BRATISLAVA. Len typicky agresívne vyjednáva, alebo chce, aby Spojené štáty skutočne opustili Európu a prestali ručiť za jej bezpečnosť?
Stručný prehľad doterajších postojov staronového prezidenta USA Donalda Trumpa k európskym spojencom v NATO ukazuje, že bezpečnostná architektúra Západu postavená na Severoatlantickej aliancii pod vedením USA sa do konca dekády zásadne zmení.
Pred šiestimi rokmi Trump hrozil, že USA vystúpia z NATO, ak si európski členovia nezačnú plniť záväzok a míňať na obranu predpísané dve percentá HDP.
Zároveň nesúhlasil s tým, aby sa Európa od USA bezpečnostne odpútala. Tvrdil, že vtedajšie plány Európskej únie, ako Stála štruktúrovaná spolupráca (PESCO) členských štátov pri posilňovaní ich obrany, vrátane vojenských nákupov, poškodzujú americké zbrojárske firmy.
Druhý Trumpov mandát od začiatku roka 2025 ukazuje, že USA budú pod jeho vedením ešte dôraznejšie.
Minulý rok v kampani hrozil, že USA nebudú brániť tých členov NATO, ktorí si neplnia finančné záväzky, a povedal, že povzbudí Rusko, aby si "dopekla robilo, čo len bude chcieť", s takou členskou krajinou NATO, ktorá neplatí dosť.

Začiatkom tohto roka naznačoval možnú anexiu Kanady - členskej krajiny NATO, a záujem o začlenenie Grónska, ktoré zatiaľ patrí Dánsku, členskej krajine NATO.
Výroky v neprospech Európy vygradovali pred štyrmi dňami, keď Trumpova pravá ruka - multimiliardár, majiteľ automobilky Tesla a emisár pre šetrenie Elon Musk - vyslovila, že USA by mali vystúpiť z NATO. "Pre Ameriku nedáva zmysel, aby platila za obranu Európy," napísal na svojej sieti X.
"Vo Washingtone vidieť nástup kultúry revolúcie – radikálna zmena amerických pozícií voči svetu. Nemáme žiadne ilúzie o závažnosti týchto zmien," tvrdí Steve Everts, riaditeľ Inštitútu bezpečnostných štúdií Európskej únie (EUISS).
Už pred januárovou inauguráciou Trump a jeho tím poradcov ohlásili dramatickú zmenu dlhoročného kurzu americkej zahraničnej politiky od Európy k záujmom v Tichomorí a vo východnej Ázii.
Od januára USA rozpútali začiatok očakávanej obchodnej vojny zavádzaním ciel aj voči najbližším spojencom, a o Európskej únii Trump povedal, že vznikla za účelom škodiť Spojeným štátom.
Hoci stiahnutie sa USA z Európy hralo podstatnú úlohu pri naštartovaní rokovaní európskych lídrov o vlastnej obranyschopnosti, až kroky, akými bolo poníženie Volodymira Zelenského v Bielom dome, či dočasné pozastavenie vojenskej a spravodajskej pomoci Ukrajine, sú pre európsku stranu faktorom, prečo sa má Európa obranne osamostatniť.
Analytici EUISS vykresľujú dva hlavné scenáre, čo bude Európu v najbližších rokoch čakať. Obe možnosti budú pre Európu bolestivé.