BRATISLAVA. Ak by sa parlamentné voľby konali v prvej polovici marca, vyhralo by ich Progresívne Slovensko so ziskom 23,8 percenta.
Ukazuje to volebný model NMS Market Research pre TV Markíza, agentúra zbierala dáta v dňoch 5. - 9. marca na vzorke 1001 respondentov.
Na druhom mieste by sa umiestnil Smer, ktorému by podporu vyjadrilo 21,4 percenta opýtaných.

Hlas opäť klesol
Progresívci odrazili útok svojho rivala, ktorému sa darilo v období od januára do februára, keď významne znížil stratu na PS. Za posledný mesiac sa však rozdiel medzi najsilnejšími stranami takmer nezmenil.
Naopak, v poklese pokračuje koaličný Hlas, ktorý stratil ďalších 1,5 percentuálneho bodu a prepadol sa na hodnotu 8,8 percenta.
Päťpercentnú hranicu by prekročili ešte aj ďalšie štyri subjekty. Stabilne okolo hranice osem percent sa drží hnutie Republika (teraz 8,1).
Solídny postup zaznamenalo hnutie Slovensko Igora Matoviča, ktoré oproti februáru poskočilo o jeden percentuálny bod na 6,8 percenta a predbehlo aj SaS (6,2 percenta) a KDH (6 percent).
Ostatné strany by sa do parlamentu nedostali - Demokratov a Sme rodina by volilo 4,1 percenta opýtaných, Maďarská aliancia by získala 3,8 percenta hlasov. Za ľudí by skončila s 2,2 percentami a koaličná SNS len s dvoma percentami.
Opozícia s Matovičom by mala väčšinu
V prepočte na mandáty by PS a Smer obsadili výraznú väčšinu parlamentu - PS by malo 44 poslancov a Smer 40. Zvyšné strany by si ich rozdelili nasledovne: Hlas 16, Republika 15, hnutie Slovensko 13, KDH a SaS po 11.
Keďže koaličná SNS by päťpercentné kvórum opäť nedosiahla, vládnym stranám by sa väčšinu v parlamente zložiť nepodarilo.
Smeru a Hlasu by navyše nestačilo ani spojenectvo s Republikou, pretože by im prinieslo iba 71 poslancov.
Naopak, ak by sa spojili všetky opozičné strany, ktoré sú teraz v Národnej rade, dokázali by vytvoriť väčšinu - PS, hnutie Slovensko, KDH a SaS by mali 79 hlasov. Museli by však pribrať aj Igora Matoviča, s ktorým viacerí poslanci SaS či PS spolupracovať odmietajú.

Beata
Balogová
