BRATISLAVA. Premiér Robert Fico zo Smeru v utorok podpísal dohodu s bývalými poslancami Hlasu Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom. Oboch v januári po kritike pomerov v koalícii Hlas vylúčil zo svojich radov.
Podporu vláde teraz deklaroval aj Ján Ferenčák, ktorý s dvojicou kritikov spolupracuje, ale zostáva v Hlase.
Štvrtá Ficova vláda sa tak bude môcť spoľahnúť na ich podporu v parlamente a nebude sa opierať len o najtesnejšiu väčšinu 76 hlasov.
Fico detaily dohody zatiaľ nespresnil, už v predchádzajúcich dňoch však bolo známe, že poslanci za svoju podporu koalície majú dostať ministerstvo investícií, ktoré dnes vedie Richard Raši z Hlasu. Potvrdil to aj Migaľov poslanecký asistent Marek Bezák.
Zatiaľ nie je jasné, koho vyberú za ministra, oficiálne chcú o tom informovať v stredu. Migaľ v uplynulých dňoch naznačoval, že ministrom by sa mohol stať Šalitroš, ktorý má podľa neho manažérske skúsenosti.
„Nikdy nám nešlo o žiadne funkcie ani osobné výhody,“ opakoval v utorok po zisku ministerstva Migaľ s tým, že „nemôžeme iba kritizovať, ale musíme zobrať aj zodpovednosť a ísť s kožou na trh“.
S výčitkami, že poslancom išlo len o výhody pre seba, neprišla len opozícia, ale aj niektorí ich kolegovia z koalície.
„Niekedy je dôležitejšie postaviť sa do boja, než len odísť z bojiska a nechať veci tak,“ napísal Migaľ.
Migaľ a Šalitroš budú podľa dohody ďalej podporovať program vlády. Ferenčák z Hlasu dohodu s Ficom nepodpisoval, premiér sa však za prístup k riešeniu krízy poďakoval aj jemu.
Podporujú programové vyhlásenie
Zatiaľ nie je jasné, ako presne bude spolupráca poslancov s vládnou koalíciou vyzerať. Napríklad, či si budú môcť pri hlasovaní uplatniť výhrady, alebo či budú ich poslanecké návrhy vnímané ako koaličné.
Keď Šalitroša vyhodili z Hlasu, v rozhovore pre Korzár verejne oľutoval, že hlasoval za koaličnú zmenu Trestného zákona a za zrušenie verejnoprávnej RTVS či zmeny vo Fonde na podporu umenia. Išlo pritom aj o návrhy z programu vlády, ku ktorému sa poslanci naďalej hlásia.
Fico tiež v utorok zdôraznil, že dohoda s Migaľom a Šalitrošom má koalícii pomôcť k obnoveniu stabilnejšej väčšiny v parlamente, aby sa mohla vrátiť k napĺňaniu svojho programu.
V posledných štyroch mesiacoch znemožňovali koalícii presadzovať svoje návrhy nezhody s rebelujúcimi poslancami. Nielen s Migaľom, Šalitrošom a Ferenčákom, ešte v októbri sa rozhádal aj poslanecký klub SNS, odkiaľ sa potom odštiepila trojica poslancov okolo Rudolfa Huliaka, ku ktorým sa pričlenil aj Roman Malatinec, pôvodne z Hlasu.
Ficova obnovená 79-členná väčšina
Ministerstvo investícií, ktoré podľa pôvodnej koaličnej dohody po voľbách dostal Hlas, pripadlo podľa novej dohody z druhej polovice februára Smeru, rovnako ako ministerstvo športu, ktoré pôvodne kontrolovala SNS.
Fico, ktorý koaličným partnerom pôvodne dal čas na vyriešenie krízy do 17. februára, vtedy naznačil, že ministerstvá využije na obnovenie stabilnej koaličnej väčšiny v parlamente pri rokovaniach s rebelmi.
Ministerstvo športu už dnes vedie Huliak. Ministrom investícií je dnes Richard Raši z Hlasu, s ktorým strana počíta ako s kandidátom na predsedu parlamentu, ktorého koalícia nebola schopná zvoliť, odkedy Peter Pellegrini vyhral minulý rok prezidentské voľby a o kreslo prišiel.
Raši potrebuje v parlamente získať väčšinu v tajnej voľbe. Migaľ opakovane ohlásil, že ho nepodporí. Aj Ferenčák sa v minulosti vyjadroval, že Raši podľa neho nie je dobrý kandidát na predsedu parlamentu.
Raši však môže uspieť aj bez ich hlasov, ak by za neho hlasovali všetci ostatní ostatní koaliční poslanci.
Fico počas krízy zdôrazňoval, že má záujem obnoviť v parlamente koaličnú väčšinu 79 hlasov. Po dohode s nezaradenými poslancami by ju teoreticky mal mať zaistenú, v praxi však bude záležať na tom, ako sa k podpore koalície postaví náhradník za Rudolfa Huliaka, ktorý z parlamentu odišiel na ministerstvo.
Miroslav Radačovský by mal zložiť sľub na najbližšej schôdzi parlamentu, ktorá je naplánovaná na 25. marca budúci týždeň. V minulosti pre SME povedal, že bude podporovať koalíciu.
Dohoda napriek osobným konfliktom
Zatiaľ nie je jasné, či sa podľa dohody, ktorú podpísali v utorok, majú Migaľ a Šalitroš zúčastňovať aj na rokovaniach koaličnej rady, ako si to vydobyl Huliak.
S lídrami koalície mali v uplynulých mesiacoch osobné spory.
Andrej Danko z SNS o Migaľovi tvrdil, že je napojený na zahraničné služby, na čo Migaľ zareagoval v rozhovore pre Denník N, že Danko „veľa pozerá Netflix“.
Šutaj Eštok z Hlasu zas nazval skupinu poslancov okolo Migaľa vydieračmi, ktorí si pýtajú funkcie.
Migaľ sa o predsedovi Hlasu vyjadril, že sa chce podobať na Fica. Šalitroš ho po svojom vylúčení z Hlasu v rozhovore pre denník Korzár nazval bezcharakterným a „krivým“, na rozdiel od Fica.
„Osobne som bol na stretnutí s pánom Ficom a môžeme mať rôzne názory, v nejakých témach, ale mám pocit, že je to rovný človek,“ povedal Šalitroš.
V rozhovore tiež hovoril, že vedenie Hlasu sa snažilo zabezpečiť si ich podporu „gestapáckymi metódami“. Spomenul zvýšený záujem bezpečnostných zložiek.
Strana im vraj ponúkala aj vedenie ministerstva investícií a kreslo štátneho tajomníka na ministerstve hospodárstva. Podpredseda Hlasu a minister školstva Tomáš Drucker im podľa Šalitroša ponúkal svoje ministerstvo.

Beata
Balogová
