BRATISLAVA. Ani ak trojica rebelujúcich koaličných poslancov okolo Samuela Migaľa dostane možnosť obsadiť ministerstvo investícií, doterajší minister Richard Raši z Hlasu sa nemôže spoľahnúť na to, že ho všetci podporia vo voľbe predsedu parlamentu.
„V tajnej voľbe sa môže stať hocičo, ale ja si neviem predstaviť hlasovať za Rašiho,“ povedal Migaľ denníku SME v pondelok.
„Ja som konzistentný vo svojom postoji, myslím, že v parlamente je niekoľko iných šikovných ľudí, ktorí by boli schopní zastávať túto funkciu,“ tvrdí. Vhodnejším by podľa neho bol aj Peter Žiga, podpredseda parlamentu z Hlasu, ktorý je od zvolenia Petra Pellegriniho za prezidenta poverený vedením Národnej rady.
Po takmer štyroch mesiacoch nezhôd, keď štvorica poslancov Hlasu zahŕňajúca okrem Migaľa aj Radomíra Šalitroša, Jána Ferenčáka a Romana Malatinca začala odmietať podporu niektorých koaličných návrhov v parlamente, sa Migaľ v nedeľnej relácii na Markíze pochválil, že sú blízko k dohode s koalíciou.
K rozuzleniu situácie by podľa neho malo dôjsť tento týždeň. „Dnes sme nemali žiadne stretnutia, ale to neznamená, že nepracujeme na nejakom pokroku,“ povedal v pondelok pre denník SME.

Robert Kaliňák, ktorý v nedeľu potvrdil, že s Migaľom vyjednáva za Smer, ponúkol skupine ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja (MIRRI), pod ktoré spadajú eurofondy a veľké IT tendre. Migaľ naznačil, že ministrom by mohol byť Šalitroš, ktorý má manažérske skúsenosti.
Najbližšia schôdza parlamentu je plánovaná na budúci týždeň, dovtedy by mala byť dohoda v koalícii vyriešená.
Viac takých Šalitrošov
„Robím všetko pre to, aby sa SR vyhla predčasným voľbám a aby po rozpade poslaneckých klubov Hlasu–SD a SNS bola vládna koalícia opäť stabilná,“ vyhlásil premiér Fico po svojom dnešnom stretnutí s veľvyslancami krajín EÚ.
Strana Hlas prišla o ministerstvo investícií dodatkom ku koaličnej zmluve z 19. februára o novom rozdelení vládnych kresiel. Fico, ktorý spočiatku odmietal, že by koalícia, ktorú vedie, zažívala krízu, prišiel s vlastným riešením situácie. Hlas a SNS prišli každý o jedno ministerské kreslo v prospech Smeru.
S cieľom zachovať si parlamentnú väčšinu 79 hlasov Smer dve novozískané ministerstvá ponúkol rebelujúcim poslancom. Podporu poslancov z Národnej koalície okolo Rudolfa Huliaka, ku ktorým sa medzičasom pridal aj Malatinec (pôvodne z Hlasu), si premiér zabezpečil tak, že im ponúkol ministerstvo športu a cestovného ruchu, pôvodne v gescii SNS.
Migaľovi, Šalitrošovi a Ferenčákovi - ktorý jediný z trojice je naďalej členom Hlasu - ponúkajú ministerstvo investícií.
Súčasný minister investícií Richard Raši v pondelok povedal, že v súvislosti s ministerstvom investícií sa hovorilo iba o poslancovi Jánovi Ferenčákovi. Túto verziu Migaľ nepotvrdil.
Šalitroš je podľa neho človek s mimoriadnymi skúsenosťami, ktorý sa uplatnil aj v zahraničí. „Želal by som si, aby Slovensko malo viac takýchto Šalitrošov,“ povedal.
Vlastnú budúcnosť si Migaľ tiež vie predstaviť v exekutíve. „Ale v tejto chvíli to nie je o pozíciách,“ zopakoval. Tvrdenie, že im ide o hodnoty a nie o funkcie, trojica používa od začiatku krízy.
Hodnoty, ktoré deklarujú, sa týkajú ukotvenia Slovenska v Európskej únii a NATO. „To je pre nás nemenná pozícia,“ tvrdí Migaľ.
O funkciách hovorili už v januári
Po vylúčení z Hlasu v januári Migaľ a Šalitroš v rozhovoroch kritizovali pomery v strane Hlas, ktorá sa podľa ich vyjadrení odklonila od odkazu zakladateľa Petra Pellegriniho.
Ten sa v januári vyjadril, že nechce, aby sa skupina zaštiťovala jeho menom. Za ich aktivitami videl snahu získať dôležité funkcie v štáte.
„Páni okolo Migaľa žiadajú silné mocenské pozície, rezorty, pozície, moc,“ povedal Pellegrini.
Na januárovom kongrese Hlasu, na ktorom sa skupina nezúčastnila s odôvodnením, že nechcú zvyšovať napätie, strana Migaľa a Šalitroša prekvapivo vylúčila zo svojich radov. Strana vtedy argumentovala aj tým, že im išlo len o osobný záujem a nie o hodnoty.
„Poslanci vzniesli ako jediné požiadavky vlastné personálne nominácie na štyri kľúčové posty: minister vnútra, podpredseda NR SR, riaditeľ vojenského spravodajstva a podpredseda strany Hlas,“ napísala strana vo vyhlásení po pracovnom kongrese.
Predčasné voľby nechcú
Šalitroš po vylúčení zo strany v rozhovore pre SME povedal, že im strana jednotlivo núkala pozície. „Tlačili na mňa, že všetko môže byť v poriadku, nech zoberiem ponuku, ja budem spokojný, ale tých ostatných treba zničiť,“ povedal.
Keď odmietol, strana podľa jeho slov Ferenčákovi ponúkla vysokú diplomatickú funkciu. Hlas údajne už vtedy ponúkal vzbúreným poslancom ministerstvo investícií.
„A pán Drucker povedal, že nám pokojne dá ministerstvo školstva. Nekomentovali sme to. Dokonca hovorili, že môžeme dostať post podpredsedu parlamentu, aj podpredsedu strany, možno aj dvoch,“ dodal.
Migaľ sa minulý týždeň stretol aj s poslancami opozičného Progresívneho Slovenska. Napriek tomu tvrdí, že sa prikláňa skôr k spolupráci s koalíciou.
„My sme prišli do parlamentu ako súčasť koalície, podporili sme programové vyhlásenie tejto vlády, za ktoré nemáme problém hlasovať,“ tvrdí.
Jeden z dôvodov, prečo chcú udržať koalíciu, je obava z predčasných volieb. „Hrozí, že by sa vrátil do vlády Igor Matovič a ja si spoluprácu s Igorom Matovičom predstaviť neviem,“ tvrdí Migaľ.

Beata
Balogová
