BRATISLAVA. Rozhodnutie Ústavného súdu SR pozastaviť účinnosť časti novely infozákona ukazuje, že jej obsah je problematický a potenciálne ohrozujúci ústavne garantované práva.
Vyplýva to zo stanoviska mimovládnej organizácie Amnesty International Slovensko.
"Už od iniciovania novely sme upozorňovali, že spoplatnenie prístupu k informáciám a vágne definície vytvárajú priestor na svojvoľné rozhodovanie úradov a zhoršujú prístup verejnosti k informáciám," priblížil riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.
V praxi by podľa Amnesty International Slovensko účinnosť novely znamenala, že k niektorým dôležitým údajom by sa verejnosť jednoducho nedostala.
"Nie preto, že by boli utajované, ale preto, lebo úrady by prístup k informáciám mohli komplikovať tak, že by si ich mohli dovoliť len tí, ktorí majú čas, peniaze a trpezlivosť predierať sa administratívnym labyrintom," dodala AIS.
Sloboda podotkol, že právo na informácie je neoddeliteľne späté nielen s efektívnou kontrolou verejnej moci, ale aj s uplatňovaním ďalších kľúčových práv, ako je právo na zdravé životné prostredie či kvalitné vzdelanie.
Ústavný súd pozastavil účinnosť časti zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorá umožňuje spoplatnenie poskytovania informácií.
Novelu infozákona, ktorá nadobudla účinnosť 1. marca, napadla na Ústavnom súde skupina opozičných poslancov, ako aj verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.
Ústavný súd v stredu prijal ich návrhy na posúdenie ústavnosti novely na ďalšie konanie.