BRATISLAVA. Prezidentka Policajného zboru poverená výkonom dočasne neobsadenej riadiacej funkcie Jana Maškarová bude mať možnosť zaradiť nového policajta na dva roky do Bratislavy.
Pôvodne mohlo takéto zaradenie trvať iba rok. Vyplýva to z novely nariadenia Ministerstva vnútra SR o zásadách kariérneho postupu v Policajnom zbore.
Potvrdil to hovorca rezortu vnútra Matej Neumann. Nový odborový zväz polície (NOZP) s tým nesúhlasí.
"Personálne opatrenie sa bude vzťahovať len na obmedzený počet policajtov a na nevyhnutný čas, ktorý je potrebný na plnenie služobných úloh Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave," uviedol Neumann s tým, že od 1. januára 2025 rezort vnútra zvýšil príspevok na bývanie pre policajtov zaradených v Bratislave na 361 eur.
NOZP s nariadením podľa svojich vyjadrení zásadne nesúhlasí. Považuje ho za nesystémové riešenie personálnej krízy zboru a za neprijateľné obmedzenie práv a slobôd policajtov.
Rozhodnutie prijať ho podľa neho iba odradí ďalších záujemcov o prácu v polícii. Uviedol to výbor NOZP.
Tvrdí, že niektorí študenti stredných policajných škôl už deklarovali, že radšej ukončia svoj služobný pomer.
"Toto je vážny problém a je to v priamom rozpore s tým, čo minister vnútra neustále hovorí o stabilizácii Policajného zboru. Namiesto stabilizácie nám hrozí ďalší odlev policajtov. NOZP žiada, aby sa stabilizácia personálneho stavu riešila motiváciou, nie obmedzovaním mladých policajtov. Policajti neodchádzajú z Policajného zboru len tak, ale pre zlé podmienky, nedostatok príležitostí a neriešené platy. A nezabúdajme na katastrofálnu situáciu s bývaním v Bratislave," uviedol zväz v stanovisku, ktoré pridal aj na sociálnu sieť.
Krok nepovažuje za správny ani Odborový zväz polície. Jeho podpredsedníčka Katarína Vyšváderová však uviedla, že mu rozumie.
"Predĺženie doby na 24 mesiacov navyše odrádza nielen potenciálnych uchádzačov o službu v Policajnom zbore, ale najmä tých, ktorí už majú rodiny alebo ich ešte len plánujú," vyhlásila.
Doplnila, že riešením situácie je otvorená komunikácia služobného úradu s dotknutými policajtmi a spoločné hľadanie riešenia.
Odborový zväz polície podľa Vyšváderovej navrhlo využitie inštitútu prevelenia s možnosťou priznania náhrad ako pri služobnej ceste, "čím by sa finančne motivovali policajti ochotní pomôcť kolegom v hlavnom meste". Takýto postup podľa nej už zbor v minulosti uplatnil.
Ministerstvo vnútra informovalo, že k prvému marcu chýbalo v Policajnom zbore 3765 policajtov. V Bratislavskom kraji chýba takmer 600 príslušníkov. Plánovaný stav policajtov na tento rok je 22.601, čo znamená, že v zbore je vyše 16 percent miest neobsadených.