RU6OMBEROK. Dlhodobé sucho má výrazne negatívny vplyv na lesné ekosystémy. Oslabuje vitalitu stromov, znižuje ich odolnosť voči škodcom a chorobám, a zároveň zvyšuje riziko lesných požiarov.
Ako pre TASR uviedla Laura Tettingerová z odboru komunikácie štátneho podniku Lesy SR, počet lesných požiarov v minulom roku vzrástol zo siedmich na 19, pričom rozloha zasiahnutej plochy sa zvýšila z jedného hektára na 8,27 hektára.
Predĺžené obdobia sucha zvyšujú horľavosť vegetácie a tým aj riziko vzniku a šírenia lesných požiarov, najmä v suchých a veterných oblastiach.
"Sucho zvyšuje horľavosť vegetácie, najmä v nížinách a na južných svahoch, kde sa rýchlo vysušuje hrabanka a mladé porasty. Okrem prirodzených faktorov hrá významnú úlohu aj ľudská činnosť – neopatrná manipulácia s ohňom, sklo či odhodené cigarety môžu v suchých obdobiach spôsobiť katastrofu," priblížila Tettingerová.
Najohrozenejšie sú podľa nej smrekové porasty, ktoré trpia nedostatkom vlahy a sú náchylné na lykožrúta.
Lepšiu odolnosť voči suchu prejavujú duby, borovice a niektoré listnaté druhy, ako hrab či javor.
"Sucho vytvorilo ideálne podmienky na šírenie lykožrúta, ktorý významne poškodil oslabené smrekové porasty. Zvýšený výskyt škodcov ohrozuje stabilitu lesných ekosystémov a urýchľuje odumieranie drevín," doplnila Tettingerová.
Ako ďalej dodala pre TASR, Lesy SR systematicky integrujú moderné detekčné systémy na včasnú identifikáciu požiarov a monitorujú rizikové faktory v spolupráci so Slovenským hydrometeorologickým ústavom.