SME

V čom má Andrej Danko pravdu, keď hovorí, že sa nedá veriť štátnym ani iným prieskumom

Infostat naďalej stále mlčí o metodike.

Andrej Danko.Andrej Danko. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. „Som strašne nas...ý," hneval sa minulý týždeň predseda SNS Andrej Danko na Smer a Štatistický úrad, ktorý jeho strane nameral preferencie 1,5 percenta.

V nedeľu sa Danko v RTVS k téme vrátil. Povedal, že sa rozprával o prieskume s predsedom Smeru Robertom Ficom aj so šéfom Štatistického úradu Martinom Nemkym, ktorý je Ficovým nominantom. Nemky mu vraj priznal, že na politické prieskumy nie sú pripravení.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Uznali, že nemajú dobrý kmeň pri zbere informácií,“ povedal Danko. Tiež naznačil, že úrad nebude zverejňovať ďalšie prieskumy. „Bolo mi povedané v piatok, že prieskum nebude zverejnený, pretože si nie sú istí metodikou,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Štatistický úrad nechcel na Dankove tvrdenia odpovedať. Nevyjadril sa ani k tomu, či bude s prieskumami voličských preferencií pokračovať. Zopakoval len stanovisko z minulého týždňa, že „odmieta akékoľvek zásahy politických strán a ich predstaviteľov do odborných činností úradu a jemu podriadených organizácií“.

Prieskumy v skutočnosti zabezpečuje Infostat, čo je príspevková organizácia Štatistického úradu. Obe inštitúcie uzavierajú každý rok kontrakt. Prieskumy k rôznym témam sa podľa zmluvy na rok 2025 mali robiť každý mesiac, nemusí však ísť iba o politické prieskumy.

Napríklad v januári sa Infostat pýtal ľudí, ako sa im páči nová verzia slovenskej hymny. Je teda možné, že na nejaký čas upustí od prieskumov straníckych preferencií, len aby koalícia Danka upokojila.

SkryťVypnúť reklamu

O metodike nič nevieme

Paradoxne, pred rokom predseda SNS tlačil na to, aby štát začal robiť politické prieskumy, pretože nedôveroval súkromným agentúram. Teraz hovorí, že uznáva len dve agentúry - Focus a AKO. Obe dávajú SNS okolo štyroch percent.

Prieskumy straníckych preferencií Infostatu naozaj vyvolávajú otázniky. Zatiaľ zverejnil dva. Ich výsledky sa veľmi nelíšia od prieskumov súkromných agentúr, až na niekoľko významných výnimiek.

SaS, stranu Slovensko aj SNS by podľa Infostatu volilo o dve až tri percentá voličov menej ako podľa výsledkov iných agentúr.

Problémom prieskumov Infostatu však nie sú nižšie preferencie pre niektoré strany, ale to, že organizácia neposkytuje žiadne detailnejšie informácie o metodike prieskumov. Denník SME si tieto informácie pýtal opakovane, ale bez úspechu.

SkryťVypnúť reklamu

„Základné údaje o metodike, vzorke a čase realizácie sú vždy súčasťou každého zverejňovaného výstupu z prieskumu verejnej mienky,“ tvrdí hovorkyňa Štatistického úradu Jana Morháčová.

Václav Hřích z AKO hovorí, že to nie je dosť na to, aby sme vedeli posúdiť dôveryhodnosť prieskumov Infostatu. „O metodike sú zvyčajne stovky strán,“ vysvetľuje šéf agentúry, ktorej dôveruje aj Danko.

AKO, Focus a ďalšie často citované agentúry ako NMS či IPSOS sú členmi Slovenskej asociácie výskumných agentúr (SAVA), ktoré stanovujú podrobné štandardy, ako sa majú prieskumy robiť. Vychádzajú z medzinárodných trendov a SAVA kontroluje, či jej členovia štandardy dodržiavajú.

Infostat hovorí, že má vlastnú anketársku sieť, no nie je známe, kto anketári sú, ako pracujú, ako sú školení či kontrolovaní. Toto všetko napríklad upravujú štandardy SAVA.

SkryťVypnúť reklamu

Neveriť jednému meraniu

Dankova nahnevanosť súvisí aj s iným, širším problémom. Slovenská verejnosť prieskumom verejnej mienky veľmi nerozumie a spravidla nadhodnocuje ich význam.

Ak nejakej strane agentúra nameria 22 percent, neznamená to, že v danej chvíli má skutočne 22-percentnú podporu. Znamená to, že jej podpora sa pohybuje zhruba v rozmedzí medzi 19 až 25 percentami. Stredná hodnota tohto intervalu je 22 percent, a nič viac to neznamená. Ani tento interval nemusí byť presný, pretože sa počíta s pravdepodobnosťou „iba“ 95 percent.

„Ja sám tvrdím, že netreba veriť jednému meraniu,“ hovorí Hřích. Treba si podľa neho zobrať merania dvoch-troch agentúr za posledné dva-tri mesiace a podľa priemeru zhodnotiť trend.

Viacero takýchto prieskumov potom vie ukázať, či podpora nejakej strany stúpa, alebo klesá.

SkryťVypnúť reklamu

Hřích to ukazuje na príklade, ako verejnosť kladie význam tomu, či prieskumy práve vedie PS, alebo Smer. „V rámci štatistickej odchýlky majú Smer a PS rovnaké čísla už rok,“ vysvetľuje.

Ak Danko dôveruje prieskumom AKO a Focusu, aj tie sa dlhodobo líšia. PS a SaS majú zvyčajne v meraniach AKO lepšie čísla. V meraniach Focusu sa viac darí extrémistickej Republike.

Agentúry používajú odlišné metodiky, ktoré sa môžu prejaviť na výsledkoch. AKO zbiera dáta telefonicky, Focus osobnými pohovormi. AKO nepoužíva veľkosť sídla ako kvótu, pretože dokáže obtelefonovať viac lokalít, a pokryť tak viac miest Slovenska.

Niektoré agentúry sa najskôr opýtajú respondenta, či pôjde voliť, a podľa toho v otázkach pokračujú, alebo nie. Iné agentúry to majú len ako jednu z možností. Aj to môže ovplyvniť výsledok, pretože časť ľudí nemá celkom jasno v tom, či pôjdu voliť.

SkryťVypnúť reklamu

NMS a IPSOS zas robia volebné modely, pri ktorých dávajú hlasom rôznu váhu podľa toho, ako veľmi sú voliči rozhodnutí.

Robiť prieskumy je veda, a každá malá odchýlka v metodike môže ovplyvniť celkový výsledok. Navyše agentúry svoje metodiky priebežne upravujú a zlepšujú.

Je možné, že to robí momentálne aj Infostat. Medzi prvým a druhom prieskumom boli pri niektorých stranách pomerne veľké skoky, aj keď stále v rámci štatistickej odchýlky.

Či išlo o zmenu metodiky, alebo zmenu nálad voličov, Infostat nevysvetľuje.

Dôveryhodnosť lídrov

Infostat zverejnil aj dva prieskumy dôveryhodnosti politikov, ktoré zrejme potešili Roberta Fica. Podľa prieskumu bol najdôveryhodnejším politikom (pre 19,6 percenta oslovených), druhý bol Michal Šimečka z PS (12,3 percenta) a tretí prezident a čestný predseda Hlasu Peter Pellegrini (12,1 percenta).

SkryťVypnúť reklamu

V iných prieskumoch dôveryhodnosti pritom jasne vedie Pellegrini. Napríklad vo februári mu Focus nameral dôveryhodnosť 52 percent. Fico mal 34 percent a Michal Šimečka 33 percent.

S malými rozdielmi to podobne vychádza aj v iných agentúrach.

Rozdiely sa dajú vysvetliť spôsobom, akým v prieskume kládli otázky. Focus a iné agentúry hovoria respondentom mená politikov a pýtajú sa ich, či im dôverujú, alebo nie. Konečný rebríček vytvoria podľa podielu kladných odpovedí.

Infostat chcel od ľudí, aby spontánne povedali mená najviac troch politikov, ktorým dôverujú. Neukázal im žiadny zoznam mien. Podľa nameraných percentuálnych hodnôt si ľudia väčšinou ani nevedeli vybrať troch politikov, ktorým dôverujú. V priemere si vybrali asi 1,4 politika.

Dá sa to vysvetliť aj tým, že veľká časť ľudí nesleduje politiku pozorne a jednoducho si v danej chvíli nemuseli spomenúť na mená konkrétnych lídrov strán. Fico má ako premiér pri takýchto prieskumoch výhodu.

SkryťVypnúť reklamu

Mohlo sa stať aj to, že niektorí si Pellegriniho nespojili s politikou, keďže časť ľudí očakáva od prezidenta nadstranícky výkon.

Hřích to považuje skôr za prieskum aktuálnej popularity politikov. „Je to legitímny, ale iný druh merania,“ hovorí.

Medzi výsledkami prvého a druhého prieskumu dôveryhodnosti lídrov nie sú veľké rozdiely.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  3. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  4. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  5. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  6. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  7. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 45 385
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 11 960
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 659
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 892
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 5 119
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 553
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 995
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 568
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

dočasný hlavný tréner hokejovej reprezentácie SR Vladimír Országh

Slovenská hokejová reprezentácia nastúpi po štyroch rokoch v Piešťanoch.


TASR
Youri Tielemans a Boubacar Kamara oslavujú gól.

Postup Parížanom zachránil brankár Gianluigi Donnarumma.


a 1 ďalší
Declan Rice a Luka Modrič

Liga majstrov pokračuje odvetami štvrťfinále.


TASR
Košickí hokejisti postúpili do finále Tipos extraligy.

Prvé zápasy série sa hrajú v Košiciach.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu