SME

Potravinovú pomoc najviac potrebujú jednorodičia a rómske komunity, tvrdí splnomocnenkyňa vlády

V potravinovej núdzi je každý šiesty človek.

Splnomocnenkyňa vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová.Splnomocnenkyňa vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Ročne sa na Slovensku vyhodí 600-tisíc ton potravín, pričom v potravinovej núdzi je každý šiesty človek.

V krajine by sa malo menej plytvať potravinami, pričom riešením je pripraviť efektívny systém rozdeľovania potravinovej pomoci pre ľudí v núdzi, ako sú jednorodičia či marginalizované skupiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na tlačovej konferencii priblížila pilotný projekt Redipom zameraný na potravinovú pomoc splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová.

"Tento projekt bude riešiť manažérske a skutočne odborné systémové riešenie redistribúcie potravinovej pomoci presne tam, kde ju potrebujeme. Pokiaľ vznikajú prebytky, ktoré sú bezpečné a konzumovateľné, nevidíme absolútne žiadny dôvod, aby tieto potraviny skončili presne tam, kde ich ľudia potrebujú, to znamená jednočlenné rodiny, slobodné matky," uviedla Zacharová.

SkryťVypnúť reklamu

Pilotný projekt musí podľa nej zahŕňať dobré nastavenie skladového hospodárstva a logistiku, pričom zámerom je vytvoriť tri centrálne sklady, ktoré sa budú nachádzať v rôznych častiach Slovenska, aby vedeli rýchlo a flexibilne reagovať na potreby obyvateľov Slovenska.

"Efektívna potravinová pomoc, bezpečné jedlo ľuďom v núdzi, testovanie a vhodné riešenie distribúcie potravín, lepšia infraštruktúra, to znamená viac podpory pre mimovládne neziskové organizácie, ktoré sú aktívne v tejto aktivite, a udržateľný a funkčný systém darovania potravín," doplnila Zacharová.

Štátna tajomníčka Ministerstva životného prostredia SR Gabriela Matečná spresnila, že EÚ ročne vyprodukuje 80 miliónov ton potravinového odpadu na jedného obyvateľa, na Slovensku je to 100 kilogramov na osobu. Najviac tohto odpadu vzniká v domácnostiach, a to až 42 %. Potravinový odpad podľa nej netreba likvidovať, pretože niektoré potraviny sú bezpečné aj po dátume minimálnej spotreby.

SkryťVypnúť reklamu

V nasledujúcich troch rokoch by sa vďaka pilotnému testovaniu návrhu systému redistribúcie potravinovej pomoci mal podľa výkonnej riaditeľky Platformy potravinovej pomoci Slovensko Alexandry Kolarik znížiť potravinový odpad a zároveň rozbehnúť centrá potravinovej pomoci či skladové a distribučné kapacity s celou infraštruktúrou.

"Na Slovensku máme podľa štatistík 102 potravinových púští, sú to rôzne rázovité oblasti, či už je to Zliechov, Svidník alebo východ kdekoľvek, takže každý, kto má núdzu o potraviny. V 21. storočí by sa takáto situácia už ani nemala stať," dodala Zacharová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes
  2. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari
  3. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  4. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  5. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  6. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  7. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  8. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb
  1. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari
  2. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície
  3. Pochvala v teame nie je „bonus“, ale kyslík
  4. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta
  5. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku
  6. Drony menia lesníctvo, LESY SR testujú 3D modelovanie územia
  7. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí
  8. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina?
  1. Ako sa vyhnúť cukrovke 2. typu: Prvý krok urobte ešte dnes 17 232
  2. Kam v auguste k moru? 4 tipy na last minute dovolenku 15 884
  3. Sedemnásť hotelov, kde si oddych užijú deti aj dospelí 5 064
  4. Vyžrebovanie futbalových súťaží: Kedy hrá vaše mesto či dedina? 3 578
  5. Slony, ticho savany, Kilimandžáro. Keňa je skvelá na prvé safari 3 183
  6. Prvý realitný fond ťaží z oživenia trhu a nižších sadzieb 3 177
  7. Sudoku a hlavolamy: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani počas leta 2 850
  8. Anna Macaláková: Výnos je len časť príbehu investície 1 924
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu