BRATISLAVA. Prieťahy v súdnom konaní, ktoré majú bezprostredný vplyv na vymáhateľnosť práva, by sa mohli obmedziť. Vyplýva to z predbežnej informácie o novele Civilného mimosporového poriadku, o ktorej informovalo Ministerstvo spravodlivosti . Pripravovaná právna úprava bude vychádzať najmä z poznatkov z aplikačnej praxe.
Rezort pripomenul, že v roku 2015 bola schválená rekodifikácia civilného procesu, ktorá nadobudla účinnosť 1. januára 2016, čím sú nové procesné kódexy účinné takmer desať rokov. Upozornil však, že za tento čas bolo síce prijatých niekoľko ich noviel, avšak žiadna z nich sa nevenovala komplexnejšiemu zhodnoteniu prijatej rekodifikácie s ohľadom na poznatky aplikačnej praxe. "Preto Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky pristupuje v nadväznosti na programové vyhlásenie vlády k iniciatíve zohľadniť doterajšiu praktickú skúsenosť súdov, ako aj iných aktérov konaní upravených v Civilnom mimosporovom poriadku s aplikáciou Civilného mimosporového poriadku," ozrejmilo MS.
Ako ďalej objasnilo, procesné zmeny sa pripravujú vo viacerých oblastiach platnej právnej úpravy obsiahnutej v CMP. Týkať sa to bude najmä vecí starostlivosti súdu o maloletých vrátane kolízneho opatrovníctva, neodkladných opatrení, konania o dedičstve, oblasti úschov či súdnych poplatkov.
"Zámerom predkladateľa je realizácia Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na roky 2023 - 2027 a v nadväznosti na to plnenie plánu legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na rok 2025. Právna úprava by mala nadobudnúť účinnosť 1. januára 2026," zhrnul rezort s tým, že predpokladaný termín začatia pripomienkového konania je jún tohto roka.