že dostanú mandát a majú ho presadiť v tých rezortoch. Nech sú ministri, štátni tajomníci, kabinety, poradcovia, to je úplne v poriadku, ale profesionálna štátna služba, ktorá realizuje verejnú politickú objednávku bez ohľadu na to, či je to Smer, KDH, PS, toto je proste základ fungovania akejkoľvek modernej republiky.
Demontujú fungujúce inštitúcie. Ministerstvo zahraničných vecí, životné prostredie, spravodajská komunita, obrana.
Zámerne na záver kladiem otázku, ktorá vždy býva problémom medzi KDH a Progresívnym Slovenskom. Je nejaká základná báza hodnotových zmien, na ktoré by ste boli ochotní pristúpiť? Dokážete nájsť nejakú základnú zhodu? Lebo vy určite nikdy nebudete súhlasiť s registrovanými partnerstvami či s adopciami detí pármi rovnakého pohlavia.
Karas: Sme stále na rovnakých pozíciách, platí status quo. Mrzelo ma, že neprešiel ten fiduciárny zákon, išlo o to, aby bol nejaký systém dôverníkov, ktorí by mohli využívať všetci občania Slovenskej republiky a zľahčovalo by to konkrétne životné situácie.
Dubéci: Vnímam ako pozitívny signál aj od pána Karasa už len to, že prišiel s nejakým návrhom. Beriem to ako signál toho, že je tu nejaká otázka, ktorou sa máme zaoberať, ktorá je legitímna.
Ale ste tiež za status quo, ak by to malo narušiť nejaké budúce komunikačné médium.
Dubéci: To je absolútne predčasné. To, o čom som presvedčený, je, že budú voľby. Voliči povedia, akú majú predstavu o tom, akým smerom sa má Slovenská republika uberať.
Čo viem garantovať v tomto momente, je to, že sa budeme rozprávať slušne a konštruktívne.

Beata
Balogová
