BRUSEL. Členské štáty EÚ sa v piatok dohodli na predĺžení platnosti sankcií uvalených na ruských oligarchov a firmy pre agresiu Ruska proti Ukrajine o ďalších šesť mesiacov.
Nakoniec sa krajinám podarilo nájsť kompromis napriek tomu, že podľa českej agentúry ČTK aj spravodajského portálu EUobserver pôvodne dohodu blokovalo Maďarsko aj s podporou Slovenska. Snažili sa docieliť vymazanie niektorých mien zo sankčného zoznamu. Napokon došlo k vymazaniu štyroch mien zo zoznamu a Maďarsko a Slovensko svoju blokáciu stiahli - informuje ČTK, ktorá sa odvoláva na diplomatické zdroje, ale aj francúzska agentúra AFP.
Platnosť sankcií by pritom bez dohody vypršala v sobotu o polnoci. Sankcie sa týkajú viac ako 2400 jednotlivcov a právnických osôb, najmä z Ruska, ale aj Bieloruska.
Dôvodom pre ich uvalenie bol podľa EÚ ich podiel na narúšaní územnej celistvosti, zvrchovanosti a nezávislosti Ukrajiny.
Veľvyslanci EÚ, vedení poľským predsedníctvom, sa v uplynulých 48 hodinách neúspešne snažili presvedčiť maďarskú a slovenskú vládu, aby ustúpili, a to počas plenárnych aj bilaterálnych rokovaní v Rade EÚ v Bruseli.
Podľa diplomatických zdrojov EÚ sa Maďarsko s podporou Slovenska usilovalo o vyradenie dohromady siedmich vysokopostavených ruských predstaviteľov zo sankčného zoznamu.
Podľa zdrojov agentúry Reuters sa diplomati krajín EÚ napokon pre hrozbu maďarského veta zhodli na vyškrtnutí siedmich ľudí, vrátane troch, ktorí sú už po smrti. Ruský miliardár Michail Fridman, ktorý v Rusku spoluzakladal najväčšiu ruskú súkromnú banku Alfa-Bank, medzi vyradenými zo zoznamu nie je, hoci na tom pôvodne Maďarsko trvalo.
Zo sankčného zoznamu EÚ podľa Reuters vyškrtli Gulbachor Ismailovovú, sestru miliardára v oblasti metalurgie a telekomunikácií Ališera Usmanova, majiteľa ruského výrobcu hnojív Acrona Viačeslava Kantora a ruského ministra Degťariova.
Štvrtou osobou je podnikateľ Vladimir Raševskij. Dôvodom na jeho odstránenie však bola skôr nedostatočná právna argumentácia než tlak zo strany Budapešti, napísala agentúra AFP.
O predĺžení protiruských sankcií sa rozhodlo na úrovni veľvyslancov krajín pri EÚ, čo je štandardný proces po politickej dohode na úrovni premiérov či ministrov zahraničných vecí. Po predĺžení budú sankcie platiť do 15. septembra.
Budapešť v decembri blokovala aj predĺženie hospodárskych sankcií voči Rusku, teda najrôznejších obmedzení dovozu a vývozu, ktoré sa tiež predlžujú každých šesť mesiacov.
Nakoniec Maďarsko ustúpilo výmenou za nezáväzné vyhlásenie, že Brusel pomôže Budapešti v rozhovoroch o obnovení tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu. Jeden z diplomatov tento krok pre EU Observer opísal ako "zbytočné cvičenie na udržanie si tváre".

Beata
Balogová
